Obserwujący rynek smartfonów w tym roku z pewnością nie narzekali na nudę. Sprawdźcie najciekawsze premiery ostatnich miesięcy.
Dobiegający końca rok 2015 potwierdził, że rynek smartfonów wciąż rozwija się prężnie. Czołowi producenci zaoferowali szereg ciekawych pomysłów, z których część ma uzasadnienie praktyczne, ale trafność pozostałych zostanie dopiero zweryfikowana. Nie zabrakło też pewnych rozczarowań. W tym krótkim artykule prezentujemy wam najciekawsze premiery roku 2015.
ShatterShield, czyli szkło, którego nie stłuczesz
Ten wynalazek z całą pewnością zaliczamy do najważniejszych nowości 2015 roku. Ekrany smartfonów to wciąż element, o którego uszkodzenie zdecydowanie najłatwiej. Rozwiązanie zaproponowane przez Motorolę zdaje się wreszcie rozwiązywać ten problem. Materiał ShatterShield składa się z aż 5 warstw, dzięki czemu jest on bardzo wytrzymały. Reklamowano go mianem ekranu, którego nie da się rozbić i chociaż początkowo do zapowiedzi tych podchodzono z dystansem, testy okazały się to potwierdzać. ShatterShield nie jest materiałem niezniszczalnym, ale zdecydowanie bardziej odpornym od klasycznego szkła. Oby podobne rozwiązania były stosowane także w smartfonach innych producentów.
Force Touch - wyświetlacz mierzący siłę nacisku
Zaprezentowany na targach IFA 2015 Huawei Mate S to elegancki i nowoczesny smartfon, który wprowadził bardzo ciekawą technologię. Force Touch umożliwia rozpoznawanie siły nacisku na ekran, co przekłada się na szereg nowych możliwości w zakresie obsługi aplikacji. Za pomocą zmiany nacisku możemy np. powiększać zdjęcia w galerii. Podobną drogą poszło Apple implementując w nowych iPhone’ach bliźniacze 3D Touch. Być może analogiczne rozwiązanie zagości także w Samsungu Galaxy S7 (to jednak na razie niepotwierdzone informacje).
Blackberry stawia na Androida
O smartfonach BlackBerry z systemem Android mówiło się od dłuższego czasu. Mimo tego zapowiedź pierwszej tego typu konstrukcji, BlackBerry Priv, wywołała bardzo duże poruszenie. Trudno się temu dziwić. Kanadyjski producent zdecydował się na ukłon w stronę szerszego grona odbiorców, a jednocześnie pośrednio przyznał się do tego, że nie wiedzie mu się najlepiej i musi szukać dodatkowych zysków. Czy uda mu się osiągnąć cel? BlackBerry Priv to smartfon oferujący bardzo dobrą specyfikację, ale jednocześnie dość drogi. Wkrótce mają jednak szansę pojawić się tańsze, „jeżynki” z platformą Google na pokładzie. Naszym zdaniem to bardzo dobre posunięcie ze strony wciąż lubianego BlackBerry.
Kodak IM5 – znana marka to nie wszystko
Wśród smartfonów, których zapowiedź okazała się najbardziej zaskakująca, BlackBerry Priv przebił tylko Kodak IM5. Propozycja jednej z najbardziej uznanych marek na rynku foto nie potrafiła się jednak przebić. Dlaczego? W głównej mierze spowodowane było to niczym niewyróżniającą się specyfikacją i nieproporcjonalnie wysoką ceną. Pomyśleć, że wystarczyło wykorzystać doświadczenie i zaoferować coś z imponującym aparatem… Dla nas Kodak IM5 to niestety rozczarowanie.
Wydajność nadal na topie
Moce obliczeniowe smartfonów są dla producentów bardzo ważne. W 2015 roku wprowadzono lub zapowiedziano kilka niezwykle wydajnych układów, które napędzać będą topowe modele w kolejnych kilkunastu miesiącach – Apple A9/A9X, Samsung Exynos 8 Octa 8890 czy Qualcomm Snapdragon 820. Który z nich odniesie największy sukces rynkowy? O tym przekonamy się w kolejnych miesiącach. Na uwagę zasługuje fakt, że Qualcomm zrezygnowało z wyścigu na liczbę rdzeni i zamiast ośmiu postawiło na cztery. Nie powinno to jednak oznaczać mniejszej wydajności.
Kolejne wersje systemów
Apple iOS oraz Google Android, a więc dwie najpopularniejsze platformy doczekały się nowych odsłon, które trafiły już w ręce użytkowników i okazały się przynosić naprawdę sporo zmian – poprawę wydajności, lepsze zarządzanie baterią czy odświeżony interfejs. Pierwszy z nich tradycyjnie pojawił się już na znacznej liczbie urządzeń, podczas gdy aktualizacja Androida dobywa się w ślimaczym tempie. Nie można zapominać też o mobilnym Windows 10, zastępującym Windows Phone oraz OxygenOS opracowanym (na bazie Androida) przez OnePlus.
Microsoft Continuum – zrób komputer ze smartfona
Windows 10 ma być dla mobilnych okienek zwiastunem lepszych czasów. Patrząc na niektóre z zapowiedzianych funkcji trudno nie ulec temu optymizmowi. Na pierwszy plan wysuwa się funkcja Continuum, dzięki której smartfon może pełnić rolę komputera. Wystarczy odpowiednia stacja dokująca, monitor, klawiatura z myszką i błyskawicznie cieszymy się zupełnie innym urządzaniem. Pamiętać jednak trzeba, że obecnie minimum wydajności spełniają procesory Snapdragon 808 i 810, które dostępne są w modelach Lumia 950 i Lumia 950 XL. Na początku należy się liczyć z różnego rodzaju „problemami wieku dziecięcego”, ale kto wie, czy za kilka lat klasyczne komputery nie odejdą dzięki temu w niepamięć. W końcu smartfony stają się coraz wydajniejsze i bardziej funkcjonalne.
