Fera 3 zalicza się do jednych z najlepszych chłodzeń CPU, czego potwierdzeniem są również świetne statystyki sprzedaży – jest to jeden z najpopularniejszych coolerów w naszym kraju. Czy Fera 3 RGB ma szansę odnieść podobny sukces? Wszystko zależy od oczekiwań klientów, bo podświetlona wersja prezentuje się dużo efektowniej, ale jest też zauważalnie droższa.
Fera 3 RGB HE1224 bazuje na konstrukcji zwykłej Fery 3 i zachowuje jej wszystkie najważniejsze atuty. Konstrukcja pasuje do wszystkich najpopularniejszych procesorów Intel i AMD, a przy tym oferuje kompatybilność z wysokimi modułami pamięci RAM i obudowami Midi Tower. Nie bez znaczenia jest również prosty system montażu, z którym powinni sobie poradzić nawet mniej zaawansowani klienci.
Główną zmianą jest efektowny system podświetlenia, obejmujący nie tylko wentylator (jak w przypadku większości coolerów), ale również sam radiator - możliwe jest tutaj praktycznie dowolne sterowanie podświetleniem z poziomu płyty głównej, obudowy lub dodawanego kontrolera. Co tu dużo mówić, osoby zwracające uwagę na wygląd sprzętu na pewno będą zadowolone.
Jeżeli chodzi o wydajność, jest dobrze, niemniej jednak nie powinniście oczekiwać topowej wydajności. Fera 3 RGB sprawdzi się w przypadku najpopularniejszych procesorów, gdzie oferuje całkiem niskie temperatury i dobrą kulturę pracy. W przypadku gorętszych układów (zwłaszcza po ich solidnym podkręceniu) musicie liczyć się z wyraźnym szumem powietrza.
Komu możemy polecić podświetloną Ferę 3? Przede wszystkim osobom zwracającym uwagę na wygląd komputera. Dopłacanie 50 złotych nie będzie kosztowną inwestycją, ale pozwoli zauważalnie poprawić walory wizualne sprzętu. Jeżeli jednak należycie do osób, gdzie komputer leży zastawiony pod biurkiem i wygląd Was zupełnie nie interesuje, śmiało możecie wybrać zwykłą Ferę 3. Wybór podświetlonego sprzętu mija się tutaj z celem.
Pssst! SilentiumPC, a może by tak wydać jeszcze Fortisa 3 w wersji RGB LED?
Ocena końcowa - SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224
- efektowna stylistyka (podświetlenie RGB LED topu i wentylatora)
- kompatybilność z większością procesorów AMD i Intel
- kompatybilność z wysokimi modułami pamięci RAM
- prosty montaż
- kultura pracy przy mocnym podkręceniu procesora
- cena na tle zwykłej wersji bez RGB LED
Komentarze
11Komputer nie ma świecić jak choinka a być szybki, cichy i stabilny.
Ma mi świecić pod biurkiem i mam się na niego patrzeć godzinami ? NEVER :)
Ja nikogo nie neguję za posiadanie światełek czy ich brak... po prostu jak ktoś czuje taką potrzebę i jest ledowym estetą to niech ma... sam mam podświetlaną płytę główną i grafę, ale to była wartość dodana przy zakupie, po prostu topowe wersje mają podświetlenie, które na szczęście można wyłączyć.