Nośniki SSD mają wiele atutów, do których zaliczamy przede wszystkim znakomitą wydajność, która w przypadku konstrukcji z interfejsem SATA III (6 Gb/s) dociera do pułapu 500 MB/s zarówno w trakcie odczytu, jak i zapisu. To naprawdę bardzo dużo. Korzystając z takich dysków jak OCZ Vertex 3, Kingston HyperX czy Corsair Force 3 GT możemy oczekiwać gwałtownego przyspieszenia działania systemu operacyjnego i większości programów użytkowych. Start Windows w czasie około 10-12 sekund jest jak najbardziej możliwy.
Naturalnie wysoką wydajność zapewniają nie tylko trzy wymienione modele. Tak naprawdę każdy z testowanych nośników w trakcie codziennego użytkowania spisze się lepiej niż typowy dysk twardy (HDD) 2,5 lub 3,5 cala o prędkości obrotowej 7200 obr./min.
Samsung SpinPoint, który pełnił tutaj rolę przykładowego „twardziela” należy do całkiem wydajnych dysków HDD przeznaczonych dla odbiorcy domowego, a mimo to był kilkakrotnie wolniejszy od przeciętnego nośnika SSD. W programie CrystalDiskMark (test 4K QD32) dysk ten wypadł kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy gorzej (np. 1 MB/s przeciw 371 MB/s)! Również czasy dostępu do danych są o wiele dłuższe, przez co klasyczne konstrukcje radzą sobie gorzej z operacjami wykonywanymi na dużej ilości małych plików.
Nośniki SSD wypadają też korzystniej pod względem odporności na wstrząsy i ewentualne uderzenia – kości NAND wytrzymają potężne przeciążenia nawet w czasie aktywności. Również temperatury notowane przez dyski flashowe są niższe. W platformie testowej (typowa obudowa midi ATX) analizowane SSD-ki osiągały temperatury z przedziału 32-36 stopni Celsjusza, natomiast temperatury dysku HDD w czasie dłuższej aktywności zaczynały się na poziomie 39-40 stopni.
Problemem może być tylko relacja ceny do pojemności – ta o wiele korzystniejsza jest w przypadku dysków talerzowych. Gdy jednak zależy nam przede wszystkim na wydajności, to sprawa jest prosta – kupujemy „flaszkę” o pojemności przynajmniej 60 GB (SATA III w cenie od około 400 zł) i instalujemy na niej system i najprzydatniejsze programy użytkowe, natomiast muzykę, filmy i zdjęcia trzymamy na tanim, ale pojemnym twardzielu. Taki komplet zapewni wysoką szybkość działania, a przestrzeni dyskowej szybko nie zabraknie. W laptopie wyniana HDD na SSD nie tylko zapewni drugie życie starszym konstrukcjom, ale również pozwoli osiągnąć dłuższe czasy pracy na baterii, niezależnie od tego czy komputer jest stary, czy nowy.
Nagrodzone dyski
Corsair Force 3 GT | |
Intel SSD 510 |
Przeczytaj także: | ||
Jak przyspieszyć dysk SSD w Windows 7 | 5x SSD i 1x HDD - praktyczne testy dysków | Dysk twardy - poradnik jak wybrać |
Komentarze
103+40 stron z problemami uzytkownikow.
Super produkt? Raczej super zenada.
w 90% przypadków problemy ze sprzętem i oprogramowaniem wynikają z niewiedzy lub ignorancji użytkowników. Dopiero pozostałe 10% wynika z faktycznych problemów sprzętowo-programowych. :]
Kompletnym nieporozumieniem, niestety non stop prezentowanym w różnorodnych testach, jest przeprowadzanie porównania na sprzęcie rodem ze Star Treka. Ja sobie zdaję sprawę, że chodzi o pokazanie maksimum możliwości testowanego sprzętu. Ale wrzućcie sobie wreszcie na luz i zaprezentujcie wyniki testu na średniej klasy komputerze stacjonarnym lub laptopie. Standardem najczęściej spotykanym w laptopach wciąż jest SATA II. Chciałbym widzieć wyniki przystające trochę do rzeczywistości. Potem na forum czytamy: "Kupiłem do swojego starego laptopa Vertexa 3 i zamiast 460 smarków mam 280 smarków. Dlaczego?"
