Nowoczesne serwery NAS (nawet te przeznaczone do pracy w warunkach domowych) są coraz częściej wyposażane w obsługę protokołu iSCSI (wykonywanie operacji wejścia-wyjścia na dysku twardym odległej maszyny poprzez protokół TCP/IP). Wykorzystanie iSCSI do obsługi jednostek LUN i mapowanie ich jako powierzchnie dyskowe dla maszyn wirtualnych czy powierzchnie do pracy dla użytkowników są idealnym rozwiązaniem do scentralizowania składowanych danych. To doskonały sposób na utworzenie bezpiecznej powierzchni dla wirtualizowanych systemów operacyjnych. W jaki sposób w praktyce wykorzystać możliwości obsługi iSCSI przez DX4000? Serwer NAS idealnie nadaje się jako miejsce na stworzenie powierzchni dyskowych dla maszyn wirtualnych, ich kopii zapasowych i migawek. Mając na uwadze mechanizm RAID 1 oraz dwie karty sieciowe jesteśmy już bardzo blisko stworzenia środowiska wirtualnego wraz z szybką powierzchnią na dane systemów operacyjnych. Oprócz serwera obsługującego iSCSI niezbędnym elementem jest tzw. hypervisor VM. To narzędzie, które pozwala na wirtualizację systemów operacyjnych pracujących na jednej fizycznej maszynie - serwerze. W zależności od potrzeb możemy wykorzystać rozwiązanie Microsoftu - Hyper-V lub rozwiązania innych firm - np. VMware czy Xen. Hypervisor jest uruchamiamy na dedykowanym serwerze, na którym konfigurujemy jednostki LUN podłączone do serwera iSCSI DX4000.
Tak skonfigurowana infrastruktura jest oczywiście tylko podstawą do uruchomienia na hypervisorze systemów operacyjnych - np. serwera poczty, plików, DNS, bazodanowego, itd, itd.
Konfiguracja i podłączanie obiektów docelowych iSCSI i uruchomienie samego protokołu na serwerze DX4000 jest bardzo proste. Wystarczy w Dashbord przejść do zakładki iSCSI i w prawym panelu zadań kliknąć opcję tworzenia nowego celi iSCSI.
Pojawi się prosty kreator, w którym podajemy wielkość wolumenu, jego nazwę oraz alias oraz ewentualne atrybuty zabezpieczeń.
Teraz pora zająć się podłączeniem utworzonych celów iSCSI do hypervisora. Sposób konfiguracji będzie zależny od posiadanego środowiska wirtualnego. W przypadku Hyper-V wydajemy polecenie iscsicpl. Pozwoli ono na uruchomienie graficznego interfejsu inicjatora iSCSI. Podłączając się do celów iSCSI w najprostszym przypadku wystarczy podać adres IP serwera i wskazać wcześniej skonfigurowany cel.
Pozostanie jedynie dokonfigurowanie powierzchni - jej zainicjowanie i sformatowanie. Tu niezbędna będzie przystawka MMC do zarządzani dyskami. Tą czynność możemy wykonać z dowolnego komputera klienckiego najlepiej z zainstalowanym systemem Windows 7. Warto pamiętać by w przypadku zdalnego zarządzania Hyper-V włączyć jego obsługę w funkcjach systemu Windows.
Wystarczy teraz przy pomocy przystawki Menadżera funkcji Hyper-V połączyć się z hypervisorem i rozpocząć instalację systemów operacyjnych.
Cele iSCSI można również wykorzystać do zamapowania wolumenów na komputerach użytkowników. To dobre rozwiązanie, które pozwoli na korzystanie z centralnego magazynu danych przy użyciu komunikacji TCP/IP i iSCSI. Dzięki podłączeniu iSCSI powierzchnie dyskowe będą widoczne w systemie dokładnie tak samo jak dyski twarde. Połączenie wykonujemy podobnie jak w przypadku hypervisora przy użyciu inicjatora iSCSI.