Przygotował Wojtek Kiełt
Na kilka dni przed premierą procesora Core i5, oprócz platformy testowej nadesłanej do naszej redakcji bezpośrednio z firmy Intel, trafił także pierwszy, gotowy do sprzedaży komputer wyposażony w nowy CPU Intela. Podczas gdy Tomek Stiller opracowywał szczegółowe testy i setki wykresów, ja miałem okazję zapoznać się z nowymi technologiami bardziej od strony empirycznej, zwykłego użytkownika PC.
Szczegółowa specyfikacja komputera
Komputronik Sensilo PX-500 [K002] Komputronik Sensilo PX-500 [K001] cena w chwili testów: 2899~3249 zł | |
procesor: Intel Core i5 750 2,6 GHz chłodzenie: pudełkowy cooler Intel - niski | |
płyta główna: Gigabyte GA-P55-UD3 podstawka CPU: Socket 1156 chipset: intel P55 więcej informacji na temat płyty | |
pamięci RAM: 2x 2 GB GoodRAM DDR3 1333 MHz CL9 napięcie 1.6-1.7V CL9 | |
karta graficzna: Palit GeForce GTS 250 512 MB GPU: 700 MHz, Shader 1500 MHz GDDR3 (256bit): 1000 MHz HDMI, DVI, D-Sub | |
dysk twardy: Seagate Barracuda 7200.12 500 GB 16MB cache, Serial ATA/300, 7200 obr./min., Liczba talerzy 1, liczba głowic danych 2 , technologie: , NCQ - Native Command Queuing | |
zasilacz: Chieftec CHP-450A 450W, ATX 12V 2.3 120mm fan active PFC, AFC, OVP, OCP, OTP | |
obudowa: CoolerMaster Centurion 590 Black elementy kontrolne na przednim panelu: Power LED i HDD LED złącza na przednim panelu: FireWire (IEEE-1394), 2x USB zainstalowane komponenty: 2 wentylatory 120mm dostępne opcje: 2 wentylatory 120mm |
Nie jest to, rzecz jasna, zestaw do bicia rekordów w naszych rankingach, ale solidny, względnie tani komputer dla wymagającego gracza. Jego wydajność 3D jest dobra, ale na pewno nie jest to element, który w pierwszej kolejności zwróci uwagę na ten sprzęt.
Komputera o podobnych parametrach, opartego na Core 2 Duo, używam w domu do gier i zabawy (zobacz w moim profilu: Kompik do gier) - dlatego z ciekawości postanowiłem sam sprawdzić, co nowszego i lepszego oferują dzisiejsze zestawy. Dlaczego warto kupić (lub zmontować) komputer oparty na nowczesnych elementach?
Odpowiedź jest prosta: z powodu poboru energii. Nie należę do organizacji walczącej o ochronę środowiska, ale temat zużycia - marnotrawienia energii - nie jest mi objętny, dlatego gdy okazało się, że mój względnie oszczędny komputer pobiera aż 66% energii więcej niż obecnie produkowane komputery (w tym przypadku Komputronik Sensilo PX-500), byłem niepocieszony.
Trzy-cztery godziny przed komputerem, trochę przeglądania netu, jakiś filmik, muzyka, na koniec partyjka w Demigod... i może jeszcze Left4Dead... Uh, zrobiło się razem 5 godzin przed kompem ;) i mam zużyte ponad 1000W energii. To około 350W więcej niż na testowanym zestawie Sensilo. To naprawdę spora ilość energii.
Policzyłem, że w ciągu tych 5 godzin pracy komputera różnica energii mogłaby zasilać wszystkie inne urządzenia w domu (wyłączając 42" plazmę). Wniosek jest oczywisty: warto budować nowoczesne zestawy komputerowe, kierując się nie tylko ich wydajnością 3D.
Warto wiedzieć w jakiej technologii wykonane są chipy urządzeń i ile pobierają energii - w tym wypadku procesora Intel Core i5 (chip Lynnfiled, 45 nm) i karty graficznej GeForce GTS 250 (chip G92, 55 nm).
