Recenzja MSI Vector GP76 z GeForce RTX – najlepszego towarzysza studenta-gracza?
Laptopy gamingowe stanowią obecnie większość rynku, jednak nie każdy jest na tyle dyskretny, aby móc bez skrępowania używać go na uczelni. Postanowiliśmy sprawdzić, jak w takiej roli, laptopa do nauki, grania i czasem pracy, sprawdzi się MSI Vector GP76 z NVIDIA GeForce RTX 3080.
Już niebawem rozpocznie się coroczny okres egzaminów maturalnych, a już po nim w zasadzie można rozpocząć szukanie sprzętu, który posłuży nam przez cały kolejny, kluczowy okres życia, jakim są studia. Postanowiliśmy na tę okazję przetestować nowoczesnego i bardzo wydajnego laptopa, przy okazji analizując jego przydatność właśnie pod kątem potrzeb studenta. Wybór padł na MSI Vector GP76, jednak w praktyce kluczowa okazała się obecność karty graficznej z serii GeForce RTX – o tym, dlaczego, dowiecie się właśnie z niniejszej publikacji.
O czym przeczytamy w recenzji laptopa MSI Vector GP76-12U
- O jego konstrukcji
- O dostępnych złączach i komunikacji
- O możliwościach audio-wizualnych w połączeniu z NVIDIA Broadcast
- O pomiarach 17,3” matrycy IPS 360 Hz
- O czasie pracy na baterii i wydajności zasilania
- O kulturze pracy i limitach wydajności
- O testach 3D i w grach (z nagraniem z testów)
- O testach w zastosowaniach kreatywnych i profesjonalnych
- O tym, czy warto kupić na okres studiów laptopa takiego, jak MSI Vector GP76
Solidne wykonanie i dyskretna stylistyka
Laptopy gamingowe zwykle łatwo rozpoznać po dużej ilości RGB oraz innych, bardziej permanentnych zdobień – im droższy i mocniejszy model, tym również więcej posiada takich ozdób. Tu MSI Vector GP76 bardzo miło nas zaskoczył, gdyż poza możliwością wybrania kolorowego podświetlenia klawiatury, mógłby uchodzić za laptopa biznesowego. Tutaj również można pokrótce omówić kwestię rozmiaru – jeżeli laptop ma zastąpić całkowicie komputer stacjonarny, to stanowczo polecamy wybór modelu 16,1-17,3-calowego. Wiąże się to z większą masą, ale też znacznie lepiej sprawdzi się w przypadku grania.
Poza masą i rozmiarem laptopa należy też brać pod uwagę rozmiar jego zasilacza – w przypadku MSI Vector GP76 280-watowy zasilacz to kolejny kilogram do noszenia w plecaku.
MSI Vector GP76 jest mimo wszystko szczupłym laptopem, biorąc pod uwagę, że posiada obecnie praktycznie topowe podzespoły. To cecha wspólna współczesnych laptopów dla graczy, nawet z tak mocnymi kartami graficznymi, jak NVIDIA RTX 3080 w naszym modelu. Niespełna 2,6 cm wysokości po zamknięciu pokrywy w połączeniu z 2,9 kg masy pozwala takiego laptopa dosyć komfortowo przenosić w plecaku.
Delikatne zdobienia przy zawiasach to wszystko, co może sugerować gamingowy charakter tego laptopa.
Zawiasy aluminiowej pokrywy mocowane są do również aluminiowej podstawy laptopa, co gwarantuje długą ich żywotność – nawet kilka lat codziennego otwierania i zamykania laptopa nie powinno spowodować uszkodzenia tego mechanizmu. Jednocześnie samą pokrywę można otworzyć jedną ręką, mimo iż pracuje na tyle sztywno, że ekran nawet w ruchu nie zmienia kąta nachylenia.
Aluminiowa pokrywa pozwala odchudzić konstrukcję laptopa, a do tego wygląda znacznie bardziej stylowo.
Od spodu MSI zadbało nie tylko o odpowiednią stabilizację laptopa na blacie (cztery gumowe nóżki), ale również usztywnienie jego konstrukcji dodatkowymi punktami podparcia o blat. Tędy również do laptopa dostaje się świeże powietrze, co jest możliwe dzięki odpowiedniemu zdystansowaniu go od podłoża.
Aluminiową pokrywę na spodzie można relatywnie łatwo zdjąć, aby dostać się do wymiennych podzespołów takich, jak RAM i dyski.
Powierzchnia robocza również wykonana została z maszynowo tłoczonego aluminium, co zapewnia jej nie tylko odporność na uszkodzenia i brak widocznych łączeń, ale również przyjemny chłód w dotyku.
Takie wykończenie jest nieco bardziej odporne na efekt palcowania niż typowy gładki plastik.
Klawiatura to niesamowicie istotny aspekt laptopa, na którym poza graniem będziemy również sporo pisać. MSI w modelu Vector zastosowało wyśmienitą klawiaturę od SteelSeries, co jest bardzo dużą zaletą w takich zastosowaniach. Mechanizm jest tu typowy dla laptopów - nożycowy, ale o bardzo dużym skoku klawisza, co daje większą kontrolę w czasie grania.
MSI korzystając z dużego rozmiaru laptopa zmieściło również niemal całkowicie pełnowymiarowy blok numeryczny, co ułatwia operowanie arkuszami kalkulacyjnymi.
Układ klawiszy niestety należy do tych, do których trzeba się przyzwyczaić – zwłaszcza jeżeli spację naciskacie prawym kciukiem (w jej miejscu MSI wstawiło przycisk „prawy Alt”). Podświetlenie RGB można regulować niezależnie dla każdego klawisza (co może się przydać do oznaczenia grup funkcyjnych w aplikacjach takich, jak Photoshop albo DaVinci Resolve).
Klawisze funkcyjne można zamiennie używać w roli multimedialnej oraz klasycznej (przyciski F1-F12).
Touchpad jest na tyle duży, że laptopa można dosyć wygodnie używać (biurowo) bez myszki. Przyciski są ukryte pod jego powierzchnią, a kliknięcie nie wymaga nadmiernej siły. Jedyny problem, typowy dla takich rozwiązań, pojawia się, gdy musimy szybko zlokalizować prawy przycisk myszy – zwykle chwilę to zajmuje.
