Obudowy mini ITX - dla fanów minimalizacji.
Ogólnie rzecz biorąc, użytkownicy komputerów dzielą się na dwie grupy - kupujących gotowe zestawy i samodzielnie składających wymarzony sprzęt ze świadomie wybranych podzespołów. Oczywiście zawsze można zdecydować się na komputer przenośny, jednak takie rozwiązanie, oprócz licznych zalet, ma również sporo wad. Tym razem skupimy się na komputerach stacjonarnych.
Postawmy się w sytuacji użytkownika, który chce mieć niewielki, ale w pełni funkcjonalny komputer pracujący na systemie Windows lub Linux, który będzie zajmował mało miejsca, można postawić go praktycznie wszędzie, powinien mieć stałe miejsce (np. na półce pod stolikiem TV) i uruchomienie całego zestawu po przyjściu do domu ma trwać tyle, co wciśnięcie przycisku zasilania.
Ciągłe przenoszenie laptopa i podłączanie go do różnych urządzeń (kino domowe, TV) jest kłopotliwe. Dodatkowo laptopy nie są przystosowane do pracy 24 godziny na dobę, co jest istotne dla osób, które chcą, by taki komputer pełnił przy okazji funkcje serwera czy domowego dysku na dane. Typowy komputer biurkowy w obudowie midi tower odpada ze względu na rozmiary.
Obudowa mini-ITX Chieftec FLYER FI-01W na tle standardowej obudowy ATX (midi Tower)
W takim wypadku pozostaje samodzielne złożenie komputera, tyle że w wersji zminiaturyzowanej. Komputerowe płyty główne występują w kilku rozmiarach i do ich wielkości dopasowane są obudowy. Najpopularniejszym i najczęściej spotykanym w biurkowych komputarach jest standard ATX (rozmiar płyty 305 x 244 mm). Nieco mniejsze są płyty w rozmiarze µATX (mATX/micro ATX), które cechują się rozmiarem 244 x 244 mm. Ich funkcjonalność w zasadzie nie odbiega od starszych braci, choć ze względu na rozmiary nie możemy się spodziewać równie bogatego wyposażenia w sloty i porty.
Obudowy mieszczące płyty micro ATX cechują się już znacznie mniejszymi rozmiarami, jednak pójdzmy krok dalej - w kierunku standardu mini ITX. Płyty główne w stakim standardzie wyróżniają się rozmiarami 170 x 170 mm, co pozwala je zmieścić w naprawdę miniaturowej obudowie. Dzięki różnym standardom każdy może zbudować komputer o określonych możliwościach - i umieścić go w obudowie o określonych rozmiarach. Samych standardów płyt jest natualnie znacznie więcej, jednak trzy wymienione są najcześciej spotykane.
Płyta główna w formacie mini ITX - Asus E45M1-I DELUXE
Jeszcze nie tak dawno płyta mini-ITX oznaczała idące w parze z rozmiarem małe możliwości. Już jakiś czas temu okazało się jednak, że na płycie tego rozmiaru można zmieścić wszystko lub prawie wszystko. Swego czasu przeprowadziliśmy test dwóch płyt mini-ITX w artykule Intel vs AMD: spotkanie mini-ITX na szczycie. Obecnie również znajdziemy na rynku płyty mini-ITX wyposażone w procesory Intel Atom, czy też APU AMD Brazos, których główną zaletą jest energooszczędność. Porównywaliśmy możliwości obu rozwiązań w artykule AMD Brazos - energooszczędne APU.
Na rynku istnieją oczywiście gotowe komputery mini-PC, takie jak Sapphire Edge HD3 czy Zotac ZBOX nano Plus, jednak ich cena zwykle jest wysoka. Oczywiście jeśli wystarczy nam możliwość przeglądania internetu, czy odtwarzania filmów, można zainwestować w zwykły TV Box, ale decydując się na rozwiązanie mini-ITX otrzymujemy praktycznie pełnowartościowy komputer - tyle, że o niewielkich rozmiarach.