Oczywiście aby w pełni ocenić, jak duże są korzyści z mniejszego poboru energii, trzeba jeszcze sprawdzić jaką wydajność oferuje taki nowoczesny zestaw. A tu zaczyna robić się naprawdę ciekawie. Nie dość, że pobiera średnio o 50% mniej energii, to jeszcze oferuje o ponad 80% wyższą wydajność!
Testy wydajności 3D też nie były łaskawe dla mojego komputera. 3DMark06 stwierdził, że zestaw Sensilo PX500 oferuje średnio o 35% wyższą wydajność. To w głównej mierze zasługa Core i5, bo GeForce GTS 250 512MB i GeForce 8800 GTS 512MB to karty niemal identyczne.
Sprawdzenie, jaki z elementów najlepiej wymienić, to temat na osobny obszerniejszy artykuł - choćby kolejna edycja Ulepszamy sprzęt benchmarkowców. W tej chwili miałem okazję jedynie pobawić się przez weekend Komputerem wyposażonym w nowy procesor Core i5.
Mniejszy pobór energii bezpośrednio wiąże się z mniejszym wydzielaniem ciepła, a więc także z cichszą pracą komputera. Zestaw Sensilo jest całkiem nieźle chłodzony - dwa duże wiatraki 120 mm (przedni i tylny) przewiewają środek obudowy, i mimo że procesor Core i5 chłodzony jest jedynie przez bardzo skromny "pudełkowy" cooler Intela, całość pozostaje chłodna i cicha nawet po długich godzinach grania.
Odczyty z czujników komputera red.nacz. Temperatury po obciążeniu 3DMark06 x10 | Odczyty z czujników Sensilo PX500 Temperatury po obciążeniu 3DMark06 x10 |
Mniejszy pobór energii całego zestawu Sensilo PX500 to nie tylko podzespoły wykonane w nowocześniejszej technologii. To w dużej mierze zasługa procesora Intel Core i5, który potrafi w zależności od potrzeb i obciążenia płynnie regulować częstotliwość taktowania - od oszczędnego 1,2 GHz, domyślnego 2,6 GHz, aż do wydajnego 3,2 GHz w trybie Turbo Boost.
Program CPU-Z: domyślne taktowanie Core i5 750 = 2.66 GHz
Jeśli komputer nie ma za wiele do roboty, Core i5 zwalania do 1,2 GHz | Jeśli potrzeba odrobinę więcej mocy, częstotliwość zwiększa się do 1,3 lub 1,6 GHz |
Gdy potrzebujemy naprawdę dużo mocy obliczeniowej, technologia TurboBoost automatycznie przetaktuje CPU do 2,9 GHz, albo nawet do 3,2 GHz. | |
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że płynna regulacja częstotliwości i oszczędność energii CPU ściśle powiązana jest z odpowiednim planem zasilania w systemie Windows Vista. Zalecane jest używanie trybu "Zrównoważony", w którym "Minimalny stan procesora" ustawiony jest na 5%. W trybie "Wysoka wydajność" minimalny stan procesora z reguły ustawiony jest na 100%, a więc CPU przez cały czas będzie pracować z nominalną częstotliwością 2.6GHz,
Intel Core i5 750 jest oczywiście procesorem wydajniejszym i nie zamierzam tego udowadniać porównując go do Core 2 Duo E6400 z mojego zestawu. Mimo to, podczas porównywania wyników przeprowadzonych na tych komputerach, trafiłem jeszcze na kilka interesujących testów z programu SiSoft Sandra, np:
- współczynnik Performance vs. Power, czyli łączna wydajność CPU (MOPS) w stosunku do energii jaką pobiera (W).
- współczynnik Capacity vs Power, wielkość pamięci cache, w stosunku do energii jaką pobiera (W).
W przypadku Core i5 wygląda to naprawdę imponująco
Kolejny element jaki może dodawać skrzydeł platformie wyposażonej w procesor Core i5 to szybkie pamięci DDR3. Przynajmniej tak przedstawia to popularny benchmark - SiSoftSandra 2009.
To tyle, jeśli chodzi o wrażenia z dwudniowego używania komputera Sensilo PX 500. Na kolejnych stronach czekają już bardzo szczegółowe testy i wnioski na temat nowych procesorów i nowych chipsetów Intela.