Gładzik jest wielodotykowy i obsługuje gesty Windows – to wszystko, czego tak naprawdę potrzeba w tym przypadku.
Portów nigdy za wiele – tu akurat MSI mogło bardziej się postarać
Po 17-calowym laptopie zwykle można spodziewać się większej liczby portów i złączy, niż posiadają mniejsze modele. Niestety MSI Vector pod tym względem nieco nas rozczarował. Do dyspozycji mamy:
- 3x USB-A 3.2 gen. 1
- 1x USB-C 3.2 gen. 2 (z DP 1.4)
- 1x miniDP 1.4
- 1x HDMI 2.1
- 1x RJ45 (2,5 GbE)
- 1x miniJack 3,5 mm (combo)
Zdecydowanie nie zawadziłby jeszcze jeden port USB-A i/lub USB-C, podobnie jak dziwi brak wsparcia dla Thunderbolt 4. Pochwalić za to trzeba MSI za wyprowadzenie tych mniej poręcznych złączy na tył laptopa, gdzie ich kable nie będą przeszkadzać w ruchach myszką (tyczy się to również złącza zasilania).
Prawy bok aż się prosi o dodatkowe dwa złącza USB...
Pochwalić MSI należy również za obecność w Vectorze GP76 najnowszych rozwiązań z zakresu komunikacji. Mamy tu zatem nie tylko wspomniane złącze Ethernet o przepustowości 2,5 Gbps, ale również układ Wi-Fi 6E z obsługa zakresu 6 GHz (i wsparciem dla Bluetooth 5.2).
Pełnowymiarowy DisplayPort też by się zmieścił, a znacznie ułatwiłby życie, zwłaszcza że MSI nie dołącza adaptera w zestawie.
Porządny zestaw audio-wizualny to podstawa na uczelni
MSI Vector GP76 wyposażono również w to, co uważamy za optymalne dla studenta w kwestii komunikacji. Na szczycie pokrywy umieszczono kamerę internetową (1 MPx) oraz dwa niezależne mikrofony, dzięki czemu wszelkie wideokonferencje oraz zdalna obecność na zajęciach będzie dla naszych odbiorców przyjemnym doznaniem.
Kamera posiada indykator działania w formie diody, umieszczonej bezpośrednio obok kamery (jeżeli kamera ma zasilanie, to również dioda się zaświeci).
Za porządny odbiór po naszej stronie odpowiada z kolei system nagłośnienia Nahimic 3, obsługujący dwa głośniki po 2 W każdy. Nie jest to zestaw, na którym dobrze brzmi odtwarzanie muzyki lub oglądanie filmów, ale od tego każdy szanujący się gracz i tak ma słuchawki – tu ważne jest, że głośniki są wystarczająco głośne i czysto przenoszą ludzki głos, zatem sprawdzą się w luźniejszych zadaniach i konferencjach, gdy nie tylko my musimy słyszeć dźwięk z laptopa.
Głośniki umieszczono po bokach obudowy, dzięki czemu dźwięk jest głośniejszy i nie stłumimy go kładąc laptopa na miękkim podłożu.
To, co jednak dla studenta oraz gracza będzie najważniejsze w kwestii wideokomunikacji, to obecność układu graficznego NVIDIA GeForce RTX, wraz z którym idzie dostęp do oprogramowania NVIDIA Broadcast. O aplikacji tej już sporo się rozpisywaliśmy, ale w skrócie przypomnimy, że umożliwia jednoczesne wycinanie tła kamery (bez stosowania zielonego ekranu) oraz usuwanie szumów zarówno z naszego mikrofonu, jak i odbieranego dźwięku rozmówcy. Robi to oczywiście w czasie rzeczywistym, właśnie dzięki mocy obliczeniowej dedykowanych do tego jednostek Tensor w kartach NVIDIA RTX.
Efekty obróbki obrazu z kamery (oraz dźwięku z mikrofonu) można na siebie nakładać - przykładowo możemy ustawić jednocześnie rozmycie tła i automatyczne kadrowanie na naszą twarz (co wygląda, jakbyśmy mieli operatora z kamerą na etacie).
Takie rozwiązanie przydaje się również, jeżeli planujecie uskuteczniać karierę streamerską – dzięki NVIDIA Broadcast nawet współdzielony, ciasny pokój akademiku można zamienić w studio nagrań, do tego stopnia, że większość widzów nie zorientuje się, że za Waszymi plecami krząta się i hałasuje współlokator.
Specyfikacja testowanego modelu MSI Vector GP76-12U
Procesor: | Intel Core i9-12900H; 6 P-core i 8 E-Core (20 wątków); 5.0 GHz P-Core w trybie Boost (3.8 GHz E-Core); 24 MB cache L3 |
Pamięć: | 16 GB DDR4 (2x8 GB 3200 MHz CL22) |
Karta graficzna: | Nvidia GeForce RTX 3080 - 8 GB GDDR6; 165 W TGP; zintegrowana Intel Iris Xe |
Dysk: | 1 TB SSD M.2 NVMe PCIe gen 4. x4; wolny jeden slot M.2 2280 |
System operacyjny: | Windows 11 Home |
Klawiatura: | wyspowa; podświetlenie indywidualne RGB |
Touchpad: | matowy, gładki, obsługa gestów, wielodotykowy |
Ekran: | 17,3", IPS, 1920x1080 px, 350 nit, 360 Hz, antyrefleksyjny; maksymalny kąt odchylenia ekranu od pionu - 45° |
Napęd optyczny: | brak |
Bateria: | 4-komorowa, Li-Pol, 65 Wh |
Wymiary: | 358 (Sz) x 267 (G) x 23,4 (W) mm |
Waga: | 2,9 kg z baterią; 3,85 kg z zasilaczem |
Materiały obudowy: | aluminium CNC |
Komunikacja: | Wi-Fi 6E 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Intel AX210); Bluetooth 5.2; 2,5 GbE LAN |
Złącza: | 3x USB typu A 3.2 gen.1; 1x USB typu C 3.2 gen. 2; 1x miniJack 3,5 mm (combo audio + mic); 1x HDMI 2.1; 1x miniDP 1.4; 1x RJ45 |
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie: | kamerka internetowa 0,9 MPx; 2 głośniki 2 W; 2 mikrofony |
Cena w dniu testu: | 12 990 zł |
Gwarancja: | 2 lata |
W matrycach dla graczy można obecnie przebierać, ale MSI stawia na szybkość
Tegoroczna seria MSI Vector GP76 zdaje się być dostępna tylko z bardzo szybką matrycą IPS 17,3”. Rozdzielczość 1920x1080 px w tym rozmiarze oferuje nadal bardzo dobrą ostrość obrazu, a przy okazji umożliwia odświeżanie panelu aż 360 razy na sekundę, co z pewnością docenią najbardziej ambitni gracze. Jeżeli jednak bliżej Wam do casualowego grania, a do tego potrzebujecie pracować z bardziej rozbudowanymi aplikacjami, to lepszym rozwiązaniem byłby panel z rozdzielczością 2560x1440 px (albo nawet 2560x1600 px) z odświeżaniem 165-240 Hz (taki, jak na ironię, MSI oferuje w mniejszym, 15,6-calowym Vector GP66-12U).
