Tym razem przedstawiamy wam oczyszczacz powietrza, który nie ma swojego odpowiednika wśród produktów innych marek. Samsung AX47 wyróżnia oryginalny wygląd, który nie kłóci się ze skutecznością pracy
O tym, że problem zanieczyszczeń powietrza, zarówno tych związanych z działalnością przemysłu, funkcjonowaniem transportu i innych gałęzi gospodarki, które wywołują emisję szkodliwych dla ludzkich płuc substancji, jest zawsze istotny nie trzeba przypominać. Jesteśmy edukowani w tej materii już tyle lat, że wiemy iż nie wystarczy zamknąć się w domu, by wyeliminować tego typu zagrożenia.
Zanieczyszczone powietrze w mieście. Cena atrakcyjnie wyglądających zdjęć czasem jest bardzo duża
Wręcz przeciwnie, utrudniona cyrkulacja powietrza w domach może sprawić, że to właśnie w nich nieświadomie poddajemy się zwiększonemu wpływowi szkodliwych pyłów i substancji gazowych. Zanieczyszczenia powietrza są istotne przede wszystkim w okresie zimowym, gdy obniżona temperatura zmusza nas do dogrzewania się, ale w niektórych rejonach kraju przez cały rok warto mieć na względzie konieczność utrzymania odpowiedniej higieny powietrza.
Polskie miasta są wciąż w czołówce najbardziej zanieczyszczonych na Świecie. To argument, który wskazuje, że oczyszczacze powietrza są nam nadal potrzebne
W walce z zanieczyszczeniami wspomagają nas oczyszczacze powietrza. Nie jest to nowy wynalazek, ale dopiero ostatnie lata sprawiły, że urosły one do miana niezbędnego domowego akcesorium. Oczyszczacze produkuje wiele firm, w tym te związane przede wszystkim z artykułami gospodarstwa domowego, znane z wdrożeń związanych z klimatyzacją, ale też firmy, które kojarzą się z branżą mobile.
Takim producentem jest Samsung. Testowaliśmy już kilka oczyszczaczy tej marki, o różnie rozwiązanej konstrukcji, choć zawsze była ona zbliżona do kolumny. Były to też oczyszczacze w dużym stopniu wykończone w kolorze białym, co nadaje im sterylny charakter, ale to nie każdemu musi się podobać.
Samsung AX47. Czy oczyszczacz może być ładny i zarazem funkcjonalny?
Można rzecz, że przy okazji dbałości o zdrowie, kwestia wzornictwa powinna być na drugim miejscu. Technologia oczyszczaczy powietrza jest jednak na tyle rozwinięta i stosunkowo prosta we wdrożeniu, że stworzenie oczyszczaczy designerskich nie jest problemem. Czasem jednak producent może przesadzić w druga stronę, a nam zależy na produkcie, który stanowi złotym środek.
Za taki uważa wielu dotychczasowych użytkowników Samsung AX47R9080SS (dla celu recenzji dale posłużymy się skróconą jego nazwą). Nie jest to konstrukcja nowa, premiera miała miejsce w 2019 roku, więc doświadczeń już zebrało się dużo w branży, ale też technologia oczyszczaczy nie rozwija się w tak szalonym tempie jak kart graficznych. Dlatego Samsung AX47 wciąż jest atrakcyjnym kąskiem dla zwolenników higieny powietrza, a jednocześnie zwolenników komfortowego wyposażenia wnętrz.
Nie ma tu przerostu formy nad treścią, a jednak jest atrakcyjnie
Jest to oczyszczacz, który może pracować w połączeniu z drugim takim samym, ale do mnie trafił tylko pojedynczy moduł. Pomijając plusy podwójnej konstrukcji, w tym możliwość niezależnego uruchamiania jednego lub dwóch oczyszczaczy zależnie od potrzeb, pojedynczy oczyszczacz Samsung AX47 działa w podobny sposób co połączenie dwóch takich oczyszczaczy.
Po obróceniu pokrywy z napisem Samsung możemy podłączyć drugi Samsung AX47 stawiając go na tym pierwszym. Styki przypomina gniazdko bezprzewodowego odkurzacza
Samsung tworząc AX47 postawił na design, lecz nie dążył do przerostu formy nad treścią. Dostajemy zatem produkt, który ma kształt sześciennej kostki, wykonanej z metalu z metalową siatką na przedzie i plastikowym panelem z tyłu (wlot powietrza) oraz plastikowym wykończeniem bocznych (góra i boki) wylotów powietrza na przodzie.
