Wydajność
Dzięki fabrycznie podniesionym zegarom testowana karta MSI przekrojowo zapewnia o około 10% lepszą wydajność niż model referencyjny. Pozwaliło jej to również zbliżyć się do GTX 980 oraz Radeona R9 390X. W większości przypadków jednak delikatnie im ustępuje, a przewaga GTX 1060 6 GB jest zazwyczaj dość wyraźna.
Podkręcanie
Mając na uwadze, że karta została dość mocno (jak na Radeona RX 480) fabrycznie podkręcona to niestety pole manewru w przypadku chęci dalszego podbijania zegarów jest raczej niewielkie, szczególnie jeśli mowa o taktowaniu rdzenia, który udało nam się podkręcić o zaledwie kilkadziesiąt MHz. Dużo lepiej w tej kwestii wypadły pamięci, których taktowanie udało nam się podnieść o blisko 200 MHz.
Kultura pracy
Najmocniejszą stroną karty MSI zdecydowanie jest efektywny i cichy system chłodzenia, który nie miał najmniejszych problemów ze schłodzeniem układu RX 480, a do tego nawet pod pełnym obciążeniem konstrukcja była ledwie słyszalna (37 dBA). Twin Frozr VI ponownie nas nie zawiódł.
Opłacalność
W momencie pisania tych słów testowany model można nabyć za około 1290 zł, co jak na wersję z 8 GB pamięci i solidnym systemem chłodzenia jest do przełknięcia. Kwestią otwartą pozostaje jednak czy nie lepiej kupić tańszą (o 100 zł), 4 GB wersje testowanego modelu. Na to pytanie musicie już sobie sami odpowiedzieć.
Dla kogo
MSI Radeon RX 480 Gaming X 8G przeznaczony jest dla osób, które szukają karty zapewniającej wysoką wydajność w rozdzielczości FullHD, a często i całkiem rozsądną w QHD i to niezależnie od tytułu. Z pewnością jest to jedna z lepszych konstrukcji opartych na układzie RX 480. Trudno jej tak naprawdę cokolwiek zarzucić - jest świetnie wykonana i ma wydajny oraz cichy system chłodzenia.
Wybór jednak wcale nie jest oczywisty bowiem konkurencja w tym segmencie wydajnościowym jest bardzo duża. Z jednej strony mamy wydajniejszego i nieco droższego GTX 1060 6 GB, a z drugiej tylko trochę wolniejszego Radeona RX 470, który jest za to wyraźnie tańszy. Zwyczajowo więc już zdecydują prywatne preferencje.
Ocena końcowa
- dobra wydajność w grach DirectX 12 / Vulkan
- fabrycznie podkręcona
- solidnie wykonana
- wydajny i cichy system chłodzenia
- przyzwoita cena (jak na wersję z 8 GB pamięci)
- wydajność poniżej oczekiwań w grach DirectX 11
Komentarze
35- "Podstawą cechą wszystkich układów z serii 400 jest iż zostały one wykonane w nowym 14nm procesie technologicznym. Zapewniają więc one lepszą wydajność i niższy pobór energii względem modeli z poprzedniej generajcji".
- "Radeon RX 480 skład się z 36 bloków CU, co przekłada się 2304 procesory strumieniowe, 144 jednostki teksturujące i 32 rasteryzujące".
- "Testowana karta MSI Radeon RX 480 Gaming X 8G ma fabrycznie podniesiony zegary, które wynoszą odpowiednia dla rdzenia i pamięci: 1316 oraz 2025 MHz".
- "Jak już wspomnieliśmy karta została zostałą wyposażona w autorski system chłodzenia - Twin Frozr VI. Trudno wypowiadać się o nim inaczej niż w samym superlatywach".
- "Fabrycznie podkręcona karta MSI wypadła bardzo dobrze w jedynym sysntetycznym benchmarku w naszym zestawieniu - 3D Mark Fire Strike. Podbite zegary pozwoliły jej osiągnąc praktycznie identyczne wyniki jak referencyjny Radeon R9 390X".
- "W rozdzielczości FullHD nieco jej zabrakło do GTX 980 oraz R9 390X, ale po przeskoczeniu na QHD tą ostatnią wyprzedził, a z pierwsza się zrównał. Przewaga nad referencyjnym modele wynosi około 9-10%".
- "Testowana konstrukcja MSI zapewnie w tym tytule o około 9-10% lepszą wydajność niż referencyjny RX 480, nadal jednak jest poziomo poniżej GTX 1060 or GTX 980".
- "Pozwaliło jej to również zbliżyć się do GTX 980 oraz Radeona R9 390X".
Jak ktoś trafił egzemplarz co lata 1540-50/ 8150-8200... nie ma po co zmieniać karty graficznej do grania w FHD a nawet w 2560 czasami. Jedynie 4GB czy tam jak niektórzy piszą 3,5+0,5 GB może z czasem być problemem przy wyższych rozdzielczościach.
* dobra wydajność w grach DirectX 12 / Vulkan
Śmiechłem :)