MSI GeForce GTX 1080 GAMING X 8G - solidna propozycja dla entuzjastów
Wydajność
Podobnie jak w przypadku referencyjnego GTX 1080 trudno wypowiadać się o najnowszej karcie inaczej niż w samych superlatywach pod tym względem. Zgodnie z oczekiwaniami model ten zajął pierwsze miejsce we wszystkich testach. Różnica względem Founders Edition nie jest duża, ale zdecydowanie widoczna / odczuwalna w wybranych tytułach dla rozdzielczości 4K.
Podkręcanie
MSI GeForce GTX 1080 Gaming X 8 G ma fabrycznie lekko podbite zegary. Niestety pole manewru dla tych, którzy będa próbowali ręcznie jeszcze je podnieść jest raczej niewielkie. I to stwierdzenie jest prawdziwe dla praktycznie wszystkich autorskich kart opartych na tym układzie. Wynika to z twardych ograniczeń wprowadzonych przez Nvidię. Testowany egzemplarz pozwolił dodatkowo podnieść taktowanie rdzenia o 4,4%, a pamięci o 7,6%.
Kultura pracy
Nowa odsłona (szósta) układu chłodzenia MSI - Twin Frozr z pewnością jest konstrukcją bardzo udaną. W spoczynku wentylatory są wyłączone (do 60 stopni na rdzeniu), ale nawet pod pełnym obciążeniem karta jest bardzo cicha (około 39 DBa). Do tego należy dodać, że temperatura rdzenia nawet po solidnym wygrzewaniu nie przekroczyła 75-76 stopni.
Opłacalność
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że karty oparte na układzie GTX 1080 do tanich z pewnością nie należą. Są one skierowane do entuzjastów z bardzo zasobnym portfelem. Nie inaczej jest w przypadku karty MSI GeForce GTX 1080 Gaming X, która wedle wstępnych informacji powinna kosztować na naszym rynku około 3500 zł.
Dla kogo
Nowa konstrukcja MSI to oczywiście propozycja dla zamożnych graczy, którzy chcą się bawić we wszystkie dostępne obecnie na rynku gry przy maksymalnych ustawieniach w rozdzielczości QHD lub nawet 4K. I jako taki model Gaming X spisuje się bardzo dobrze. Jedynym mankamentem, o którym wcześniej wspomnieliśmy jest mały potencjał jeśli chodzi o podkręcanie, ale to tak naprawdę dzielenie włosa na czworo.
Ocena końcowa
- wysoka wydajność
- wydajny i cichy system chłodzenia
- solidnie wykonanie
- interesujący wygląd bez zbędnego kombinowania
- fabrycznie podkręcona
- mały potencjał (dalszego podkręcania)
Komentarze
761. MSI wydało całkiem fajną kartę.
2. OC w Pascalach jest dość mocno ograniczone, rozbudowane sekcje zasilania są ... zbędne. Więcej niż 2050 - 2100 bez modowania biosu i/lub płytki PCB żadne autorskie karty nie osiągną.
3. Gdyby ktoś się zastanawiał - temperatury karty są mierzone na otwartej platformie (wygoda testera :>), przy dobrze wentylowanej budzie: - 4-6 stopni.
4. Jak ktoś myśli o SLI to dobre czasy dołączania przez producentów mostków do kart graficznych minęły bezpowrotnie. Trzeba takowy dokupić (bo czemu mieliby nie zarobić więcej ;)) No chyba, że ktoś planuje nową płytę główną kupić, to pewnie takowe się pojawią z nowymi mostkami.
5. Fajna nuta, która mnie trzymała na nogach (nie licząc hektolitrów kawy) w trakcie blisko 24-godzinnych testów: Skillet - Feel Invincible
6. Pozdrowienia dla lokalnego oddziału MSI. ;)
Chętnie bym zobaczył w teście 980ti @1500mhz vs 1080 @2000mhz
Dzięki za reckę!
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/need-for-speed-testy-wydajnosci-kart-graficznych/strona/25683.html
O ile można je podkręcić?
Czy na nim testowana była temperatura?
Jaka jest temperatura OC?
1. NV chce obniżyć wydajność 1080 by aż za bardzo nie odstawał od 980Ti i sprzedać nadmiar na składzie.
2. Z tego co mówią ludzie karty NV z każdą nową serią tracą na wydajności w odróżnieniu od Radków dlatego zostawili sobie zapas mocy aby po jakimś czasie dać im więcej mocy po cichu.
Radki mają niby więcej mocy ale są w grach słabsze, tak jakby moc czerpały z Gflopów a NV z optymalizacji tylko że NV kładzie żur na optymalizacji na starsze serie a czerwonym to nie szkodzi bo działają na samej mocy a nie na specialnej optymalizacji ( choć teraz lepiej sobie radzą z DX12 jak NV )
Android 6.0
Android 6.0
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_msi_geforce_gtx_1080_gaming_x_cicho_chlodno_wydajnie
Jestem ciekaw jak wypadną na tle MSI karty graficzne EVGA pod względem głośności i temperatur w wersji zwykłej, SC i FTW.