No to teraz porządzimy! … – a gdzie jest oprogramowanie?
Legrand Keor SP 600VA kosztuje w granicach 300zł, co jak na zasilacz klasy 600VA jest próbą zawładnięcia rynkiem najtańszych urządzeń. Aby uzyskać taką cenę producent musiał poczynić oszczędności, których przejawem jest np. brak dedykowanego oprogramowania.
Ani w opakowaniu transportowym, ani też na stronie producenta, nie ma oprogramowania zarządzającego dedykowanego opisywanemu urządzeniu. Co zatem z jedną z podstawowych ról zasilaczy awaryjnych jaką jest bezpieczne wyłączenie podtrzymywanych urządzeń? Tutaj producent postawił na kompatybilność z interfejsem USB HID, dzięki czemu systemy operacyjne bez większego problemu rozpoznają kategorię urządzenia.
Tym samym do definiowania zachowania zasilacza i sytemu operacyjnego należy korzystać z narzędzi wbudowanych w OS. W systemie Windows 10 (w innych jest tak samo, bądź bardzo podobnie) można je znaleźć w Panelu Sterowania → Sprzęt i Dźwięk → Opcje Zasilania. Zazwyczaj są tam trzy plany zasilania:
- Zrównoważony (zalecany),
- Wysoka wydajność,
- Oszczędzane energii.
Każdy z nich można edytować, dopasowując do własnych potrzeb w sposób prosty, bądź zaawansowany.
Na ilość opcji w trybie zaawansowanej edycji nie można narzekać. System operacyjny daje tutaj spore pole dostosowania ustawień do własnych preferencji, przy czym warto sprawdzić czy domyślne zachowanie dla krytycznego poziomu energii baterii polegające na przełączeniu komputera w stan hibernacji jest tym czego oczekujemy. Z rozwijalnego menu można wybrać uśpienie, bądź zamknięcie systemu.
Biorąc pod uwagę powyższe ustawienia warto sprawdzić, czy próg krytycznego poziomu baterii, który domyślnie ma wartość 5%, będzie wystarczający dla naszego systemu. Gdy bateria w zasilaczu UPS osiągnie taką wartość, system operacyjny rozpocznie wcześniej zdefiniowaną akcję (uśpienia, hibernacji bądź zamknięcia). W zależności od stanu akumulatora, liczby czynności do wykonania przy zdefiniowanej akcji, a także liczby podłączonych urządzeń, może to gwarantować wystarczającą ilość czasu, ale może też zdarzyć się taka sytuacja, że energia skończy się zanim system dokończy wykonywanie zdefiniowanej akcji (np. zamykania systemu).
Warto to sprawdzić „na sucho”, czyli w kontrolowanych warunkach, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w chwili wystąpienia zdarzenia kryzysowego.
Współpraca z serwerami NAS
Serwery NAS coraz częściej stanowią wyposażenie gospodarstw domowych i firm. Archiwizują dokumenty, zdjęcia, a także świadczą bardziej ambitne zadania, jak hostowanie intranetowych (a także internetowych) stron www, baz danych, czy udostępnianie usług katalogowych. Wydajniejsze serwery NAS często pracują także jako hosty maszyn wirtualnych. Są to urządzenia, które z wielu względów nie powinny podlegać ryzyku przypadkowego wyłączenia.
Czy zatem Legrand Keor SP 600VA mógłby być ich wsparciem w tym zakresie?
Jeżeli chodzi o serwer Synology DS916+ (z jego recenzją możecie zapoznać się tutaj - Synology DiskStation DS916+ - NAS w sam raz) to nie był on w stanie rozpoznać podłączonego zasilacza.
Następnym sewerem NAS do którego podłączono zasilacz był QNAP HS-251(z recenzją jego następcy, modelem QNAP HS-453DX, możecie zapoznać się tutaj - QNAP HS-453DX – Cisza! Teraz zagram ja!)
Ten serwer także nie rozpoznał zasilacza, który podłączono przy użyciu złącza USB.