Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.
Wydajność ogólna
Wydajność 3D
Czas pracy na baterii
Pobór energii
Jakość ekranu
Wydajność dysku
Ocena recenzenta
Wydajność Gry | Full HD
Wyniki szczegółowe MSI GT62VR 6RD-024PL
Wydajność
MSI GT62 VR wyposażono w procesor Intel Core i7-6700 HQ. To czterordzeniowy układ generacji Skylake o bazowym taktowaniu 2.6 GHz, które w trybie Turbo może zwiększyć się do 3.5 GHz. TDP procesora wynosi 45 W. Jak łatwo przewidzieć, w teście Cinebench uzyskał on bardzo wysoki wynik - 7.40 pkt.
Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD 530, ale nie jest on wykorzystywany przez laptopa, który korzysta wyłącznie z dedykowanej karty graficznej. Jest nią Nvidia Geforce GTX 1060 z 6 GB pamięci GDDR5. Konfigurację uzupełnia 16 GB pamięci RAM (z możliwością rozszerzenie nawet do 64 GB). Warto podkreślić, że jest to pamięć DDR4 2133 MHz.
Wydajność tego zestawu sprawdziłem rzecz jasna w benchmarkach - wyniki znajdują się powyżej. Oto zaś szczegółowe wyniki testu 3DMark.
Uzyskane wyniki są nieco słabsze niż te uzyskane przez MSI GT73VR, ale nie powinno to dziwić, w końcu mamy tutaj grafikę GTX 1060 zamiast GTX 1070. Wciąż są to jednak bardzo dobre rezultaty, które potwierdzają moc drzemiącą w laptopie.
Praktycznie identyczne wyniki uzyskał MSI GS63VR, co także nie powinno być zaskoczeniem, w końcu konfiguracja obu testowanych modeli jest w zasadzie identyczna.
Wydajność w grach
Nie samymi benchmarkami człowiek żyje (chyba że jest się redaktorem portalu o tej nazwie ;), więc pora przekonać się jak MSI GT62VR radzi sobie z grami. Od czego zacząć jęśli nie od Wiedźmina?
Wiedźmin 3
I od razu dobre wiadomości. Geralt z gracją śmiga po ekranie z płynnością 40 klatek na sekundę (przy najwyższych ustawieniach graficznych i rozdzielczości Full HD). Zmiana ustawień na wysokie zwiększa liczbę klatek do 56, a przy średnich do 74 kl/s.
The Division
Test w The Division wypadły jeszcze lepiej. Przy ustawieniach Ultra MSI utrzymywało średnią liczbę klatek na poziomie 51. Przy wysokich ich liczba wzrosła do 64.
Far Cry Primal
Kolejny tytuł testowy to Far Cry w odsłonie prehistorycznej. Także tutaj nie mam żadnych uwag. Full HD, ustawienia Ultra i średnio 58 kl./s. Przy bardzo wysokich ustawieniach wzrosła ta liczba to 64, a przy wysokich do 74 kl./s.
Rise of the Tomb Raider
Jeśli chodzi o przygody Lary Croft, to tutaj też jest bardzo dobrze. Przy najwyższych ustawieniach średnia liczba klatek wyniosła 66, a przy wysokich nawet 78 kl./s.
Dysk twardy
W testowanej konfiguracji MSI wyposażony został w dwa dyski. Pierwszy to SSD o pojemności 256 GB, a drugi to klasyczny HDD 7200 RPM o pojemności 1 TB. Mamy więc połączenie szybkości działania komputera z dużą przestrzenią na przechowywanie danych.
Ekran
MSI GT62VR w testowanej przeze mnie wersji wyposażono w ekran o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli. Dostępna jest także wersja z wyświetlaczem o rozdzielczości UHD. W obu przypadkach jest to matowa matryca IPS o bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów i szerokich kątach widzenia.
Maksymalna jasność zmierzona kolorymetrem to 317 cd/m2, co daje pełny komfort i czytelność obrazu w praktycznie każdych warunkach. Dzięki matowej powierzchni nie musimy się martwić o powstawanie refleksów i odbijanie się otoczenia.
Aplikacja MSI True Color to przydatny dodatek, dzięki któremu można szybko zmienić parametry wyświetlanego obrazu. MSI przygotowało kilka gotowych trybów - gracz, Anti-Blue, sRGB, Projektant, Biuro i Film. Ich przeznaczenie jest w zasadzie jednoznaczne, więc nie będę się nad tym dodatkowo rozwodził. Dodam jednak jeszcze, że poszczególne tryby można modyfikować (zmieniając nasycenie poszczególnych barw i dobierając kontrast, jasność i gammę).
Czas pracy
To rzecz jasna nie jest najważniejsza cecha laptopa do gier, ale warto wiedzieć na ile czasu można liczyć odłączając się do źródła zasilania. Jeśli zamierzamy wyłącznie grać, to laptop wyłączy się po ok. 70 minutach. Przełączenie się w tryb maksymalnego oszczędzania energii wydłuży ten czas do 3,5 godziny. Wyniki te są praktycznie takie same jak w przypadku MSI GT73VR. Nieco lepiej (ale tylko nieco) wypada MSI GS63VR (ten smukły model).
Kultura pracy
Szum wentylatorów jest dość głośny, ale do jednostajnego szumu można się dość szybko przyzwyczaić. Wtedy usłyszymy jedynie dodatkowy wentylator, który uruchamia się w ostateczności (kiedy laptop obciążony jest wymagającymi aplikacjami przez dłuższy czas) - lub jeśli sami go uruchomimy. Służy do tego przycisk na panelu roboczym, pod ekranem.
Jeśli chodzi o temperaturę, to utrzymuje się na akceptowalnym poziomie. Zaskoczyło mnie jedynie dośc mocne nagrzewanie się środkowej części panelu roboczego (w okolicach touchpada). Nie są na szczęście wartości przeszkadzające w grze, ale jednak odczuwalne.