MSI Vector GP76 posiada bardzo cienkie ramki po bokach panelu, co optycznie mocno go wyszczupla. Jedynie od spodu napotkamy sporo plastiku, który mógł zostać zagospodarowany przez MSI matrycą 16:10.
Pod względem osiągów panel w naszym MSI Vector wypada bardzo dobrze. Zmierzony czas reakcji pikseli (średnia GTG) nie przekracza 4 ms (co można uznać za odpowiednik oznaczeń „1 ms” na opakowaniach monitorów gamingowych). To, co prawda, zbyt wiele, aby nadążyć za 360 hercami odświeżania, jednak przy tak małych wartościach i tak trudno dostrzec smużenie gołym okiem, nawet w najszybszych grach. Panel ten spokojnie możemy polecić do poważnego rozgrywania meczów w grach takich, jak CS:GO lub Fortnite. Jednocześnie oferuje całkiem przyzwoite pokrycie przestrzeni kolorów.
Szybkie matryce nigdy nie słynęły z bardzo głębokiego gamutu kolorów.
Od lewej wizualizacja pokrycia gamutów sRGB, DCI-P3 oraz Adobe RGB.
Standardowy gamut RGB jest nie tylko w 100% pokryty, ale również wiernie odwzorowany już przy fabrycznej kalibracji. W przypadku filmowego gamutu DCI-P3 pokrycie na poziomie 76% również wystarcza, aby średni błąd odwzorowania nie przekraczał wartości 2 (co oznacza, że bez wzorca nie zauważymy odstępstw).
Raporty z badania fabrycznego odwzorowania kolorów - po lewej względem sRGB, a po prawej względem filmowego DCI-P3.
Do grania takie parametry są „w sam raz”, ale jeżeli przyjdzie nam studiować kierunek artystyczny, to warto wybrać model z panelem pokrywającym 100% przestrzeni Adobe RGB lub chociaż właśnie DCI-P3. To, w połączeniu z co miesiąc aktualizowanymi sterownikami NVIDIA Studio, zagwarantuje najlepsze warunki do twórczej pracy.
Panel MSI Vector GP 76 jest również całkiem dobrze podświetlony – 350 nit jasności z lekkim spadkiem do 310 nit na dole matrycy to odpowiedni wynik nawet do pracy w jasnym otoczeniu.
Panel jest matowy, zatem dobrze sprawdzi się również na świeżym powietrzu. Kontrast 1200:1 jest dobrym wynikiem dla paneli IPS, co oznacza, że MSI udało się osiągnąć całkiem przyzwoity poziom czerni.
Nasz model odznaczał się delikatnym wyciekaniem podświetlenia na szczycie matrycy, ale to już jest mocno zależne od konkretnej sztuki.
Bateria w laptopie gamingowym nigdy nie starczy Wam na cały dzień – Vector GP76 nie jest tu wyjątkiem
MSI topowy model dla graczy wyposaża w dosyć skromną baterię o pojemności 65 Wh. Jest to naszym zdaniem dobra decyzja – tak wydajny laptop i tak nigdy nie pozwoliłby na przepracowanie 8 godzin bez podłączenia zasilania, a tak przynajmniej jest nieco lżejszy. Dodatkowo matryca FHD nieco mniej wymaga od baterii, zatem wyniki testów zbliżają się do np. MSI Crosshair z baterią 90 Wh.
Pomiar czasu pracy na baterii - MSI Vector GP76
PCMark 10 - Gaming maksymalna wydajność, aktywne Wi-Fi, jasność 100% | |
HP Spectre X360 14 (66 Wh) | 2:02 h |
Victus by HP 16 (70 Wh) | 1:32 h |
MSI Raider GE66-12UH (99,9 Wh) | 1:28 h |
MSI Crosshair 15 R6E (90 Wh) | 1:25 |
Gigabyte AORUS 17 XE4 (99,9 Wh) | 1:24 h |
Lenovo Legion 7-16ACH (99 Wh) | 1:10 h |
Razer Blade 14 (61,6 Wh) | 1:06 h |
ASUS ROG Flow Z13 (56 Wh) | 1:03 h |
MSI Vector GP76 (65 Wh) | 0:57 h |
PCMark 10 - Modern Office tryb lepsza bateria, aktywne Wi-Fi, jasność 110-130 nit | |
HP Spectre X360 14 (66 Wh) | 15:06 h |
Razer Blade 14 (61,6 Wh) | 9:02 h |
ASUS ROG Flow Z13 (56 Wh) | 5:31 h |
MSI Raider GE66-12UH | 4:54 h |
Victus by HP 16 (70 Wh) | 3:51 h |
Gigabyte AORUS 17 XE4 (99,9 Wh) | 3:32 h |
MSI Vector GP76 (65 Wh) | 3:04 h |
MSI Crosshair 15 R6E (90 Wh) | 3:04 h |
Lenovo Legion 7-16ACH (99 Wh) | 2:38 h |
PCMark 10 - Video tryb lepsza bateria, offline, jasność ~200 nit, głośność 50% | |
HP Spectre X360 14 (66 Wh) | 14:02 h |
Razer Blade 14 (61,6 Wh) | 8:21 h |
MSI Raider GE66-12UH | 4:16 h |
Gigabyte AORUS 17 XE4 (99,9 Wh) | 3:56 h |
MSI Vector GP76 (65 Wh) | 3:08 h |
Victus by HP 16 (70 Wh) | 3:06 h |
MSI Crosshair 15 R6E (90 Wh) | 3:00 h |
ASUS ROG Flow Z13 (56 Wh) | 2:55 h |
Lenovo Legion 7-16ACH (99 Wh) | 2:52 h |
PCMark 10 - Idle tryb oszczędzania baterii, offline, jasność 0% | |
HP Spectre X360 14 (66 Wh) | 21:06 h |
Razer Blade 14 (61,6 Wh) | 11:07 h |
ASUS ROG Flow Z13 (56 Wh) | 8:43 h |
MSI Raider GE66-12UH (99,9 Wh) | 7:21 h |
Gigabyte AORUS 17 XE4 (99,9 Wh) | 5:05 h |
Victus by HP 16 (70 Wh) | 4:27 h |
Lenovo Legion 7-16ACH (99 Wh) | 3:42 h |
MSI Crosshair 15 R6E (90 Wh) | 3:20 h |
MSI Vector GP76 (65 Wh) | 3:12 h |
To, co mogłoby się z kolei w takim laptopie przydać, to szybkie ładowanie – ostatecznie czasami laptopa możemy podładować tylko w przerwie między wykładami. MSI pozwala podnieść poziom baterii z 6% do 48 % w 45 minut, jeżeli w tym czasie laptopa nie będziemy używać. To umiarkowanie dobry wynik.
