Soundbar czy głośniki do filmów, muzyki i gier? Co jest lepsze?
Głośniki

Soundbar czy głośniki do filmów, muzyki i gier? Co jest lepsze?

przeczytasz w 5 min.

Czy soundbar jest lepszy od głośników? Co jest lepsze do telewizora, a co do muzyki? Które nagłośnienie ma lepszy dźwięk? Czy warto kupić soundbar z subwooferem? Czy jest soundbar z dźwiękiem przestrzennym? Przeczytaj zanim kupisz.

Co jest lepsze, soundbar czy głośniki? Rozmiar ma znaczenie

Różnic między soundbarem, a głośnikami jest wiele, ale największą z nich jest wielkość. Ma ona wpływ na jakość dźwięku, lokalizację nagłośnienia, walory estetyczne oraz do pewnego stopnia również funkcjonalność.

Inny sprzęt może być odpowiedni dla osób które potrzebują prostego nagłośnienia do telewizora, inny dla tych, którzy oczekują niemal audiofilskiej jakości, a jeszcze inny dla ludzi chcących od czasu do czasu posłuchać muzyki z telefonu. Niekiedy te oczekiwania można pogodzić, ale jak wiadomo kompromisy nigdy nie zadowolą wszystkich. Weźmy zatem pod uwagę kilka różnych sytuacji i sprawdźmy czy lepiej kupić soundbar, czy głośniki.

soundbar czy głośniki

Soundbar czy głośniki do małego pokoju?

Nie każdy z nas mieszka w przestronnym domu, w którym ma mnóstwo miejsca na duże kolumny klasy audiofilskiej. Rzeczywistość większości osób to mieszkanie 40 - 60 m2 i niewielkie pomieszczenia, w których upchnąć musimy łóżka, kanapy, szafy, a gdzieś między nimi jeszcze telewizor i sprzęt audio.

Jeśli masz mało miejsca to możesz wybrać małe głośniki na półkę lub stolik RTV, ale lepiej jest kupić soundbar. Głośniki stereo mają zazwyczaj postać dwóch oddzielnych kolumn, więc bardziej rzucają się w oczy. Natomiast soundbar to zestaw kilku przetworników umieszczony w pojedynczej, niskiej, ale szerokiej obudowie. Bez problemu można kupić soundbar dopasowany stylistycznie i wielkościowo do telewizora, co jest raczej niespotykane w przypadku klasycznych głośników.

Innymi słowy soundbar jest bardziej dyskretny i elegancki, zwłaszcza gdy używamy go pod telewizorem. Może wręcz zlewać się z obudową TV. Pomimo dużej szerokości często optycznie wydaje się mniejszy od głośników stereo. Jest lepszy do małych pokojów.

soundbar
źródło grafiki: www.samsung.com

Ponadto soundbar ma tę przewagę nad głośnikami, że zazwyczaj wystarcza mu jeden cienki przewód zasilający, zwłaszcza gdy chcemy korzystać tylko z Bluetooth. W przypadku podłączenia do TV warto dodać jeszcze drugi przewód sygnałowy (głównie HDMI). Tymczasem typowe, niedrogie głośniki nie dość, że wymagają dwóch przewodów, to jeszcze połączone są między sobą kolejnym kablem. Taka plątanina jest kłopotliwa i trudniej jest ją ukryć.

A jeśli chcesz kupić nagłośnienie tylko do muzyki lub do komputera? Tutaj sytuacja się zmienia, bo na biurku niemal zawsze da się wygospodarować trochę miejsca na niewielkie głośniki, a pod biurkiem da się upchnąć subwoofer. Do grania na PC lepsze będą głośniki 2.0 lub 2.1, które spisują się wystarczająco dobrze również podczas słuchania muzyki. Jeśli jednak ktoś gra na konsoli podłączonej do TV, to lepszy będzie soundbar z oddzielnym subwooferem.

głośniki
źródło grafiki: audioengine.com

HDMI ARC w tanich głośnikach? Zapomnij! Do telewizora kup soundbar

Jak podłączyć nagłośnienie do TV? Najlepiej przez HDMI, bo zapewnia ono bardzo małe opóźnienia, wysoką jakość cyfrowego sygnału, umożliwia korzystanie z dwustronnej komunikacji HDMI ARC, sterowanie jednym pilotem oraz korzystanie z jednoczesnego odtwarzania dźwięku z soundbara i głośników telewizora (np. technologia Samsung Q-Symphony).

