Edycje serwerowe Windows w końcu doczekały się ciekawego i prostego w obsłudze rozwiązania zdalnego dostępu do danych i komputerów. W Windows Storage Server 2008 R2 Essentials dzięki usłudze Remote Web Access mamy niemal nieograniczony dostęp do usług i danych zgromadzonych na serwerze i w sieci lokalnej.
Konfiguracja dostępu do usługi Remote Web Access składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to konfiguracja routera oraz uruchomienie usługi, drugi to konfiguracja dostępu do określonych modułów. Czynność tę uruchamiamy w sekcji Server Settings okna Dashboard. Następnie przechodzimy do zakładki Remote Web Access. Drugi to konfiguracja dostępu dla użytkowników.
Ponieważ mechanizm ustawiania dostępu Remote Web Access jest kompatybilny z UPnP możemy spróbować zautomatyzować ten proces zezwalając serwerowi na samodzielne ustawienie przekierowań na routerze brzegowym. Z kolei jeśli posiadamy router niekompatybilny z UPnP pozostaje samodzielnie przekierować ruch przychodzący na portach TCP 80 oraz 443 na adres serwera NAS WD.
Usuga Remote Web Access pozwala na ustawienie na serwerze własnej domeny. Umożliwi to zdalny dostęp do serwera po przyjaznym adresie DNS a nie po adresie IP. Jeśli nie posiadamy własnej domeny możemy skorzystać z usług Microsoft i przy pomocy konta Live podłączyć się do domeny: remotewebaccess.com.
Dostęp do usług Remote Web Access odybwa się przy pomocy przeglądarki internetowej. Skonfigurowanie domeny i wywołanie adresu https://adres_serwera uruchamia stronę internetową zawierającą interfejs logowania do RWA (Remote Web Access).
Windows Storage Server 2008 R2 Essentials pozwala dodatkowo na dopasowanie logo oraz tła witryny RWA. W usłudze Remote Web Access będziemy mieli również dostęp do podręcznych linków. W zakładce ustawień usługi Home Page Links możemy skonfigurować przydatne dla pracowników odnośniki - np. adres do usługi Outlook Web Access, lokanego intranetu czy bazy CRM.
Kończąc konfigurację usługi Remote Web Access warto zajrzeć jeszcze do karty Users. Dla każdego z istniejących użytkowników możemy dostosować dostęp do określonych usług Remote Web Access. Definiujemy czy użytkownik będzie widział listę połączonych komputerów i mógł się podłączyć z nimi poprzez Pulpit zdalny i protokół RDP. Możemy także ograniczyć dostęp do folderów udostępnionych, multimediów czy Dashoboardu albo wręcz całkowicie zabronić dostępu do RWA.
W zależności od rodzaju uprawnień strona Remote Web Access może wyglądać zupełnie inaczej dla każdego z użytkowników.
Bardzo ciekawie prezentuje się nie tylko przeglądanie plików ale również odtwarzacz muzyki, zdjęć czy filmów. Bez trudu można oglądać i słuchać własnej muzyki zgromadzonej na dysku serwera NAS. Odtwarzacze multimedialne oparte są o technologię Silverlight.