Pomiary zużycia energii przez MSI Vector GP76
Spoczynek | 41 W |
Obciążenie renderem CPU | 140 W (178 W peak) |
Obciążenie grą | 242 W (251 W peak) |
Laptop faktycznie potrafi w niektórych grach dobić do 210 W łącznego limitu mocy karty graficznej i procesora, co przekłada się (wraz z zapotrzebowaniem na energię matrycy i innych podzespołów) na dosyć stabilny pobór prądu z gniazdka na poziomie 250 W – to znacznie mniej, niż potrzebuje podobnej wydajności PC.
Ciche i wydajne chłodzenie to podstawa dla grającego studenta
Nie ma nic gorszego niż laptop, który po odpaleniu średnio wymagającej gry zaczyna pracować jak suszarka na wykładzie z analizy matematycznej. Tu ponownie duże laptopy mają tę przewagę, że potrafią ciszej odprowadzać generowane przez podzespoły ciepło. MSI Vector GP76 korzysta z najwyższego wariantu chłodzenia MSI Cooler Boost 5, które, co prawda, nie należy do najnowszych technologicznie rozwiązań (przykładowo nie korzysta z komory parowej), ale nadrabia to rozmiarem.
W tej klasie sprzętu spodziewalibyśmy się już chłodzenia z wykorzystaniem komory parowej - może w Cooler Boost 6 ją ujrzymy.
Laptop nie tylko jest w stanie utrzymać maksymalny boost procesora Intel Core i9-12900H (wszystkie rdzenie 4,3 GHz) i karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 3080 (ponad 1800 MHz na GPU), ale również robi to utrzymując ich nie za wysokie temperatury (karta zwykle nie przekracza 75°C).
Co również ważne, sama obudowa też się nie nagrzewa, a laptop generuje zwykle nie więcej niż 48 dB natężenia dźwięku chłodzenia (w trybie ekstremalnej wydajności, po zejściu do zbalansowanego trybu poziom ten spada do już bardzo przyzwoitych 43 dB pod obciążeniem).
Temperatury obudowy MSI Vector GP76 w spoczynku
Na niebiesko średnia temperatura danego obszaru.
Temperatury obudowy MSI Vector GP76 podczas renderowania na CPU
Na niebiesko średnia temperatura danego obszaru, a na pomarańczowo jego najwyższy odczyt.
Temperatury obudowy MSI Vector GP76 podczas grania
Na niebiesko średnia temperatura danego obszaru, a na pomarańczowo jego najwyższy odczyt.
W takim układzie jedynie nie zazdrościmy osobom, które będą przed Wami siedzieć na wykładach – praktycznie całe 200 W ciepła jest tu bowiem skutecznie wydmuchiwane w ich stronę. Co ciekawe, podczas gdy obciążamy sam procesor, laptop jest w stanie przekazać mu nawet 85 W mocy, co pozwala podczas np. renderowania (100% obciążenia wszystkich 14 rdzeni) utrzymać taktowanie odpowiednio 3,7 GHz dla rdzeni wydajnych i 2,9 GHz dla oszczędnych.
Początek wykresu przedstawia pracę w trybie ekstremalnej wydajności - nie odnotowaliśmy wahań parametrów. Kolejno widać efekt przełączenia na tryb zbalansowany, aż do momentu ustabilizowania się odczytów.
Tego, czy laptop będzie głośny, czy nie raczej nie wyczytamy ze specyfikacji, zatem przed zakupem najlepiej danego laptopa sprawdzić w sklepie lub kierować się recenzjami na portalu takim, jak nasz.
Procesor bardzo chętnie sięga nawet po maksymalne 5 GHz taktowania, gdy nie obciążamy wszystkich rdzeni.
Wydajność, czyli to, co graczy interesuje najbardziej – MSI Vector GP76 „robi to dobrze”
Testy wydajności przeprowadziliśmy, jak zwykle, na najnowszych dostępnych sterownikach, co w przypadku kart graficznych NVIDIA oznacza, że pewnie, gdy te słowa czytacie, są dostępne już nowsze. Wynika to z faktu, iż karty serii GeForce regularnie otrzymują aktualizacje, w tym zawsze na premierę nowej dużej gry. MSI Vector GP76 jest również dostarczany z systemem Windows 11, który najlepiej radzi sobie z zarządzaniem nowymi rdzeniami E/P-core w 12. generacji procesorów Intela. Na początek klasycznie testy syntetyczne.
