Możliwości NAS'a » Udostępnianie plików |
Serwer NAS to nie tylko możliwość gromadzenia plików i odtwarzania ich na komputerze. Dzięki centralnej bibliotece danych możemy w prosty sposób zarządzać NAS-em, odtwarzać pliki multimedialne na ekranie smartfona czy tabletu. Dla QNAP-a do dyspozycji mamy kilka aplikacji, które warto zainstalować w swoim smarfonie. Pierwsza z nich to bezpłatny program QMobile dla Android i iOS, który pozwala na zdalne zarządzanie kolekcją muzyki, filmów i zdjęć. Umożliwia odtwarzanie multimediów na ekranie smarfona oraz wgrywanie zdjęć i filmów z telefonu na dysk NAS-a.
Druga aplikacja jest związana bezpośrednio z funkcją Stacja pobierania. Dzięki aplikacji QGetMobile (aplikacja płatna zarówno dla Android jak i iOS) możemy kontrolować pobierane plików z internetu, a wbudowana przeglądarka internetowa umożliwia dodawanie linków do pobierania plików. W opcjach znajduje się także czytnik RSS pozwalający na dodawanie torrentów do pobierania. Podobną funkcjonalność (z tym, że tylko dla iOS) oferuje QGet Remote.
Funkcję odtwarzania muzyki z urządzeń kompatybilnych z DLNA ma także darmowa aplikacja dla iOS: “media:connect”. W wersji darmowej możliwe jest tylko odtwarzanie audio. Płatna wersja pozwala także na odtwarzanie wideo, oferuje funkcję serwera, renderera oraz kontrolera DLNA.
Darmowa aplikacja VMobile rozszerza funkcjonalność podglądu kamer i pozwala na zdalny podgląd obrazu kamer internetowych.
Osoby, które chcą mieć QNAP-a na oku, mogą to zrobić przy pomocy iOS i paczki QPKG iStat (aplikacja iStat Menus jest doskonale znana użytkownikom Mac OS). Służy do monitorowania pracy głównych parametrów systemu - m.in. temperatury, obciążenia procesora, zajętości pamięci i dysku, a także prędkości sieci i wentylatorów. W przypadku QNAP-a mamy nieco mniej parametrów do monitorowania - dyski, zajętość pamięci, obciążenie procesora i sieci. Niemniej warto zwrócić uwagę na wtyczkę iStat, by móc w prosty sposób kontrolować pracę NAS-a.
Dla nienasyconych
Użytkownicy, którym nie wystarczają możliwości QNAP-a TS219P+, mogą rozszerzyć jego funkcjonalność o dodatkowe pluginy. Instalacja wtyczek odbywa się przez menu Serwery aplikacji - Pluginy QPKG. Do wyboru jest kilkadziesiąt paczek usprawniających pracę serwera.
Z ciekawszych narzędzi multimedialnych, plikowych i kontrolnych można wymienić:
• pyLoad - menadżer pobierania plików z internetu. Funkcjonalność zbliżona do Stacji pobierania. Dodatkowym usprawnieniem jest obsługa większej liczby kont hostujących pliki, m.in. fileserve.com, filesonic.com, megaupload.com czy hotfile.com. Wtyczka rozpoznaje także CAPTCHA oraz ma możliwość rozpakowywania plików.
• Transmisson - wieloplatformowy klient sieci BitTorrent.
• Gallery - internetowa galeria plików multimedialnych. Spore możliwości edycji, wyświetlania. Wymaga MySQL.
• PS3 Media Server - kompatybilny z DLNA serwer mediów UPnP dla PS3. Wtyczka przeznaczona do przesyłania i transkodowania plików multimedialnych. Aplikacja nie jest dostępna dla modelu TS-219P+, jednak warto o niej pamiętać w przypadku wyboru inego modelu QNAP-a.
• eyeOS - webowy system udostępniający pulpit oraz kilkadziesiąt narzędzi pozwalających na swobodną pracę m.in z dokumentami biurowymi.
• IceStation - jest bardzo funkcjonalnym serwerem strumieniowego przesyłania muzyki. Mozemy stworzyć własne radio internetowe i przesyłać muzykę do internetu. Nad rozwojem serwera IceStation dla QNAP-a pracuje Polak Mariusz Grzybacz.
• XDove - funkcjonalny serwer poczty POP3/SMTP, IMAP, a także klienta webmail.
• Wordpress i Joomla - platformy do prowadzenia blogów i CMS.
• MLDonkey - klient sieci P2P.
• SqueezeBox Server - serwer do strumieniowego przesyłania muzyki, internetowych stacji radiowych m.in do urządzeń Logitech Squeezebox.
• oraz pakiety i biblioteki dla CRM, Python, AJAX, Asterisk, OpenLDAP czy analiz stron WWW.