Możliwości NAS'a » Udostępnianie plików |
Po wstępnej konfiguracji NAS-a można przyjrzeć się bliżej uruchomionym usługom. Po pierwsze Usługi sieciowe to możliwość współdzielenia plików poprzez klasyczne SMB, poprzez protokół AFP (dla komputerów Apple), a także NFS - sieciowy system plików dla systemów Linux.
QNAP ma także funkcjonalny serwer FTP z możliwością wyboru portu, szyfrowania, podłączonych użytkowników czy prędkości.
Oczywiście dostęp do poszczególnych zasobów udostępnionych może być przydzielany na podstawie praw dostępu użytkowników lub grup. Zarówno użytkownikom, jak i grupom można przydzielić zasób sieciowy, jak i uprawnienia co do ilości miejsca na dysku.
Chociaż kontrolowanie dostępu do zasobów NAS-a w sieci LAN może wydawać się zabiegiem zbędnym, to jednak warto przydzielać odpowiednie uprawnienia do zasobów. Choćby ze względu na bezpieczeństwo plików (np. pliki i kopie zapasowe tylko do odczytu dla zwykłego użytkownika) oraz brak możliwości podglądania osobistych danych użytkowników.
Dostęp do zasobów udostępnionych może być realizowany nie tylko z poziomu FTP, SMB czy AFP. Dzięki aplikacji Web File Manager QNAP pozwala także na dostęp do danych przez przeglądarkę internetową. Jest to wygodne rozwiąznanie w przypadku potrzeby pobrania lub wgrania plików na serwer. Menadżer pozwala też na zmianę nazw czy operacje kopiowania i wklejania w obrębie dysku sieciowego.
Dostęp do plików może być realizowany jeszcze przy pomocy jednego protokołu - WebDAV. Jest on oparty na protokole HTTP, a QNAP obsługuje ten rodzaj dostępu. Wystarczy uaktywnić opcję w sekcji Usługi sieciowe - Serwer WWW. Dodatkowo warto nadać odpowiednie uprawnienia dla określonych użytkowników w sekcji Prawa dostępu - Udziały sieciowe.
Użytkownicy, którzy pobierają dużo plików z internetu powinni także zainteresować się opcją Stacja pobierania. Podobnie jak w przypadku Menadżera plików, Stacja pobierania to aplikacja webowa pozwalająca na przerzucenie czynności związanych z pobieraniem plików na serwer NAS.
Dzięki temu nie musimy zostawiać uruchomionego komputera by pobierać większe pliki z internetu. Menadżer pobierania umożliwia ściąganie plików z serwerów FTP, WWW (również z uwierzytelnianiem), a także dostęp do pobierania z usługi hostingowej Rapidshare. Dla miłośników P2P przewidziano możliwość pobierania torrentów bezpośrednio z linków lub kanałów RSS.