3D Mark - Time Spy
[punkty] wynik ogólny
MSI Vector GP76 Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3080 TGP 165 W | 12 893 |
Dream Machines RX3080-17PL38 Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080 | 12689 |
MSI Raider GE66-12UH Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3080 TGP 150 W | 12628 |
Lenovo Legion 7 AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080 TGP 165 W | 12262 |
ASUS Zephyrus Duo 15 GX551 AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 | 11202 |
Gigabyte AORUS 17 XE4 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti TGP 130 W | 11187 |
ASUS Strix SCAR 17 G733 AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 | 10986 |
Lenovo Legion 5 Pro AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070 TGP 140 W | 10701 |
MSI Crosshair 15 R6E Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 TGP 140 W | 10208 |
Razer Blade 14 AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 TGP 100 W | 9945 |
Acer Nitro 5 Intel Core i7-11800H, RTX 3070 TGP 100 W | 9685 |
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX5550L Intel Core i9 10980HK, RTX 2080S Max-Q | 9121 |
Victus by HP 16 AMD Ryzen 7 5800H, RTX 3060 TGP 95 W | 7938 |
HP Omen X 2s Intel Core i7-9750H, RTX 2080 Max-Q | 7076 |
Asus ROG Strix Hero III G531GW-ES013 Intel Core i7-9750H, RTX 2070 | 6440 |
Hyperbook SL504 Intel Core i7-9750H, RTX 2060 | 6182 |
ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IV AMD Ryzen 9 4900HS, RTX 2060 Max-Q | 6051 |
Asus FX505DU AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti | 5046 |
Dream Machines G1650-15PL61 Intel Core i5-10300H, GTX 1650 4GB | 3624 |
Acer Swift 5 Intel Core i7 1165G7, Intel Xe | 1514 |
3D Mark - Port Royal
[punkty] wynik ogólny
Lenovo Legion 7 AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080 TGP 165 W | 7890 |
MSI Vector GP76 Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3080 TGP 165 W | 7752 |
Dream Machines RX3080-17PL38 Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080 | 7743 |
MSI Raider GE66-12UH Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3080 TGP 150 W | 7532 |
ASUS Strix SCAR 17 G733 AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 | 6925 |
Gigabyte AORUS 17 XE4 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti TGP 130 W | 6812 |
Lenovo Legion 5 Pro AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070 TGP 140 W | 6584 |
Razer Blade 14 AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 TGP 100 W | 6508 |
MSI Crosshair 15 R6E Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 TGP 140 W | 6070 |
Gigabyte AERO 17 HDR YC Core i9-10980HK, RTX 3080 | 6060 |
Acer Nitro 5 Intel Core i7-11800H, RTX 3070 TGP 100 W | 5791 |
Hyperbook NH5 (2021) Core i7-10870H, RTX 3060 TGP 80 W | 4828 |
Victus by HP 16 AMD Ryzen 7 5800H, RTX 3060 TGP 95 W | 4512 |
3D Mark - Fire Strike oraz Night Ride
[punkty] wynik ogólny
MSI Vector GP76 Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3080 TGP 165 W | 27 998 51 544 |
MSI Raider GE66-12UH Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3080 TGP 150 W | 27 547 51 873 |
Lenovo Legion 7 AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080 TGP 165 W | 26 012 52 109 |
Gigabyte AORUS 17 XE4 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti TGP 130 W | 25 317 51 074 |
ASUS Strix SCAR 17 G733 AMD Ryzen 9 5900HX, RTX 3080 | 25 030 |
Dream Machines RX3080-17PL38 Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080 | 24 324 |
Lenovo Legion 5 Pro AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070 TGP 140 W | 24 019 50 199 |
MSI Crosshair 15 R6E Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 TGP 140 W | 22 935 37 117 |
Acer Nitro 5 (2021) Core i7-11800H, RTX 3070 TGP 100 W | 21 895 48 365 |
Gigabyte AERO 17 HDR YC Core i9-10980HK, RTX 3080 TGP 90 W | 21 490 52 264 |
Razer Blade 14 (2021) AMD Ryzen 9 5900HX, RTX 3080 TGP 100W | 20 706 33 361 |
Victus by HP 16 AMD Ryzen 7 5800H, RTX 3060 TGP 95 W | 18 255 41 917 |
Hyperbook NH5 (2021) Core i7-10870H, RTX 3060 TGP 80 W | 15 338 49 464 |
Legenda: | 3DMark Fire Strike 3DMark Night Raid |
Nasz model zgodnie z oczekiwaniami zajął w każdym teście pozycję na podium, rywalizując z wcześniej testowanym MSI Raider GE66 o podobnej specyfikacji oraz starszym Dream Machines, w którym nie tylko zastosowano desktopowy model procesora, ale również zasilono go z dwóch zasilaczy po 240 W każdy (cały zestaw waży ponad 6 kg i zdecydowanie nie nadaje się na uczelnię). Testy w grach potwierdzają bardzo wysoką wydajność tego modelu.
Pomiar wydajności MSI Vector GP76 w grach [FPS]
1920x1080 px, tryb ekstremalnej wydajności, więcej = lepiej
CS:GO (Najniższe detale) (wykres w skali 1:5) | MSI Raider GE66 (i7-12700H + RTX 3080) | 619 128 |
MSI Vector GP76 (i9-12900H + RTX 3080) | 612 129 | |
Gigabyte AORUS 17 (i7-12700H + RTX 3070 Ti) | 602 112 | |
Cyberpunk 2077 (Ultra, Ultra RT + DLSS Q) | MSI Vector GP76 (i9-12900H + RTX 3080) | 72 56 |
MSI Raider GE66 (i7-12700H + RTX 3080) | 68 52 | |
Gigabyte AORUS 17 (i7-12700H + RTX 3070 Ti) | 60 44 | |
Dying Light 2 (Ultra, Wysoki RT + DLSS Q ) | MSI Vector GP76 (i9-12900H + RTX 3080) | 83 59 |
MSI Raider GE66 (i7-12700H + RTX 3080) | 82 61 | |
Gigabyte AORUS 17 (i7-12700H + RTX 3070 Ti) | 69 53 | |
Far Cry 6 (Ultra, RT ON) | MSI Raider GE66 (i7-12700H + RTX 3080) | 90 80 |
MSI Vector GP76 (i9-12900H + RTX 3080) | 89 78 | |
Gigabyte AORUS 17 (i7-12700H + RTX 3070 Ti) | 83 76 | |
Horizon: Zero Dawn (Ultra + TAA ) | MSI Vector GP76 (i9-12900H + RTX 3080) | 120 89 |
MSI Raider GE66 (i7-12700H + RTX 3080) | 119 85 | |
Gigabyte AORUS 17 (i7-12700H + RTX 3070 Ti) | 109 82 | |
Watch Dogs: Legion (Ultra, Ultra RT + DLSS Q) | MSI Vector GP76 (i9-12900H + RTX 3080) | 65 38 |
MSI Raider GE66 (i7-12700H + RTX 3080) | 63 41 | |
Gigabyte AORUS 17 (i7-12700H + RTX 3070 Ti) | 59 39 | |
Legenda | / średni FPS / 1% Low FPS |
Nawet najbardziej wymagające tytuły, jak Cyberpunk 2077 oraz Watch Dogs Legion, pozwalały cieszyć się graniem w najwyższych detalach, z aktywnym śledzeniem promieni (Ray Tracing) przy ponad 60 FPS. Spora w tym zasługa funkcji NVIDIA DLSS, która to dostępna jest tylko dla kart graficznych NVIDIA GeForce RTX i pozwala nie tylko podnieść (nawet o ponad 50%) wydajność, ale również poprawia ostrość obrazu w kwestii najdrobniejszych elementów.