Problem jest taki, że znalezienie niedrogich głośników, powiedzmy do 1000 zł, z HDMI ARC lub oddzielnym wejściem i wyjściem HDMI jest trudne. Natomiast dobre soundbary mają to w standardzie, nawet te niedrogie. To jeden z powodów dlaczego soundbar jest lepszy od głośników, podczas odtwarzania dźwięku z telewizora (filmy, granie na konsoli).

Soundbar z HDMI

Teoretycznie można skorzystać ze złącza optycznego, ale w praktyce jest ono gorsze do TV. Ja przez pewien czas do telewizora miałem podłączone głośniki Fenda R40BT, przez przewód optyczny. Jakość dźwięku była dobra, ale problem był taki, że dźwięk rozjeżdżał się z obrazem. Słowa było słychać w innym momencie, niż ruszały się usta. Dało się to skompensować do pewnego stopnia w ustawieniach TV i podczas oglądania filmów było dobrze, ale podczas grania na konsoli znów synchronizacja była inna. Ponadto nie można było kontrolować głośników i TV za pomocą jednego pilota.

Inną opcją jest starsze połączenie analogowe (np. przewód mini jack - RCA). Tutaj zwykle nie ma problemu z opóźnieniami, ale jakość jest gorsza od HDMI i również nie da się używać jednego pilota do uniwersalnego sterowania TV i głośnikami.

Komunikacja bezprzewodowa Bluetooth między TV, a głośnikami nie jest wskazana, bo dźwięk jest kompresowany stratnie (niższa jakość) i jeszcze trudniej jest zapanować nad synchronizacją dźwięku i obrazu. Często bywają tak, że Bluetooth aktywuje się znacznie później niż obraz lub wyłącza się, gdy sygnał jest zbyt słaby (cichy dźwięk).

złącza w głośniku

W skrócie: Jeśli zastanawiasz się co jest lepsze do telewizora - głośniki czy soundbar, to moim zdaniem wybierz soundbar. Będzie on miał złącze HDMI do bezproblemowej komunikacji z TV, przy zachowaniu bardzo dobrej jakości dźwięku i łatwiejszego sterowania jednym pilotem. Niedrogie głośniki zazwyczaj nie mają HDMI ARC.

Czy soundbar poprawi jakość dźwięku z telewizora?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Średniej klasy soundbar, w szczególności taki wyposażony w zewnętrzny subwoofer ma szansę znacznie poprawić głośność, moc i przede wszystkim jakość dźwięku. Typowy płaski telewizor nie ma odpowiedniej ilości miejsca wewnątrz, by wygenerować dobre, miękkie tony niskie. A jak wiadomo, są one nieodzowne podczas oglądania wielu filmów oraz grania na konsoli podłączonej do TV.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest kupno soundbara, który komunikuje się z telewizorem w taki sposób, że dźwięk leci jednocześnie z soundbara i głośników TV. Wtedy zyskujemy przede wszystkim efekt większej przestrzeni i większej mocy w środku i górze pasma.

soundbar do telewizora
źródło grafiki: www.samsung.com

Do muzyki wybierz głośniki

Lepszą jakość dźwięku zapewniają dobre kolumny głośnikowe. Dają nam o wiele większą elastyczność wyboru charakterystyki. Można wziąć zestaw pasywny i dobrać do niego odpowiedni wzmacniacz, można kupić zestaw aktywny z wbudowanym wzmacniaczem, można wybrać monitory bliskiego pola, głośniki z brzmieniem cieplejszym i basowym lub jaśniejszym i wysokotonowym itp. Tymczasem większość soundbarów niestety brzmi podobnie (nie pod względem jakości, lecz charakterystyki brzmienia). Jeśli soundbar nie ma subwoofera, to zazwyczaj gra średnio-wysokotonowo, a modele z dużym subwooferem mają najczęściej bardzo mocny dół, lekko cofnięty środek i dość ostrą górę pasma. 

