1. Przede wszystkim ostrożność
Trzymajmy się z daleka od wszelkich nowych aplikacji, nawet jeśli dostępne są wprost z Google Play. Zanim Google znajdzie podejrzane aplikacje, może minąć trochę czasu.
Z pewnością znajdą się też osoby, które postanowią zaryzykować i wypróbują dany program wcześniej. Jeśli widzimy, że aplikację pobrało kilka tysięcy osób i otrzymuje dużo pozytywnych opinii, to mamy większą szansę, że plik nie okaże się wirusem lub innym robalem. Oczywiście nie uchroni nas to przed dobrze ukrytymi trojanami.
2. Aktualizujmy system i aplikacje
Należy zdawać sobie sprawę, że podobnie jak w przypadku programów na komputery PC, tak i aplikacje androidowe mają wiele dziur. Znalezienie ich jest tylko kwestią czasu. Jeśli więc używamy programu w wersji 1.0, podczas gdy w Google Play występuje on już w wersji 3.0, istnieje duża szansa, że odnaleziono w nim poważne błędy, które mogą zostać wykorzystane w nieprzyjemnym celu (np. kradzież danych osobowych lub przejęcie kontroli nad systemem).
Dotyczy to również samego Androida: jeśli używamy np. wersji 2.3.3, a wyszła akurat 2.3.4, z pewnością nie niesie ona ze sobą wielkich zmian, ale może poprawiać błędy i łatać luki.
3. Zwracajmy uwagę na uprawnienia (zezwolenia)
W czasie pobierania aplikacji z Android Marketu zostajemy poinformowani o uprawnieniach, których żąda aplikacja w czasie instalacji. Warto zwracać na nie szczególną uwagę i w razie niepewności wyszukać opinii w internecie lub zwyczajnie zaniechać instalacji.
Dla przykładu popularna ostatnio aplikacja do obsługi usługi Google+ wymaga następujących pozwoleń:
Zarządzanie listą kont Picasa web albums Korzystanie z danych uwierzytelniania konta Sterowanie sprzętowe Wykonywanie zdjęć i filmów wideo Zmienianie ustawień dźwięku Nagrywanie dźwięku Twoja lokalizacja Dokładna lokalizacja (gps) Połączenia sieciowe Pełen dostęp do internetu Twoje informacje osobiste Czytanie danych kontaktów Połączenia telefoniczne Odczytywanie stanu i informacji o telefonie Pamięć Modyfikowanie/usuwanie zawartości nośnika usb modyfikowanie/usuwanie zawartości karty sd | Narzędzia systemowe Zapobieganie przechodzeniu urządzenia w tryb uśpienia Zapisywanie ustawień synchronizowania Zapisywanie subskrybowanych źródeł Odczytywanie konfiguracji usług google Wykrywanie znanych kont Dostęp do skonfigurowanych kont Sterowanie sprzętowe Sterowanie wibracjami Połączenia sieciowe Wyświetlanie stanu sieci Narzędzia systemowe Ustawianie tapety Czytanie statystyk dotyczących synchronizowania Czytanie ustawień synchronizowania Czytanie subskrybowanych źródeł |
Jak widać użytkownik chcący korzystać z Google+ musi pozwolić aplikacji właściwie na swobodny dostęp do systemu i danych osobistych. Jeśli nam to nie przeszkadza - instalujemy aplikację. W tym przypadku wydawcą jest znany chyba każdej osobie Google, ale jeśli podobnych uprawnień zażąda programista „iksiński”, o którym prawie nikt nie słyszał, to pozwolenie mu na dostęp do prywatnych danych będzie lekkomyślne.
4. Nie otwieramy załączników od nieznanych osób
Korzystając z tabletu lub smartfona trudno jest obyć się bez internetu. Ważne jest jednak, aby korzystając np. z poczty elektronicznej nie otwierać załączników od osób, z którymi nigdy nie mieliśmy kontaktu. Analogicznie postępujemy na komputerach PC.
5. Używamy antywirusa
Pamiętajmy, że w zapobieganiu infekcji systemu najważniejsze jest zapobieganie. Jeśli zastosujemy się do wcześniejszych porad, to instalacja antywirusa może nie okazać się konieczna. System Android robi się jednak coraz popularniejszy, a co za tym idzie - staje się coraz bardziej łakomym kąskiem dla osób zajmujących się szkodliwą działalnością.
Jeśli więc spędzamy na tablecie i smartfonie wiele godzin w internecie, operując na wielu plikach, warto rozważyć zastosowanie programu antywirusowego. Rozwiązań dostępnych w Google Play jest sporo - część z nich jest darmowa, a część płatna.
Stosowanie antywirusów zalecane jest przede wszystkim osobom używającym wydajnych, nowoczesnych tabletów i smartfonów (najlepiej dwurdzeniowych), które dają pewność, że system nie zacznie lagować, a my nadal zadowoleni będziemy z ich użytkowania.