MSI Vector GP76 z matrycą FHD nie boi się absolutnie żadnej gry i nie zapowiada się, aby w najbliższej przyszłości się to zmieniło – to dobry zakup na lata
Warto tu jeszcze poruszyć kwestię sprzętowego MUX – czyli funkcji, która zarządza tym, do czego podpięty jest panel laptopa – tańsze konstrukcje często go nie posiadają i obraz z karty graficznej zawsze przechodzi jeszcze przez zintegrowany z procesorem układ graficzny, co zwiększa opóźnienia oraz obniża (o 5-10%) wydajność. MSI pozwala jednak wybrać, czy chcemy z tego hybrydowego trybu korzystać, czy raczej na stałe spiąć wyświetlacz z kartą (co skraca niestety czas pracy na baterii nawet trzykrotnie).
Wydajność i temperatury MSI Vector GP76 w grach
Studia to nie tylko granie ;) MSI Vector GP76 sprawdzi się również wyśmienicie przy bardziej wymagających i kreatywnych zadaniach
Wydajność ogólna współczesnych laptopów, nawet ze średniego segmentu, w zupełności wystarcza, aby bardzo komfortowo używać ich do zadań biurowych. Nic zatem dziwnego, że MSI Vector GP76 wypada w tych podstawowych testach bardzo dobrze.
PC Mark 10
[punkty] wynik ogólny
ASUS ROG Flow Z13 + ROG XG Mobil Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3080 16 GB TGP 150 W | 7919 |
Dream Machines RX3080-17PL38 Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080 | 7872 |
Gigabyte AORUS 17 XE4 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti TGP 130 W | 7790 |
ASUS Zephyrus Duo 15 GX551 AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 Max-Q | 7456 |
MSI Vector GP76 Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3080 TGP 165 W | 7395 |
ASUS Strix SCAR 17 G733 AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 | 7390 |
MSI Raider GE66 Intel Core i7-12700H + GeForce RTX 3080 8 GB TGP 150 W | 7344 |
ASUS ROG Flow Z13 Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3050 Ti 4 GB TGP 40 W | 7202 |
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX5550L Intel Core i9 10980HK, RTX 2080S Max-Q | 7198 |
Lenovo Legion 7 AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080 TGP 165 W | 7097 |
MSI Crosshair 15 R6E Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 TGP 140 W | 7055 |
Lenovo Legion 5 Pro AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070 TGP 140 W | 7038 |
Razer Blade 14 AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 TGP 100 W | 6814 |
Asus ROG Zephyrus S GX502GV Intel Core i7-9750H, RTX 2060 | 6376 |
Dream Machines G1660Ti-17PL26 Intel Core i7-9750H, GTX 1660 Ti | 6282 |
Asus FX505DU AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti | 5399 |
Acer Swift 5 Intel Core i7 1165G7, Intel Iris Xe | 4868 |
Acer Swift 3 AMD Ryzen 7 4700U, iGPU Radeon (Vega 7) | 4803 |
Lenovo Yoga C940 Intel Core i7-1065G7, Intel Iris Plus | 4665 |
Acer Aspire 5 Intel Core i5 1135G7, Intel Iris Xe | 4382 |
W tym teście wynik 1000 pkt oznacza sprzęt optymalnie działający w codziennych zastosowaniach.