Słowem: soundbar ma grać rozrywkowo i imponować mocą za wszelką cenę. Brakuje mu finezji i delikatności dobrych kolumn głośnikowych.

kolumny
źródło grafiki: teufelaudio.pl

Po drugie głośniki stereo mogą grać lepiej od soundbara w tej samej cenie. Para kolumn aktywnych za około 1000 - 1500 zł prawie na pewno zaoferuje czystsze i bardziej szczegółowe brzmienie, od soundbara za podobną kwotę. Zarówno soundbary, jak i kolumny mogą mieć kilka niezależnych przetworników (tony niskie, średnie, wysokie), ale najczęściej te w kolumnach są większe i po prostu lepiej radzą sobie z generowaniem mocnego i szczegółowego dźwięku, nawet przy niskiej głośności.

Zasadniczo do oglądania filmów dobrym wyborem jest soundbar, bo jest najbardziej uniwersalny i zajmuje tylko pasek przestrzeni pod telewizorem. Jeśli jednak nagłośnienia potrzebujesz głównie do słuchania muzyki, to sytuacja zmienia się diametralnie.

kolumny stereo
źródło grafiki: audioengine.com

Soundbar z subwooferem, czy głośniki 2.1?

Oddzielny subwoofer to duży głośnik subniskotonowy, który generuje tak lubiane przez wiele osób basy. Miękkie, mocne, mięsiste tony niskie często bywają wymagane do generowania mocnych efektów w filmach i odpowiedniego brzmienia w różnych odmianach muzyki elektronicznej. Mocny bas przydaje się też w grach.

Soundbar nie mieści w sobie dużych przetworników, więc taki subwoofer może bardzo wzbogacić jego dźwięk. To samo dotyczy niewielkich kolumn głośnikowych. W przypadku dużych kolumn subwoofer nie jest już tak bardzo potrzebny, bo przetwornik niskotonowy w samych kolumnach już daje radę.

Jeśli jednak zastanawiasz się czy wybrać soundbar z subwooferem, czy głośniki 2.1, to ponownie zadaj sobie pytanie do czego to potrzebujesz? Jeśli głównie do telewizora, filmów i grania na konsoli, to lepszy jest soundbar 2.1 lub 3.1 (z przetwornikiem centralnym). Jeśli jednak filmy traktujesz tylko jako dodatek, a nagłośnienie kupujesz głównie do muzyki, to wybierz kolumny głośnikowe 2.1.

głośniki 2.1
źródło grafiki: www.edifier.pl

Czy są soundbary z dźwiękiem przestrzennym?

Tak, są modele soundbarów, które mają postać podstawowej belki montowanej pod telewizorem, subwoofera stawianego w pobliżu TV oraz dwóch dodatkowych, bezprzewodowych głośników tylnych (satelitarnych). Oczywiście najczęściej są to głośniki, które łączą się bezprzewodowo z soundbarem, ale same mają przewód zasilający. Ponadto tylne głośniki trzeba zazwyczaj dokupić oddzielnie. Poprawiają one wrażenia przestrzenne podczas odtwarzania wielokanałowej ścieżki dźwiękowej (spotykana w niektórych filmach na platformach streamingowych nie tylko).

soundbar 5.1
źródło grafiki: teufelaudio.pl

Podsumowując - soundbar czy głośniki?

Soundbar można porównać do komputera All-In-One. Ma wszystko w jednej, relatywnie małej, ładnej obudowie, jest funkcjonalny i nadaje się w zasadzie do większości zastosowań. Jednak nie w każdej rzeczy jest najlepszy.

Jeśli chcesz mieć lepszy dźwięk z telewizora, podczas oglądania Netflixa, YouTuba lub grania na konsoli, to dobry soundbar ze złączem HDMI dobrym wyborem. Jest dyskretny, zajmuje mało miejsca, pasuje do wyglądu telewizora, można sterować TV i soundbarem za pomocą jednego pilota, a jakość jest na tyle dobra, że nadaje się też do muzyki. Również przez Bluetooth ze smartfona.

Natomiast jeśli nie potrzebujesz lepszego dźwięku z TV, a Twoim priorytetem jest maksymalna jakość brzmienia w muzyce lub chcesz mieć dobre nagłośnienie do komputera, to w danej cenie lepsze będą klasyczne głośniki.