Osobiście wolę oczyszczacze w kolorze białym, ale trzeba przyznać, że szare wykończenie z czarnymi wstawkami, może się podobać. Kształt kostki idealnie wpasowuje się w pomieszczenie, w którym nie chcemy, by oczyszczacz pełnił rolę głównego mebla. Choć jest dość ciężki i nie sposób go nie zauważyć, to trudno na pierwszy rzut oka określić go mianem oczyszczacza. Prędzej przyjdzie nam do głowy porównanie z dużym subwooferem.
Specyfikacja Samsung AX47R9080SS
- możliwość pracy w połączeniu z drugim oczyszczaczem tego samego typu,
- CADR (Clean Air Delivery Rate): do 336 m3,
- głośność: do 50 dB(A), 18 dB(A) w trybie nocnym,
- obsługiwana powierzchnia: do 47 m2,
- czujniki: laserowy pyłu, gazu,
- filtry: wstępny, dezodorujący z aktywnym węglem, przeciwpyłowy HEPA H13,
- skuteczność czyszczenia: do 99,97% cząsteczek pyłu o wielkości 0,26 um,
- tryby pracy: nocny, bezwiatrowy (technologia Wind-Free), poziom 1, 2 i 3, Auto,
- pobór prądu: do 35 W,
- sterowanie: dotykowy panel lub aplikacja Smart Things,
- obsługa Wi-Fi: tak / 2,4 GHz,
- materiał obudowy / kolor: metal, plastik / kolor szary,
- wymiary: 367 x 436 x 380 mm,
- waga: 12,2 kg.
Do pomieszczeń o średniej kubaturze. Sprawdzi się w każdym mieszkaniu
Oczyszczacz Samsung AX47 tak jak sugeruje nazwa powinien poradzić sobie z pomieszczeniami do 47 metrów (wskaźnik CADR wynosi tu 336 m3/h), ale wiadomo, ze lepiej gdy ma on pewien zapas i pracuje z troszkę mniejszych lokalach. Szczególnie, że wartość CADR jest zwykle wyliczana dla pomieszczeń niższych ni te, z którymi można się spotkać w domach. Mimo to wciąż możemy go zainstalować w całkiem sporych salonach i sypialniach, bo tam najlepiej się sprawdzi.
Przenoszenie Samsunga AX47 jest możliwe, ułatwiają do dwa opisane uchwyty na spodzie obudowy, choć można też chwycić go za górną ramę, jeśli chcemy go tylko lekko przesunąć. Niemniej nie jest to urządzenie, które łatwo jest przestawiać z miejsca na miejsce. Lepiej gdy zarezerwujemy mu konkretną lokalizację na dłużej. Zasilanie doprowadzane jest od tyłu przewodem, który kończy się oryginalną wtyczką wsuwaną pod obudowę. Ma to swoje zalety, bo przypadkiem nie odłączymy oczyszczacza zahaczając nogą lub innym przedmiotem, co zdarzało mi się często w przypadku oczyszczaczy Xiaomi. Wadą jest tutaj sporych rozmiarów zasilacz zintegrowany z wtyczką.
Jest to możliwie ponieważ oczyszczacz nie pobiera zbyt dużo energii. Trzeba jednak przewidzieć miejsce na taką sporą wtyczkę. Na szczęście jest ona asymetryczna i jeśli mamy podwójne gniazdko, to nie zablokuje ona możliwości podłączenia innego urządzenia.
Zasilacz i wtyczka, którą podłączamy od spodu oczyszczacza
Zmierzony średni pobór energii to:
- 2,5 W w trybie spoczynkowym,
- 4,5 W w trybie nocnym,
- 6 W w trybie bez nawiewu (Wind-Free),
- 6,5 W w trybie niskiej mocy,
- 12,5 W w trybie średniej mocy,
- 32 W w trybie wysokiej mocy.
Jak widać maksymalna wartość zgadza się z sugerowaną przez producenta wartością maksymalnego zużycia energii na poziomie 35 W przez pojedynczą kostkę.
Samsung AX47 w trakcie pracy. Wysuwany przedni panel i atrakcyjny wyświetlacz
Pozytywne wrażenie robi także jakość wykonania oczyszczacza, jego charakterystyczną cechą jest wysuwany po włączeniu przedni panel z wylotami powietrza do góry i na boki. Po włączeniu oczyszczacza wysuwa się on na 4 cm, a potem chowa o 1 cm, gdy rozpocznie filtrowanie.