Pomiar wydajności w programie CrossMark [pkt]
Desktop PC Core i7-12700KF, RTX 3060 12GB, 64 GB DDR5 5200 MHz, 1 TB SSD PCI-E 4.0 x4 | 2129 1927 / 2422 / 1949 |
MSI Vector GP76 Core i9-12900H, RTX 3080 16 GB DDR4 3200 MHz | 2003 1943 / 2044 / 2065 |
Intel NUC Dragon Canyon 12th Core i9-12900, RTX 3060, 64 GB DDR4 3200 MHz, 1 TB SSD PCI-E 3.0 x4 | 1982 1844 / 2208 / 1781 |
MSI Raider GE66 Core i7-12700H, RTX 3080 8 GB 32 GB DDR5 4800 MHz 1 TB SSD PCI 4.0x4 | 1938 1800 / 2125 / 1836 |
ASUS ROG Flow Z13 Core i9-12900H, RTX 3050 Ti 4 GB 16 GB DDR5 5200 MHz 1 TB SSD PCI 4.0x4 | 1928 1777 / 2196 / 1669 |
Gigabyte AORUS 17 XE4 Core i7-12700H, RTX 3070 Ti, 16 GB DDR4 3200 MHz, 1 TB SSD PCI 4.0 x4 | 1918 1854 / 1970 / 1960 |
MSI Crosshair 15 R6E Core i7-12700H, RTX 3070, 32 GB DDR4 3200 MHz, 1 TB SSD PCI 4.0 x4 | 1810 1766 / 1885 / 1725 |
MSI Creator P50 Intel Core i7-11700, RTX 3060 64 GB DDR4 3200 MHz 1 TB SSD PCI 3.0x4 | 1452 1486 / 1495 / 1238 |
Desktop PC Core i7-10700, RTX 3080, 32 GB DDR4 3600 MHz 1 TB SSD PCI-E 3.0 x4 | 1389 1330 / 1541 / 1158 |
Huawei MateBook 14s Core i5-11300H, Intel Iris Xe80, 16 GB DDR4 | 1350 1379 / 1336 / 1308 |
Lenovo Legion 7 Ryzen 7 5800, RTX 3080, 16 GB DDR4 | 1310 1315 / 1397 / 1067 |
HP Spectre X360 14 Core i7-1165G7, Intel Iris Xe96 16 GB DDR4 | 1280 1261 / 1453 / 911 |
MSI PRO DP21-11M Core i5-11400, UHD730 8 GB DDR4 | 1207 1296 / 1201 / 991 |
ASUS Expert Book Core i3-10110U, Intel UHD 8 GB DDR4 | 691 791 / 588 / 744 |
Lenovo V14-ADA Ryzen 3 3250U, Vega 3 8 GB DDR4 | 631 725 / 549 / 630 |
HP G8 255 Athlon Gold, Radeon Graphics 8 GB DDR4 | 600 690 / 522 / 599 |
ASUS Vivobook Go 15 Intel Celeron N4020 4GB DDR4 | 320 414 / 241 / 347 |
MSI zadbało nawet o obecność szybkiego dysku SSD M.2 NVME, zgodnego ze standardem PCI-E 4.0 – nie jest to może najszybszy dysk w tym standardzie, ale trudno mu zarzucić, aby doskwierał mu brak wydajności.
Widać również, że podczas streamingu lub edycji filmów dysk spisze się wyśmienicie. Warto tu zaznaczyć, że MSI umożliwia montaż do dwóch dysków M.2 PCI-E 4.0, zatem nawet jeżeli laptopa kupimy z jednym średniej wielkości dyskiem, to w przyszłości nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołożyć drugi dysk. Szybki dysk przydaje się również w zadaniach korzystających z baz danych lub wirtualizacji systemów.
Pozostałe testy wydajności
Laptop: | MSI Vector GP76-12U Core i9-12900H RTX 3080 8 GB (165 W) 12 990 zł | MSI Crosshair 15 R6E Core i7-12700H RTX 3070 8 GB (140 W) 9190 zł | MSI Raider GE66 Core i7-12700H RTX 3080 8 GB (150 W) 14 790 zł | Gigabyte AORUS 17 XE4 Core i7-12700H RTX 3070 (130 W) 10 349 zł | Lenovo Legion 7 Ryzen 7 5800H RTX 3080 (165 W) 10 290 zł |
Cinebench R20 Single Core: | 730 | 681 | 694 | 687 | 558 |
Cinebench R20 Multi Core: | 7142 | 5156 | 6627 | 6367 | 5127 |
Cinebench R23 Single Core: | 1899 | 1764 | 1804 | 1790 | 1433 |
Cinebench R23 Multi Core: | 17 413 | 13 811 | 16 610 | 16 496 | 13 209 |
Blender (CPU) BMW [minuty]: | 2:29.30 | 3:45.35 | 2:38.45 | 3:14.78 | 3:15.59 |
Blender (GPU Optix) Barcelona [minuty]: | 1:09.58 | 1:23.22 | 1:12.09 | 1:15.89 | 1:11.54 |
OctaneBench 2020: | 397.83 | 382.74 | 399.83 | 383.74 | 430.92 |
V-Ray 5 [vs] (CPU): | 11 730 | 8046 | 11 365 | 9481 | 9423 |
V-Ray 5 CUDA [vp] (GPU + CPU): | 1709 | 1486 | 1666 | 1571 | 1205 |
V-Ray 5 RTX [vr] (GPU): | 1773 | 1696 | 1819 | 1759 | 1879 |
7-Zip [MIPS] | 77 973 | 61 312 | 81 001 | 67 888 | 65 133 |
Wyniki testów z pakietu SPECviewperf 2020
Laptop: | MSI Vector GP76-12U Core i9-12900H RTX 3080 8 GB (165 W) 12 990 zł | MSI Crosshair 15 R6E Core i7-12700H RTX 3070 8 GB (140 W) 9190 zł | MSI Raider GE66 Core i7-12700H RTX 3080 8 GB (150 W) 14 790 zł | Gigabyte AORUS 17 XE4 Core i7-12700H RTX 3070 (130 W) 10 349 zł | Lenovo Legion 7 Ryzen 7 5800H RTX 3080 (165 W) 10 290 zł |
3DSMax 07 (FHD): | 104.85 | 102.28 | 108.22 | 108.15 | 129.42 |
Catia 06 (FHD): | 71.99 | 68.19 | 71.97 | 70.06 | 66.20 |
Creo 03 (FHD): | 102.31 | 97.49 | 98.81 | 104.61 | 74.96 |
Energy 03 (FHD): | 27.66 | 26.95 | 26.74 | 26.21 | 28.15 |
Maya 06 (FHD): | 306.52 | N/A | 337.62 | 409.84 | 344.60 |
Medical 03 (FHD): | 33.81 | 29.11 | 33.26 | 32.27 | 33.23 |
SNX 04 (FHD): | 22.9 | 22.13 | 22.53 | 22.81 | 19.78 |
Solidworks 05 (FHD): | 246.67 | 220.03 | 229.10 | 263.36 | 252.96 |
Wyniki testów z pakietu SPECWorkstation 3.1
Laptop: | MSI Vector GP76-12U Core i9-12900H RTX 3080 8 GB (165 W) 12 990 zł | MSI Crosshair 15 R6E Core i7-12700H RTX 3070 8 GB (140 W) 9190 zł | MSI Raider GE66 Core i7-12700H RTX 3080 8 GB (150 W) 14 790 zł | Lenovo Legion 7 Ryzen 7 5800H RTX 3080 (165 W) 10 290 zł |
Media and Entertainment | 2.69 | 2.53 | 3.43 | 3.08 |
Wynik CPU: | 2.98 | 2.56 | 2.84 | 2.43 |
Wynik grafiki: | 3.24 | 3.54 | 3.74 | 3.95 |
Wynik dysku: | 1.76 | 1.75 | 5.56 | 5.35 |
Energy: | 3.31 | 3.15 | 3.47 | 2.77 |
Wynik CPU: | 2.62 | 2.51 | 2.93 | 2.27 |
Wynik grafiki: | 5.61 | 5.52 | 5.46 | 5.73 |
Wynik dysku: | 5.74 | 5.62 | 5.15 | 3.64 |
General Operations: | 2.15 | 1.96 | 2.58 | 2.10 |
Wynik CPU: | 2.17 | 1.97 | 1.98 | 1.64 |
Wynik dysku: | 1.98 | 1.91 | 5.63 | 4.46 |
Financial Services: | 3.83 | 2.99 | 3.16 | 3.07 |
W zastosowaniach profesjonalnych ponownie wyróżnia się karta GeForce RTX, oferując znaczne przyspieszenie pracy w aplikacjach takich, jak Blender lub przy renderowaniu z użyciem silnika V-Ray (rekordowe czasy w naszej procedurze!). Jeżeli z takich aplikacji chcemy korzystać, to trzeba zaznaczyć, że nawet najbardziej podstawowy układ NVIDIA RTX zaoferuje wyższą wydajność niż laptop z najszybszą kartą graficzną z serii Radeon.
