Oprogramowanie
Mysz QPAD DX-20 działa na zasadzie plug-and-play, czyli jest gotowa do użycia od razu po umieszczeniu wtyku w gnieździe USB. Jeśli jednak chcecie korzystać z wielu zaawansowanych opcji konfiguracyjnych, które mogą przydać się w grach, to warto zainstalować program QPAD DX-20 Optical Software. U mnie działał on na 64-bitowym systemie Windows 10.
Niestety nie przetłumaczono go na język polski, ale mimo to jest bardzo prosty w użyciu. Jego interfejs podzielony został na kilka kafelków rozróżnionych kolorami.
Pierwsze pole o nazwie „BUTTONS” pozwala przypisać klawiszom odpowiednie działania. Opcji jest mnóstwo i nie ma sensu, żebym wszystkie wymieniał. Znajdziemy tutaj zarówno funkcje systemu Windows (np. kopiowanie, wklejanie, powiększanie, minimalizacja okien itp.), multimedialne (pauzowanie, przewijanie itp.), makra, zmianę czułości CPI i wiele innych.
Kolejne pole „BASIC” daje dostęp do ustawień podstawowych, czyli: szybkości kursora, akceleracji, liczby przewijanych linii, szybkości podwójnego kliknięcia itp.
Przycisk „ADVANCED” jest szczególnie istotny dla graczy, gdyż w tym miejscu znajdziemy ustawienia czułości CPI (Counts Per Inch). Mamy do wyboru trzy skoki i dla każdego z nich możemy ustawić odrębną wartość CPI (od 250 do 3500) oraz inny kolor podświetlenia rolki.
Można też wybrać maksymalną częstotliwość próbkowania (do gier zalecane jest 1000 Hz) oraz, co ciekawe, skalibrować myszkę tak, by działała możliwie jak najlepiej z daną podkładką (kalibracja powierzchni).
W kolejnym „MACRO REC” panelu mamy możliwość nagrania i zapisania makr. Są to złożone, czasami wieloetapowe czynności, które następnie wykonujemy jednym kliknięciem wybranego przycisku myszki.
Ostatnia interesująca graczy opcja nosi nazwę „LIGHTS” i odnosi się do oświetlenia LED RGB. Mamy tutaj do wyboru trzy elementy: rolkę, logo i dolny pasek. Każdy z nich może świecić w innym kolorze jeśli tego zechcemy. Trybów świecenia jest kilka – jednostajny, falowanie, pulsowanie i płynne, automatyczne przechodzenie z jednego koloru do drugiego (w całym dostępnym zakresie RGB).
W ustawieniach możemy zaktualizować program oraz firmware w myszce, a także włączyć opcję automatycznego startu wraz z Windowsem. Tę drugą opcję polecam szczególnie, gdyż bez włączonego programu myszka włączała się na niższym ustawieniu CPI (kursor przesuwał się wolniej).
Testy
W myszy QPAD DX-20 zastosowano sensor optyczny klasy „gaming'owej”, czyli zaprojektowany z myślą o potrzebach graczy. Czy do tego celu nie byłby lepszy sensor laserowy? Otóż nie do końca. Wysokiej klasy czujnik optyczny potrafi być znacznie lepszy od laserowego i (co ważne) działa precyzyjnie na bardziej różnorodnych powierzchniach.
Częstotliwość odświeżania przetestowana w programie Direct Input Mouse Rate dała średni wynik oraz 1021 Hz (poniżej 1 ms), a w programie Mouse Rate Checker 1023 Hz. Wartości te pokrywają się z oficjalnymi deklaracjami producenta (a nawet delikatnie je przekraczają).
Myszka nie wykazuje żadnych objawów interpolacji, czyli sztucznego zwiększania rozdzielczości (dodawania pikseli). Linie proste nie są przerywane nawet przy maksymalnej wartości CPI.
Rysując 1-pikselowe linie w programie Paint też nie zauważyłem niepokojących objawów, poza moim absolutnym brakiem umiejętności manualnych. ;)
QPAD DX-20, 3500 CPI
QPAD DX-20, 2000 CPI
QPAD DX-20, 1250 CPI
Akcelerację wsteczną badałem w grze Fallout 4, Metro: Last Light i Wiedźmin 3: Dziki Gon. Test polegał na zaznaczeniu początkowego położenia myszki, wykonaniu ruchu o określoną odległość, a następnie powrotu w miejsce początkowe.
Obraz (najczęściej kursor / wskaźnik) za każdym razem wracał w to samo miejsce, co w praktyce oznacza, że zjawisko akceleracji wstecznej nie występuje. Oczywiście zawsze trzeba brać pod uwagę pewien mały margines błędu, gdyż nie wykonywałem pomiarów z precyzją do jednego piksela, ale zjawisko akceleracji wstecznej było zerowe lub znikome (zupełnie pomijalne).
Podsumowanie
QPAD DX-20 to bardzo wygodna mysz dla graczy, która poza ergonomiczną, naturalnie zaokrągloną obudową oferuje też wysokiej jakości sensor optyczny, dobre ślizgacze i wytrzymałe przełączniki główne (LPM i PPM). Mysz działa dobrze w większości gier, ale moim zdaniem najlepiej spisuje się w strzelankach FPS, grach RPG typu Wiedźmin 3 lub Black Desert (online) lub strategiach RTS.
Nie miałem z tym gryzoniem absolutnie żadnych kłopotów. Działał stabilnie, precyzyjnie i nie wykazywał żadnych negatywnych objawów takich jak akceleracja wsteczna lub interpolacja. Mysz jest tak komfortowa, że świetnie nadaje się też do codziennego używania. QPAD DX-20 kosztuje około 260 zł. Moim zdaniem jest warta tej ceny.
Ocena końcowa:
- bardzo komfortowo wyprofilowana
- przyczepna, matowa powierzchnia
- oświetlenie LED o zmiennej kolorystyce (RGB)
- 7 konfigurowalnych przycisków
- precyzyjny sensor optyczny (3500 CPI)
- niezauważalna akceleracja wsteczna
- dobrej jakości ślizgacze (plus zapasowe w komplecie)
- dobrej jakości przyciski/przełączniki główne
- kabel w oplocie (2 m) z pozłacanym wtykiem USB
- może być trochę za mała jeśli masz bardzo duże dłonie
Komentarze
10