Gdy chcemy zminimalizować i tak niewielki hałas przy najniższym tempie filtracji, można włączyć tryb bezwiatrowy, w którym panel się chowa, a powietrze jest wydmuchiwane przez przednią ściankę w wolniejszym tempie nie wywołującym wrażenia podmuchów wiatru. Dodatkowo można aktywować tryb nocny, gdy oczyszczacz maksymalnie minimalizuje głośność pracy. To opcja dla osób, które mają wyjątkowo lekki sen i każdy dźwięk je budzi.
Panel wsunięty w trybie bezwiatrowym
Samsung AX47 w standardowym trybie pracy może pracować w jednym z czterech trybów. O małym nawiewie, średnim, dużym lub w modzie automatycznym, gdzie tempo dobierane jest zależnie od poziomu zanieczyszczeń. Samsung w tym oczyszczaczu oferuje nam cztery poziomy ostrzeżeń, sygnalizowane numerycznie i kolorystycznie podobnie jak w modelu Samsung AX47.
Co mierzą czujniki Samsung AX47? Jakie są zakresy różnych poziomów zanieczyszczeń?
Oczyszczacz wyświetla kolejno stopień czterech mierzonych przez siebie parametrów, czyli PM 1, PM2.5, PM10 i sygnalizację stężenia lotnych substancji (LZO). Informacje pojawiają się na wyświetlaczu umieszczonym na przedniej ściance w prawym górnym rogu pod siatką. Jest to efektywna jak i atrakcyjna wizualnie forma sygnalizacji. Gdy w ciągu 20 minut nie zmienią się parametry, to wyświetlacz numeryczny gaśnie.
Niektórzy użytkownicy mają za złe poziom graniczny pomiędzy powietrzem dobrym, a średniej jakości. Wynosi on 35ug/m3 dla PM2.5 i wydaje się być podniesiony w stosunku do spodziewanej wartości 25 ug/m3. Jednak warto zwrócić uwagę, że Samsungi mają jeszcze stan bardzo dobrej jakości powietrza, gdy poziom zanieczyszczeń dla PM2.5 nie przekracza 15 ug/m3. I to w zasadzie powinno nas satysfakcjonować, bo zalecenia WHO sugerują stopniowe obniżanie dopuszczalnej koncentracji zanieczyszczeń.
I tak 25 ug/m3 było dobrym wskaźnikiem kilka lat temu, dziś powinniśmy za limit czystego powietrza uznawać 15 ug/m3. A to oznacza, że Samsung jest nawet trochę wyczulony, gdy wziąć pod uwagę, że zależy nam na bardzo dobrym powietrzu, a nie tylko powietrzu o dobrej jakości.
Poziom zanieczyszczeń jest analizowany za pomocą czujnika laserowego i czujnika gazów LZO. Otwory wlotowe tych sensorów umieszczone są na lewej ściance oczyszczacza.
Czujniki z boku oczyszczacza, który pracuje w trybie bezwiatrowym z wsuniętym przednim panelem
Czy Samsung AX47 jest głośny? Oto nasza odpowiedź
Hałas generowany przez oczyszczacz podczas pracy cechuje specyficzny niski ton, co niektórym osobom może nawet przeszkadzać. Zwykle jednak powinniśmy ten charakter dźwięku utożsamiać z szumem dobiegającym z otoczenia. I tak:
- w trybie nocnym oczyszczacz jest bardzo cichy, można powiedzieć, że niesłyszalny
- w trybie bezwiatrowym również jest bardzo cicho, choć wyczulone uszy mogą poczuć różnicę w porównaniu z trybem nocnym
- poziom pierwszy nawiewu to również tryb cichy, który nie będzie w żadnym stopniu zakłócał innych codziennych aktywności
- poziom drugi nawiewu jest już wyraźnie słyszalny, ale wciąż zapewnia komfort użytkowania
- poziom trzeci jest najgłośniejszy i może dać się mocno we znaki, ale będzie on aktywowany w sytuacji gdy powietrze ma bardzo kiepską jakość, a wtedy istotniejsza jest skuteczność i szybkość oczyszczania niż głośność pracy
Pracując na maksymalnych obrotach Samsung AX47 skuteczne radzi sobie z usunięciem nie tylko niewyczuwalnych ludzkimi zmysłami zanieczyszczeń, ale także tych wyczuwalnych nosem. Oczywiście jak zawsze nie rekomendujemy traktowania oczyszczacza jako filtra powietrza kuchennego. W praktyce jest to sposób na szybkie zużycie filtrów.
Oczyszczacz po zdjęciu przedniego siatkowego panelu
Skoro już mowa o filtrach, to Samsung AX47 ma ich trzy. Pierwszy filtr siatkowy pełni rolę filtra wstępnego i można, a nawet należy od czasu do czasu go czyścić. W lokalach, w których mamy zwierzęta może on dość szybko pokryć się warstwą sierści.