Optymistyczny rozwój aplikacji
Cieszyć może ciągły rozwój aplikacji i usług powiązanych z branżą mobilną. Bez wątpienia zaakcentować warto Apple Music, TIDAL, YouTube Gaming, sprzedaż map HERE przez Nokię, zmiany w Google Maps czy bardzo udany system płatności mobilnych Samsung Pay (na którego debiut w Polsce trzeba jeszcze poczekać). Cieszy też coraz większa popularność systemu płatności mobilnych BLIK – wspiera go już większość czołowych, polskich banków.
Samsung zmienia stylistykę flagowych smartfonów
Przez lata do topowych modeli firmy Samsung przylgnęła łatka urządzeń o dobrej specyfikacji, ale oklepanej do granic możliwości stylistyce. Kiedy niemal wszyscy stracili nadzieję na zmianę w tej materii, Samsung zaprezentował Galaxy S6 / Galaxy S6 edge. Smartfon wykonany został w głównej mierze ze szkła i metalu, które zastąpiły wszechobecny w poprzednikach plastik. Zmiany bardzo pozytywnie wpłynęły na postrzeganie produktów Samsunga. Naszym zdaniem cała linia Galaxy S6 zalicza się do najładniejszych smartfonów 2015 roku.
Rzeczywistość rozszerzona wciąż czeka na prawdziwy rozkwit
Chociaż rok 2015 przyniósł w tym aspekcie sporo, nie da się ukryć, że rozkwit rzeczywistości rozszerzonej wciąż przed nami. Zapowiedzi gogli HTC Vive czy premiera Samsung Gear VR nastrajają jednak nader optymistycznie. Połączenie tego typu gadżetu ze smartfonem może zapewnić niesamowite atrakcje, które jeszcze do niedawna oglądaliśmy w filmach science-fiction. Już teraz możemy zagłębić się w świecie gier i filmów otaczających nas z każdej strony, a w przyszłości oczekiwać można będzie nawet wirtualnych, interaktywnych wycieczek z przewodnikiem.
Pepsi Phone P1s
Pierwsze informacje mówiące o tym, iż na rynku pojawić może się smartfon z logo Pepsi wiele osób potraktowało jak żart. Ostatecznie jednak trzeba było przetrzeć oczy ze zdziwienia i przyjrzeć się urządzeniu pod nazwą Pepsi Phone P1s. Co najciekawsze, wcale nie wygląda ono źle. W metalowej obudowie zamknięto między innymi ośmiordzeniowy procesor, 2 GB pamięci RAM czy akumulator o pojemności 3000 mAh. Nie zabrakło też modułu łączności LTE, a nawet czytnika linii papilarnych. Przy cenie oscylującej w granicach 200 dolarów prezentuje się to całkiem obiecująco, chociaż nieco niepokoić może mało znana chiński firma, która zajęła się przygotowaniem smartfona. Z tego względu z jego ocenami trzeba się jeszcze wstrzymać, chociaż przy dobrej kampanii marketingowej Pepsi Phone P1s może znaleźć naprawdę spore grono odbiorców.
Xperia Z5 Premium - pierwszy smartfon z ekranem 4K
Można rzec: stało się. Trwający już od dłuższego czasu wyścig związany z tym aspektem specyfikacji smartfonów musiał zaowocować pojawieniem się tego typu propozycji i należało jedynie zastanawiać się, który z producentów będzie pierwszy. Udało się to Sony, którego Xperia Z5 Premium oferuje ekran o przekątnej 5,5 cala oraz rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, co daje imponujące 806 ppi. Można dyskutować, czy na wciąż małym smartfonowym ekranie tego typu parametry mają większy sens. Na ten moment raczej nie, zwłaszcza jeśli producent nie oferuje do danego smartfona gogli VR. Gdyby się to zmieniło, a procesory i baterie również doczekałyby się postępu to oczekiwać można nawet wyższej rozdzielczości, a powiększony przez soczewki okularów VR obraz będzie wyglądał bardzo szczegółowo. Nie da się jednak ukryć, że japoński producent szczycić może się z marketingowego punktu widzenia bardzo atrakcyjnym hasłem, które zapewne przyciągnie niejednego klienta.
Które z wybranych przez nas premier były dla was najbardziej interesujące? Być może macie inną, nieuwzględnioną tutaj propozycję?
Źródło: foto - samsung, consumer.huawei, microsoft, digitaltrends, kodakphones, motorola-blog, z.jd, blackberry, sonymobile, pixabay
- Zobacz Podsumowanie 2015 roku w innych tematykach
- Zapraszamy do Głosowania na Produkt Roku 2015
Komentarze
9Muszę napisać skargę do Mikołaja, że na łeb upadł, bo świadomie nigdy bym tego czegoś nie kupił, zwłaszcza za takie pieniądze.
Ideał to aparat bliższy Lumii 950 - dwie karty sim, klapka zdejmowana, bateria wymienna, można dodać kartę SD, w dodatku może służyć za komputer z zewnętrznym monitorem. Tylko ta wielkość...
Potwierdziłem, że nie jestem robotem i kliknąłem "zapisz mój wybór", po czym dostałem potwierdzenie zarówno na stronie internetowej jak i na adres e-mail.
Teraz, gdy wchodzę ponownie do strony głosowania - nie mam zaznaczonych żadnych wyborów, wszystko jest tak jak przed moim głosowaniem.
To błąd, czy tak ma być?