Soundbary nie mają tak wyrafinowanego, finezyjnego dźwięku jak wysokiej jakości głośniki. Ich dźwięk jest bardziej brutalny i nachalny. W filmach to czasem cecha wskazana, ale w muzyce już nie tak bardzo (choć też wiele zależy od gatunku muzycznego).

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Fa_sol
    5
    Do PC mam standardowe głośnik 2.1 Logitech'a. Używam ich mniej więcej 50/50 ze słuchawkami. W salonie z TV mam kino domowe 5.1 od Yamaha. "Natomiast jeśli nie potrzebujesz lepszego dźwięku z TV..." czyli co, sugerujecie że mój amplituner do kina domowego ma słabszy dźwięk niż "dobry" soundbar? ;) Saundbar to dobra alternatywa dla ludzi którzy nie potrzebują wysokiej jakości dźwięku z TV/PC, potrzebują zaoszczędzić miejsca i chcą coś taniego i w miarę dobrego (lepszego niż wbudowane głośniki TV).
    • avatar
      pawkow299
      5
      Zacznijmy od tego że soundbar/wieża to co innego. Nie ma soudbara audiofilskiego. Wogle o czym wy piszecie o tym o czym nie macie pojęcia. Sprzęnt Hi-fi to nie wasza bajka.
      • avatar
        silvver
        4
        A czemu porównanie soundbarów tylko z 2.0/2.1 a nie kino domowe 5.1 czy 7.1? Dodatkowo dolby atmos i jedziemy (jeszcze można dołożyć sufitowe/odbijające).
        Soundbar tak ale tylko do małych pomieszczeń, cokolwiek większe to już lepiej kino domowe, za kwotę tego Samsung HW-Q950A czyli 3,7-5 tpln można już całkiem przyzwoite kino mieć.
        • avatar
          piotr.potulski
          1
          Ja miałem kino domowe, na przyzwoitym wzmacniaczu 5.1, przednie kolumny podłogowe. Był leciwy i zastanawiałem się nad kupnem czegoś co wspiera ATMOS, wyszukałem, sobie amplituner, ale niestety był akurat tym modelem, na który zabrakło tranzystorów w czasie pandemii. Ostatecznie kupiłem SB z satelitami (Q950A) za cenę samego wzmacniacza mam jakość filmów, która mi kompletnie wystarcza, a na 100% jest lepiej niż z kinem domowym 5.1. Możliwe, że gdybym kupił to co zamierzałem, byłoby trochę lepiej, ale też za kilka tysięcy złotych więcej (komplet głośników). Jedyne czego się delikatnie mogę przyczepić, to nieco mało mocy z subwoffera. Nie w sensie braku basu, ale braku odczuwalnych wibracji. Do filmów w pomieszczeniu ~25m2 nic więcej nie potrzebuję. Muzyka, to niestety coś zupełnie innego i w tym, przypadku stary zestaw w trybie stereo działał bez porównania lepiej, ale że słucham muzyki głównie na słuchawkach, to specjalnie mi to nie przeszkadza.
          • avatar
            Soul13
            1
            Zaden soundbar nie zastapi kina domowego.
            • avatar
              pawluto
              0
              Mam stare creatiwy 2.1 z subwooferem...Mimo tylu lat na karku dzwięk jest niczym z kina i nie przeszkadza mi że to tylko stereo ! Żaden soundbar nie jest w stanie dać lepszego dzwięku - oczywiście do tego dobra karta dzwiękowa - tym trazem kilku letni creatiwe chyba soundblaster X - dziek bajka i nie ma do czego się przyczepić.
              • avatar
                hoodedman
                0
                klipsh the fives. Ponieważ robię wszystko. Gaming, filmy, i lubię DOBREJ jakości audio po prostu do słuchania muzyki. The Fives mają to wszystko, ponadto eARC HDMI, bluetooth, optyk, USB wejście na sub (nie ma potrzeby) a to wszsytko bez zbędnych klamotów typu wzmacniacze decki, srecki itp.
                Są to głośniki "półkowe" ale mają potężny dźwięk typowy dla kolumn podłogowych. Między innymi dlatego wybrałem właśnie je.
                Są to niszowe, mało popularne w PL głośniki, ale naprawdę są spektakularne.
                • avatar
                  ANDROX
                  0
                  Szkoda, że autor nie pokusił się o zrobienie porównania jakości do ceny.
