Od ponad roku Skype jest jedną z usług Microsoftu, od tamtego czasu bardzo ewoluował. Sprawdziliśmy jak używa się go w Windows 8 i Windows Phone 8.
Oprócz standardowej aplikacji dla systemów Windows, Mac OS X oraz Linux, doczekał się w też kafelkowych aplikacji stworzonych z myślą o Windows 8, Windows RT i Windows Phone 8. Wiemy, że wiele osób ma problem z przyzwyczajeniem się do kafelkowego interfejsu, dlatego postanowiliśmy pokazać jak obsłużyć te aplikacje i jak uruchomić w nich funkcję telekonferencji.
Windows Klasyczny
W przypadku używania Windowsa 8 w trybie klasycznym lub w starszej wersji, konieczne jest pobranie Skype dla pulpitu Windows. Od razu po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji pojawi się okno z naszymi kontaktami. Po kliknięciu któregokolwiek z nich możliwe będzie wybranie opcji „Rozmowa wideo” lub odpowiadającej za kontakt głosowy (bez wideo) „Zadzwoń”. Obok tej drugiej opcji znajduje się strzałka umożliwiająca nam dodanie numeru telefonu. Idąc jeszcze bardziej w prawo można zobaczyć znak plusa. Kliknięcie w niego rozwija menu umożliwiające wysłanie pliku, kontaktu, udostępnienie ekranu lub dodanie większej liczby osób do konwersacji. Jeśli automatycznie chcemy rozpocząć rozmowę w kilka osób, należy wybrać ikonkę z trzema ludzikami i na specjalnie oznaczone pole przeciągnąć interesujące nas kontakty. Dodatkowe osoby można dodać też w trakcie trwania konferencji, przeciągając ich ikony na ekran rozmowy lub wybierając ikonkę z plusem. Klikając w ostatnie okno mamy możliwość dodania do naszej listy kontaktów nowej osoby. Można znaleźć ją za pomocą nicka lub imienia i nazwiska.
Windows kafelkowy
By skorzystać ze Skype przystosowanego do interfejsu dotykowego, należy najpierw pobrać go ze sklepu Windows Store. W tym celu wystarczy na ekranie kafelkowym wybrać ikonkę torby na zakupy oznaczającej sklep, a po jego uruchomieniu wpisać słowo „skype” i nacisnąć klawisz Enter. Po tym wystarczy wybrać Skype z pierwszego miejsca na liście wyświetlonych programów i kliknąć przycisk instalacji. Do komunikatora można zalogować się za pośrednictwem Facebooka, konta Microsoft lub swojego loginu i hasła Skype. Pierwsze dwie opcje są dostępne, jeśli powiązaliśmy Skype z naszymi kontami Facebook i Microsoft.
Po uruchomieniu aplikacji można zobaczyć biały ekran podzielony na trzy części: “ostatnie”, “ulubione” i “osoby”. Nazwy tych elementów idealnie oddają ich przeznaczenie. Dodatkowo na górze po lewej stronie znajduje się przycisk słuchawki. Po kliknięciu na niego można doładować swoje konto Skype i zadzwonić do znajomego na tradycyjny telefon. Po prawej stronie znajduje się nasza fotografia oraz imię i nazwisko. Po kliknięciu w nie można ustawić swój opis, zmienić status, zmienić zdjęcie profilowe lub przejść na stronę internetową swojego konta Skype w celu dokonania większych zmian. By dodać kontakt należy kliknąć na ekran główny prawym przyciskiem myszy lub wykonać wolny ruch palcem z góry ekranu o kilka centymetrów w dół.
Najbardziej interesuje nas część ekranu oznaczona jako „osoby”. Po wybraniu odpowiedniego kafelka ze zdjęciem naszego znajomego przejdziemy do konta rozmowy. Na ekranie widać trzy duże ikony. Pierwsza z nich pozwala nawiązać kolejno rozmowę wideo, rozmowę głosową oraz dodać osobę do konferencji lub lub wysłać pliki. Osoby można dodawać do rozmowy także w trakcie jej trwania, klikając ikonę z plusem. Widać, że Windows kafelkowy jest nieco ograniczony względem swojego klasycznego odpowiednika i nie pozwala między innymi na przesyłanie ekranu komputera do innych użytkowników. Jest to typowo tabletowa aplikacja do konsumpcji treści i nie nadaje się do pracy.
Windows Phone 8
Uruchamiając Skype dla Windows Phone 8 można się poczuć deja vu. Aplikacja wygląda niemal identycznie jak swój odpowiednik na Windows 8, tylko przeniesiony na mniejszy, smartfonowy ekran. Jest to dobre rozwiązanie, dzięki niemu nie odczujemy dyskomfortu po zmianie urządzenia, z którego korzystamy. Wszystkie akcje wykonuje się tak samo lub bardzo podobnie jak w przypadku wyżej opisanej wersji, dlatego postanowiliśmy nie opisywać jej funkcjonalności, gdyż po prostu zdublowalibyśmy wyżej napisaną treść. Tak jak w poprzednim przypadku, jest to aplikacja stworzona typowo do konsumpcji treści, a nie do pracy. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż smartfony z założenia nie służą do pracy w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Mogą ją co najwyżej usprawniać.
Płatne rozmowy wideo w grupie i inne ograniczenia
Skype jest darmową aplikacją, ale tylko częściowo. O ile rozmowy tekstowe i głosowe są darmowe, to wykorzystanie połączenia wideo jest już płatne. Sytuacja ta nie dotyczy jednak rozmów dwuosobowych, a takich, w których bierze udział większa grupa ludzi. Warto pamiętać, że w konferencji może maksymalnie brać udział do 25 osób, także te nieposiadające Skype’a. By dodać je do konwersacji, należy zadzwonić na ich numer komórkowy lub stacjonarny. Warto pamiętać, że połączenie takie jest płatne. Opłata jest pobierana zależnie od czasu połączenia lub w postaci abonamentu Skype Premium, który oprócz możliwości grupowych rozmów wideo i grupowego udostępniania obrazu umożliwia też bezpłatne rozmowy z wybranym przez nas krajem, na przykład Polską. Cena abonamentu to 8,04 € miesięcznie, lecz po wykupieniu go na cały rok, cena abonamentu miesięcznego ponad dwukrotnie spada do poziomu 4,01 €. Z kolei po doładowaniu konta Skype dowolną kwotą, będziemy mogli dzwonić w Polsce za 9 groszy za minutę. Komplet cen można znaleźć na stronie.
Polecamy: | ||
Aplikacja Zdjęcia - import zdjęć i pokaz slajdów w Windows 8 | Instalowanie aplikacji spoza sklepu | Jak instalować starsze oprogramowanie w systemie Windows 8 |
Komentarze
4To się nazywa wideokonferencja, więc rozmowy wideo nie są płatne a wideokonferencja jest płatna.
Wykupienie Skype Premium pozwala na bezpłatne rozmowy w wybranym kraju ale tylko na linie stacjonarne, za połączenie z tel. komórkowymi jest pobierana opłata.