Filtr wstępny widoczny po zdjęciu tylnej ścianki oczyszczacza
Drugi filtr to dezodorujący filtr węglowy, który pochłania nieprzyjemne zapachy, a trzeci filtr to klasyczny filtr HEPA typu H13. To on wyłapuje drobiny pyłu o rozmiarze do 0,3 um, które składają się na zanieczyszczenia.
Tylna ścianka oczyszczacza po wyjęciu wszystkich filtrów
Aplikacja Smart Things ułatwi zarządzanie pracą oczyszczacza
Stan filtra możemy odczytać w aplikacji Smart Things zainstalowanej na telefonie (gdy filtr wymaga wymiany jest to sygnalizowane także na wyświetlaczu oczyszczacza). Za jej pomocą możemy także sterować oczyszczaczem, choć liczba opcji nie jest największa. Samo sparowanie oczyszczacza z telefonem jest bardzo proste i szybkie, jedynym o czym należy pamiętać, to to, że wspiera on tylko sieć 2.4 GHz. Jeśli więc cała domowa infrastruktura stoi na sieci 5 GHz, co w przypadku automatyzacji domu raczej nie będzie miało miejsca, to musimy przynajmniej dla oczyszczacza wygospodarować niższe pasmo.
Aplikacja Smart Things po sparowaniu z oczyszczaczem:
- pozwala włączać i wyłączać oczyszczacz
- umożliwia aktywację jednego z sześciu trybów wydajnościowych
- sygnalizuje stan powietrza i mierzonych parametrów (PM1.0 wyświetlane w wyskakującym okienku)
- zapewnia opcję diagnostyki
- umożliwia włączenie czyszczenia powitalnego, czyli zwiększonej aktywności gdy domownicy zbliżają się do mieszkania
- ustawiać harmonogram włączania i wyłączania oczyszczacza
Aplikacja Smart Things w połączeniu z oczyszczaczem zapewnia także opcje automatyzacji, które można rozwijać wspomagając się dodatkowymi urządzeniami wspieranymi przez Smart Things.
Oczyszczaczem można oczywiście sterować także bez wsparcia aplikacji. Przyciski dotykowe umieszczone są na górnej krawędzi wysuwanego panelu. Część z nich ma podwójną funkcję, aktywowaną poprzez dłuższe naciśnięcie. Panel z przyciskami można zablokować, tak by na przykład dziecko przypadkiem nie zmieniło trybu pracy oczyszczacza.
Ile kosztuje oczyszczacz Samsung AX47 i jego eksploatacja?
Sam oczyszczacz z racji oryginalnego wzornictwa, bo nie widzę tutaj innego uzasadnienia, jest droższy niż inne konstrukcje o podobnej wydajności, skuteczności i funkcjonalności. Także w ofercie Samsunga. Cena sugerowana na stronie Samsung to 2599 złotych, w praktyce w sklepach można go znaleźć 300 złotych taniej. To wciąż koszt znaczący, ale jeśli użytkownikowi zależy na prezencji urządzenia, zakładam, że będzie on w stanie trochę dołożyć. Do 28 lutego 2022 prowadzona jest promocja, w której za opinię pozostawioną na stronie Samsunga dostaniemy dodatkowy filtr.
Wymiana filtrów jest bezproblemowa, zwykle wymaga odsunięcia oczyszczacza od ściany, bo filtry tak jak i otwory zasysania powietrza są na tylnej ściance.
Samsung sugeruje by filtry wymieniać raz do roku, a cena kompletu filtrów (siatkowy, węglowy i HEPA H13) wynosi około 250 złotych. Uwzględniając koszty zużycia energii cena eksploatacji recenzowanego oczyszczacza plasuje się na poziomie około 300 zł rocznie. Zakładam tu średnie zużycie energii na poziomie 10 W i ciągłą pracę 24/7 przez cały rok.
Doświadczenia z użytkowania Samsung AX47. Czy wciąż warto kupić ten oczyszczacz?
Oczyszczacz dobrze prezentuje się w pomieszczeniu, w końcu nie sprawia wrażenia bycia oczyszczaczem poza szumem, który z niego się wydobywa przy szybszym tempie filtracji. Czy jednak prezentuje się atrakcyjnie. U mnie niektórzy domownicy ocenili go jako kloc przypominający niewielką lodówkę. Sam też wolę nieco inne wzornictwo, ale tego już nie dyskutujmy.