Czy warto wybrać aż tak mocny laptop na studia?
MSI wyceniło podstawowy model Vector GP76 na kwotę 10 tysięcy złotych – jest to jednak konfiguracja z nieco słabszym procesorem (Core i7-12700H) i świeższą, ale mimo wszystko nieco wolniejszą, kartą GeForce RTX 3070 Ti – znajdziecie ją w sklepie RTV Euro AGD. Nasza testowa konfiguracja to już koszt bliżej 13 tysięcy złotych, co jakby nie patrzeć jest sporą kwotą. Jeżeli jednak spojrzymy na to jako na zakup na 5 lat studiów (albo nawet dłużej, jeżeli zaliczymy pierwszy semestr), to nie wygląda to już aż tak źle.
Masywne chłodzenie nie od razu rzuca się w oczy.
W naszym odczuciu, do matrycy FHD obecnej w testowanym modelu w zupełności wystarczy właśnie ta podstawowa konfiguracja. Ważne, aby w skład konfiguracji wchodziła karta NVIDIA GeForce RTX, co zagwarantuje bezproblemową obsługę praktycznie wszystkiego, co można robić na laptopie.
Podświetlenie, mimo że RGB, to nie rzuca się mocno w oczy, a w razie potrzeby kolor można ujednolicić.
Sam Vector bardzo zaimponował nam swoim chłodzeniem, które jak na układ oparty tylko o ciepłowody jest nad wyraz wydajne, a przy tym całkiem kulturalne. Dobrze wypada również panel FHD, choć sami raczej wybralibyśmy matrycę z rozdzielczością QHD do tak mocnej karty graficznej i procesora. Spodobała nam się również klawiatura SteelSeries oraz ogólnie stonowany design laptopa.
MSI Vector GP76 to niepozorne, ale bardzo szybkie, a przy tym kulturalne laptopy wyposażone w bardzo wydajne karty graficzne NVIDIA GeForce RTX i 12. generacji procesory Intel – wszystko, czego potrzebuje gracz-student!
Oczywiście nie jest to model idealny – z pewnością MSI mogło zaoferować w swoim najszybszym laptopie więcej złączy, w tym chociaż jeden Thunderbolt 4. Bateria to również nie jest mocna strona tego laptopa, ale jak już wcześniej pisaliśmy, tu i tak nie należy spodziewać się cudów – to nie ultrabook, aby ponad 10 godzin wytrzymał przy pracy z pakietem Office.
Może i nie jest to najzgrabniejszy laptop dla graczy, ale z pewnością jeden z bardziej komfortowych w użytkowaniu.
Ostatecznie MSI Vector GP76 oceniamy bardzo wysoko i uważamy, że świetnie spisze się np. w roli laptopa towarzyszącego nam przez cały okres studiów. Zapas wydajności, jaki gwarantuje obecność topowej karty NVIDIA GeForce RTX, a także 14-rdzeniowego procesora w nowej architekturze Intel Alder Lake wystarczy na te kilka lat, uzasadniając wyższy koszt zakupu. Niewiele gorzej, a może nawet lepiej pod względem opłacalności, wypada wariant z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti. W obu tych wariantach laptop MSI Vector GP76 uważamy za godny polecenia, nie tylko w roli sprzętu dla studenta.
Nasza ocena laptopa MSI Vector GP76 w najwyższym segmencie laptopów dla graczy:
Zalety i wady laptopa MSI Vector GP76-12U
- Potężna wydajność w grach za sprawą karty RTX 3080,
- wysoka wydajność również poza grami za sprawą Core i9-12900H,
- wydajne i kulturalne chłodzenie, które pozwala wykorzystać całe 210 W limitów mocy,
- szybka matryca FHD 360 Hz ze 100% pokryciem sRGB,
- stylowy design i solidne wykonanie obudowy,
- wygodna klawiatura do grania (ze sterowaniem RGB każdego klawisza z osobna),
- szybki dysk SSD PCI-E 4.0,
- nowoczesna komunikacja (Wi-Fi 6E + 2,5 GbE).
- Mało portów USB,
- brak Thunderbolt 4,
- nietypowo krótka spacja (wymaga przyzwyczajenia się),
- przeciętne głośniki, mikrofony i kamera,
- brak HDR.
Laptopa do testów otrzymaliśmy ze sklepu RTV Euro AGD.
Komentarze
9I jestem zadowolony. Nie jest super ciężki, ma super matrycę i resztę podzespołów. Listwa przednia bajer, ale pasuje do reszty sprzętu od SteelSeries. Ogólnie jestem zadowolony, ale widać, że producent głośników ma jakiś problem, bo grają słabo i trzeszczą. No i trochę za głośne są wiatraki (dziwnie też pracują, nieregularnie, chyba że chłodzenie jest skopane i to przez to), także raczej na drugi raz brałby Gigabyte Aorus lub coś z Asusa.
niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)