Komputer biurowy to bardzo niepozorna konfiguracja, a przecież znajdujemy ją prawie wszędzie. Sekretarka, kasjerka, księgowa, aptekarka - to tylko kilka przykładów osób, które używają takich maszyn. W średniej firmie jest ich kilkadziesiąt, co czyni je jednymi z najczęściej używanych. Jakie cechy powinien mieć procesor w takiej maszynie?
Słabsze procesory nie generują dużych ilości ciepła, więc do ich chłodzenia można wykorzystać cooler dodawany w zestawie
Od wydajności znacznie ważniejsza jest tutaj cena zestawu – ta oczywiście musi być możliwie najniższa (w końcu zamówienia często dotyczą od razu kilkunastu, kilkudziesięciu lub nawet kilkuset komputerów). Warto również zwrócić uwagę na niewielki pobór energii elektrycznej i maksymalnie stabilną pracę.
Najlepszym wyborem będą więc modele z serii Intel Celeron lub Pentium (np. Pentium G4560), natomiast w przypadku oferty AMD warto wybrać układy APU (np. A6-9500E). Jednostki te oferują wystarczającą wydajność do przeglądania Internetu, odtwarzania multimediów i obsługi pakietów biurowych, a przy tym często są tymi najtańszymi z dostępnej oferty. Zintegrowana grafika dodatkowo obniża koszt takiego zestawu. Niewielki pobór mocy przekłada się na niski poziom generowanego ciepła, więc nie musimy przykładać specjalnej wagi do chłodzenia procesora (w zupełności wystarczy to dodawane w zestawie).
Jakie modele polecamy do komputera biurowego?
Jeżeli zależy nam na specjalnych funkcjonalnościach dla przedsiębiorstw, warto rozejrzeć się za modelami typowo z segmentu biznesowego. W przypadku Intela są to wybrane jednostki z droższych serii Core i5 lub Core i7 z rozszerzeniem vPro (np. Core i5-7500 lub i7-8700), natomiast AMD przygotowało odpowiedniki z serii PRO z rozszerzeniem DASH - tutaj już dostępne praktycznie z każdego segmentu wydajnościowego (począwszy od ekonomicznego Pro A6-9500E, a skończywszy na topowym Ryzen 7 Pro 1700X). Funkcje te pozwalają na zdalne administrowanie sprzętem i oprogramowaniem, a także zapewniają dodatkowe mechanizmy ochrony.
Jakie modele polecamy do komputera biznesowego?