O jednej rzeczy trzeba jednak pamiętać, oczyszczacz jest niższy a więc łatwiej go ewentualnie „wcisnąć” w miejsce, gdzie nie mamy od góry zbyt wiele miejsca, albo nie chcemy by swoją wysokością dominował nad innymi meblami. Oczywiście trzeba zachować zasady ustawiania oczyszczacza, czyli zagwarantować pewną przestrzeń z przodu i z tyłu.
Jeśli skłonni jesteście zaakceptować wyższą cenę za oryginalne wzornictwo, to Samsung AX47 wciąż jest produktem, który zadowoli was skutecznością pracy
Samsung AX47 ma większy przekrój podstawy niż inne wyższe oczyszczacze, więc pod tym względem wymaga większej powierzchni do ustawienia. Gdy połączymy go z drugim takim oczyszczaczem, można skierować wyloty powietrza tego drugiego w nieco innym kierunku wpływając tym samym cyrkulację powietrza w pomieszczaniu.
Subwoofer, lodówka, pufa, skojarzeń dotyczących wyglądu Samsung AX47 może być wiele
W przypadku urządzeń, które działają non stop, dla mnie najistotniejsza jest możliwość ich wtopienia się w otoczenie. Fakt, że kolorowa sygnalizacja jakości powietrza jest fajna, ale szkoda, że nie można jej wyłączyć na stałe. Nawet gdy nie wyświetlają się cyferki to wciąż widać kolorowy pulsujący pasek. Wyjątkiem jest tryb nocny. Jednak i tu jest drobny problem. Wciąż świecą się lampki LED przypisane do przycisków. Przyciski są dotykowe i działają sprawnie jednak po ciemku te LEDy i tak nie pomogą w odnalezieniu przycisków dopóki nie nauczymy się na pamięć ich lokalizacji.
Sama sprawność oczyszczacza jest w przypadku pomieszczeń, do których go używałem, czyli około 20 do 50 m3, zadowalająca (cena oczyszczacza niestety nie działa na korzyść oceny tego parametru). Trzeba pamiętać, że tryb Wind-Free czyli bezwiatrowy na pewno nie poradzi sobie w sytuacji, gdy nagle w pomieszczeniu pojawi się sporo zanieczyszczonego powietrza. Tryb nocny to tak trochę na uspokojenie nerwów, bo jego skuteczność jest niewielka.
Gdy jakość powietrza utrzymuje się na stałym poziomie, gaśnie wyświetlacz alfanumeryczny i pozostaje tylko kolorowy wskaźnik
Oczyszczacz szybko reaguje na zmiany w zanieczyszczeniu i dostosowuje prędkość pracy. Czasem nawet zbyt szybko, szczególnie w sytuacjach, gdy w mieszkaniu mamy wymuszoną dodatkową cyrkulację, np. przez otwarte okna. Dlatego lepiej nie wspomagać wietrzenia jednoczesnym czyszczeniem, bo to mija się z celem.
Najlepiej gdy jest w ciągu dnia oczyszczacz pozostawimy w trybie Auto. I tak przez większość czasu pracować będzie on na najniższym poziomie filtrowania, więc będzie zarówno wydajnie jak i cicho. No i schludnie, ale to czy wam się taki oczyszczacz spodoba to już kwestia indywidualna. Od momentu premiery Samsunga AX47 pojawiło się sporo oczyszczaczy o oryginalnym wyglądzie. I choć żaden nie nawiązuje do stylistyki recenzowanego w tym tekście produktu, to na pewno wybór z roku na rok rośnie.
Ocena oczyszczacza powietrza Samsung AX47
Opinia o Samsung AX47R9080SS
- praktycznie niesłyszalny w trybie nocnym i bezwiatrowym,
- cicha praca na pierwszym poziomie oczyszczania,
- można nim sterować przy pomocy aplikacji Smart Things,
- skuteczne oczyszczanie pomieszczeń,
- niewielki pobór energii, nawet w najwyższym trybie wydajności,
- oryginalne wzornictwo, możliwość łączenia dwóch oczyszczaczy,
- atrakcyjny sposób prezentacji stopnia zanieczyszczeń.
- cena wyższa niż oczekiwana przy danej skuteczności oczyszczania,
- przyciski są oświetlone, ale nie podświetlone, co utrudnia ich identyfikację,
- szkoda, że nie można wyłączyć kolorowego wskaźnika jakości powietrza,
- stosunkowo ciężki, zwłaszcza gdy chcemy go przestawiać z miejsca na miejsce,
- ma zasilacz zintegrowany z wtyczką, trzeba o tym pamiętać.
Komentarze
1