O podnoszonych w innych komentarzach problemach z dyskami SSD OCZ, kontrolerach SandForce, czy gubieniem danych przez SSD Intela już nawet nie będę się rozpisywał. Wypadałoby aby autor omówił dokładnie te problemy, zanim wybierze "najlepszy dysk SSD". Pzdr.
W HD Tune Pro transfer minimalny 424 MB/s, maksymalny około 504 MB. Średni jest powyżej 490 a blisko 495 MB/s :D
Access time między 0.066 a 0.075 ms.
W Windows 7 nota maksymalna 7.9 :-)
Ktoś wie jak skutecznie przyśpieszyć start Windows 7 na SSD? Ktoś ma jakieś dobre rady.
Swoja droga - fakt ze nawiekszy producent czyli Kingston w koncu wypuscil swoja wersje SandForce-a dobrze swiadczy o kontrolerze. A ze Vertex mial problemy? No coz - jedni testuje wersje Beta w labie - inni na klientach ;]
Problemy są duże. Nie potrafią go zreplikować. Z wersji nz wersję firmware u niektórych pojawiają się problemy nowe u niektórych znikają.... i albo sterownik sandforce jest po prostu felerny i wszyscy dają się nabić w butelkę. W 60% testów jakoś nikt nie pisze o problemach z SSD... ciekawe dlaczego :P
Nie kazdy chce kupowac nowy komputer tylko po to, by zamontowac SSD w najnowszych wersjach. Poczciwe Core Duo/Quad czy tez Athlon/Phenom jest wystarczajace, a tam SATA 6gbs niestety nie uswiadczy. I tu zaczynaja sie schody ... ktorych nikt nie chce wyprostowac :(
W laptopach już od dawna powinny być SSD bo jest słynne powiedzenie że miara wydajności komputera jest wydajność najsłabszego elementu
ja też mam problem z OCZ Agility 3 , zwiecha w systemie uruchamiam kompa i nie widzi OCZ. Odłączam kabel sata , podłączam i już widzi dysk. Trochę paranoja. Trzeba go oddać na gwarancję.
Warto by było, gdyby w końcu jakiś portal zabrał się za podłączenie kilku dysków i zapuszczenie softu, który będzie zapisywać non-stop dane w kolejnych sektorach, aby zmusić dysk do jak największej pracy na celach. Wg wstępnych obliczeń po tygodniu powinny już się pokazywać pierwsze problemy, ale co to tydzień czy dwa w labie, prawda? ;)
nie wiem co komu po świetnych wynikach, jeśli dane straci po tygodniu-miesiącu albo w pierwszej godzinie...
powinno w artykule być jasno napisane że z niektórymi dyskami są poważne problemy i należałoby wstrzymać się z ich kupnem.
Ale po przełożeniu tego dysku do Acera 5552G muszę powiedzieć, że jest idealnie :) Wszystko działa jak należy, żadnych freezów. Dysk mam około 4 miesięcy, zobaczymy jak będzie dalej.....
Da się to jakoś przyśpieszyć żeby system wstawał w jakieś 15 sekund od pojawienia się nazwy płyty?
Mam problem moze bedzie mogli mi pomoc .. mam nowego SSD corsair force 3 60 gb sata 3 (najnowszy firmaware 1.3) i plyte gl Asus P5Q deluxe , świeży win7 64 bit .. otóż dysk działa wolniej niź powinien ( takie jest moje wrażenie) ctystal disk pokazuje : seq 206/66, 512K 195/ 62 4K 25/47,6
4KQD 32 86,61 / 63,5 rozumiem ze sata II ale czy zapis nie powinien byc szybszy ?
sprawdzcie proszę różnice we wczytywaniu się sejwów Civilization V na późnych etapach rozgrywki i dużych mapach. to idzie w minuty. służę sejwem. mogłobybyć ciekawe. a nie 5 czy 3 sekundy F3AR-a.