Możliwości NAS'a » Udostępnianie plików |
Przeglądanie serwera NAS z poziomu przeglądarki internetowej jest doskonałym ułatwieniem w przypadku zdalnego dostępu do serwera QNAP. MyCloudNAS to usługa DNS, dzięki której można zarejestrować swoją własną domenę w obszarze określonych adresów i mieć zdalny dostęp do serwera NAS.
Mechanizm MyCloudNAS ułatwia także automatyczną konfigurację routera (włączona funckja UPnP na routerze). Usługa MyCloudNAS pozwala na dostęp do wybranych usług QNAP-a spoza sieci lokalnej (niezbędny publiczny adres IP lub przynajmniej przekierowanie odpowiednich portów u dostawcy ISP w przypadku adresacji prywatnej).
Dla bardziej zaawansowanych użytkowników producent przewidział dostęp do NAS-a poprzez SSH i Telnet. Dostęp do wiersza poleceń serwera NAS będzie przydatny dla użytkowników, którzy chcą użytkować dodatkowe narzędzia i pakiety “ipkg” znacznie rozszerzające funkcjonalność urządzenia. Trzeba jednak mieć choć podstawową wiedzę z zakresu terminala i narzędzi terminalowych, by w pełni i bez problemów wykorzystywać pakiety ipkg.
Kolejną ciekawostką jest możliwość uruchomienia serwera WWW i MySQL pozwalającego na publikowanie własnych witryn internetowych oraz zarządzanie bazami MySQL.
Dzięki portom USB QNAP TS-219P+ może także pełnić rolę serwera wydruku. Wystarczy podłączyć drukarki do portów USB, zalogować się do serwera i w sekcji Urządzenia zewnętrzne i sprawdzić czy zostały poprawnie wykryte. Instalacja drukarki na klientach może wymagać zainstalowania sterownika drukarki.
Bardzo pożyteczną funkcją jest obsługa zasilaczy awaryjnych UPS. QNAP obsługuje zasilacze podłączone do portu USB, jak również zasilacze obsługujące protokół SNMP. W sekcji UPS interfejsu webowego NAS-a możemy ustalić zachowanie się systemu w przypadku nieprawidłowego stanu zasilania lub jego braku.
W komplecie jest również Stacja monitoringu - czyli możliwość podglądania i kontroli internetowych kamer IP.
QNAP oferuje jeszcze jedną opcję, którą warto włączyć szczególnie w przypadku korzystania z danych przez wielu użytkowników. Mowa tu o Koszu sieciowym. Opcja ta pozwala na przechowywanie plików usuniętych z zasobu sieciowego na dysku NAS-a. Dane są dostępne do czasu ich usunięcia z poziomu interfejsu webowego QNAP-a. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że kosz sieciowy działa tylko dla zasobów udostępnionych poprzez SMB oraz AFP.