Płyty główne

Dobrze wyposażona, ale niekoniecznie opłacalna

przeczytasz w 2 min.

MSI X299 Gaming M7 ACK to jedna z topowych płyt głównych z nowej serii X299, więc nic dziwnego, że zaskoczyła nas efektownym wzornictwem i dobrą funkcjonalnością. Ponadto, w połączeniu z odpowiednim procesorem, model ten sprawdzi się nie tylko jako podstawa wydajnego komputera do grania, ale też potężnej stacji roboczej. Problem jednak w tym, że bardzo podobne możliwości oferują też inne, tańsze płyty tego producenta.

MSI X299 Gaming M7 ACK

MSI X299 Gaming M7 ACK jako podstawa komputera do grania? Żaden problem (a przynajmniej jak dysponujecie odpowiednim zapasem gotówki). Płyta obsługuje najwydajniejsze procesory ze stajni Intela, a ponadto pozwala na połączenie dwóch lub trzech kart graficznych w trybie SLI lub CrossFireX. Szkoda jednak, że złącza zostały zaprojektowane w ten sposób, że w konfiguracjach ze słabszymi procesorami Kaby Lake-X nawet jedna karta jest ograniczana do trybu x8.

Z myślą o graczach udostępniono dobrej jakości układ dźwiękowy oraz gamingowe karty sieciowe Killer (LAN + WiFi). Nie mogło też zabraknąć efektownego wzornictwa, wliczając w to podświetlenie RGB LED i możliwość montażu dodatkowych elementów wydrukowanych na drukarce 3D.

To jednak nie wszystko, bo nowa platforma świetnie sprawdzi się jako podstawa wydajnej stacji roboczej. Można tutaj zainstalować nawet 10-, 12-, 14-, 16- czy nawet 18-rdzeniowy procesor Core i9, 128 GB czterokanałowej pamięci RAM oraz wydajne nośniki M.2 32 Gb/s i U.2 32 Gb/s (dodatkową zaletą jest tutaj chłodzenie M.2 Shield Frozr oraz wsparcie dla pamięci Intel Optane). Warto jednak pamiętać, że po zainstalowaniu nośnika U.2 musimy się jednak liczyć z ograniczoną dostępnością gniazd SATA 6 Gb/s.

Całość działa pod obsługa znanego i lubianego Click BIOS 5, który powinien przypaść do gustu zarówno mniej doświadczonym użytkownikom, jak i sprzętowym wyjadaczom (ci pierwsi mogą skorzystać z funkcji automatycznego podkręcania Game Boost, aczkolwiek mamy tutaj spore zastrzeżenia co do wysokości napięć zasilających). Do atutów należy też zaliczyć podwójny BIOS oraz funkcję BIOS Flashback+, która pomoże zaktualizować oprogramowanie w awaryjnych sytuacjach.

Ile za to cacko? Model MSI X299 Gaming M7 ACK w polskich sklepach kosztuje około 1800 złotych, co klasyfikuje go na średnio-wysokiej półce płyt X299. Warto jednak zauważyć, że bardzo podobne możliwości oferują tańsze modele z oferty producenta (np. MSI X299 Tomahawk AC czy MSI X299 Gaming Pro Carbon AC). Można zatem podejrzewać, że bardziej rozeznani klienci wybiorą właśnie tańsze modele. Oczywiście o ile w ogóle będą zainteresowani składaniem komputera na bazie nowej platformy Intela, bo w przypadku graczy ciekawszą propozycją wydaje się platforma Intel Z270 – nadal oferująca bardzo dobre możliwości, ale dostępna w dużo niższej cenie.

Ocena końcowa:

  • obsługa procesorów Intel Kaby Lake-X i Skylake-X
  • możliwość podkręcania procesorów
  • nowoczesny zestaw złączy (M.2 32 Gb/s, U.2 32 Gb/s, USB 3.1 10 Gb/s)
  • chłodzenie M.2 Shield Frozr
  • obsługa pamięci Intel Optane
  • karty sieciowe Killer E2500 i Killer Wireless-AC 1535
  • dwie kości BIOS-u + funkcja BIOS Flashback+
  • dobre rozplanowanie elementów na laminacie
  • efektowne wzornictwo
  • ograniczona przepustowość złączy PCIe x16 w konfiguracjach z procesorami Intel Kaby Lake-X
  • ograniczona dostępność gniazd SATA przy wykorzystaniu złącza U.2
  • funkcja Game Boost z przesadzonymi napięciami
  • nieopłacalna na tle innych płyt MSI X299

Dobry Produkt  Super Design

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    ElFi_
    1
    Jeszcze można było dodać, że MSI posiada też linię płyt bez wodotrysków i gamingowych upiększaczy. Nazywają się one SLI PLUS. Opisywana tu wersja Gaming M7 to SLI PLUS bez gamingowych dodatków. Cena X299 SLI PLUS? 1150zł.
    A ja wczoraj nabyłem X99 SLI PLUS za 559zł - oczywiście w sklepie, z 3-letnią gwarancją i jest to nowa płyta, żadna tam reklamacja czy zwrot - taka po prostu jest jej cena teraz (do tego i7-6850K za 1969zł - ładnie spadły te ceny).
    • avatar
      mutissj
      0
      AHushaushauhsuahsa!

      pojedyncza karta graficzna z 4-rdzeniowymi i5/i7 (KabyLakeX)
      chodzi w trybie PCI_Express x8 3.0,

      ale patola, że procek nie jest w stanie dostarczyć pełne x16 liń dla grafiki.

      • avatar
        Ruter19
        -1
        3.0x16 tylko 1 i 4 slot hahaha ale G...O
        • avatar
          Konto usunięte
          -4
          Zapomnieliście napisać, że sekcja zasilania na wszystkich obecnie dostępnych płytach z X299 nagrzewa się nawet do 105'C i po kilku miesiącach użytkowania (zawłaszcza po OC) możemy mieć mały pożar w domu :P

          Jeżeli to nie jest dla was problem, to taki 10-rdzeniowy podkręcony Core i9-7900X po 5 minutach w teście PRIME95, zwalnia do prędkości 1.2GHz! (LOL)

          Źle zaprojektowane chłodzenie sekcji zasilania na X299, spowodowane jest naciskiem Intela na szybkie wypuszczenie płyt przez wszystkich producentów (chyba nawet nikt nie miał czasu tego przetestować).

          Dodatkowo niektóre z płyt mają na laminacie jedynie 8-pinowe złącze zasilania dla procesora, co przy mocniejszych modelach z serii X jest niewystarczające i może spowodować przepalenie kabli.

          https://www.youtube.com/watch?v=f7BqAjC4ZCc

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login