                  Głośniki 2.1 kupisz za 250 zł a soundbar za 3 000 zł...
                  A ten czynnik ma też duże znaczenie przy wyborze rozwiązania
                  • avatar
                    Quickexe
                    0
                    Ja właśnie się zastanawiam nad jakimiś, ktoś jest w stanie coś polecić? Widziałem że na tophifi są spoko
                    • avatar
                      kalkulatorek
                      0
                      Głośników i porządnego amplitunera NIC nie zastąpi. NIC..... Tłumaczenie, że nie mam miejsca jest z kosmosu. (no może z pominięciem suba)
                      Problemem mogą być pieniądze. Porządny amplituner to już konkretne pieniądze. Kolumny, nawet stereo jeszcze większe. Sub - też spory wydatek.
                      Kroś kupi jakąś nedza Yamahę i plastikowe grajki - i jest w szoku, bo to nędznie gra. Zestaw komputerowy za 1500 zł zagra lepiej. I to fakt. Niestety sprzęt audio kosztuję kupe kasy. Ale jest na lata. O audiofilach nie mówię, bo to stan umysłu. Im bezpieczniki grają ;P
                      • avatar
                        kaktus
                        -1
                        Ja się zdecydowałem na głośniki, taki mi polecili panowie z tophifi to się posłuchałem :P no i wszystko git jest
                        • avatar
                          Rav-X
                          0
                          Na swojej "skórze" przerabiałem z co najmniej 3 zestawy kina domowego 5.1 (amplituner + kolumny podłogowe lub podstawkowe) upychając je w bardzo małym pokoju 3m x 3m x 2m który służy za mikro-kino lub pokuj multimedialny. Nawet w połowie nie wykorzystywałem potencjału tego sprzętu, a dźwięk przestrzenny można powiedzieć, że był wystarczający ale bez "WOW". W pewnym momencie oświeciło mnie, że w tym pokoju nie osiągnę kinowego efektu bo pokuj jest za mały i akustyka przeciętna, więc przerzuciłem się na dobre stereo (wzmacniacz Yamahy + kolumny podstawkowe Polk), muzyka odlot, w filmach też było fajnie, ale brakowało mi efektów z tylnych głośników i dialogu z centralnego głośnika. Jako przeciwnik soundbarów, postanowiłem zaryzykować i kupiłem soundbar Samsunga Q600 + tylne satelitki (sprzedają osobno). Powiem tak soundbara używam tylko do filmów i jestem ogromnie zadowolony, otrzymuję efekt "WOW" i mam swoje mikro-kino z dźwiękiem przestrzennym który jest bardzo satysfakcjonujący. Muzykę słucham na wspomnianym wcześniej zestawie stereo i też mam wymarzony efekt "WOW" wraz z solidnym dźwiękiem stereo. Jak na tą chwilę nie ma dla mnie lepszego połączenia. Oczywiście jeśli ktoś ma duży salon bardziej polecę zestaw kina domowego niż soundbar, ale w małych pomieszczeniach i mieszkaniach w bloku polecam soundbar, ale pod warunkiem, że tylko do filmów i TV, bo do muzyki (jak ktoś lubi dobrą jakość) to nawet najdroższy soundbar nie będzie tak dobry jak odpowiedni sprzęt stereo (wzmacniacz lub amplituner stereo + kolumny).
                          • avatar
                            Quickexe
                            0
                            Co kto lubi, ale na dłuższą metę wybieram soundbary, szczególnie że rynek się trochę pozmieniał przez ostatnie kilka lat i można dostać nawet w spoko cenie taki sprzęcik z tego co widziałem na tophifi
                            • avatar
                              Quickexe
                              0
                              Głośniczki na TH są spoko
                              • avatar
                                Han44
                                0
                                Grajbelka to poprostu poprawienie marnej jakości dźwięku z tv do filmów i grania (mały pokój + mało miejsca). Muzyka to dobre stereo tak nas natura wyposażyła (dwa odbiorniki, lewe i prawe ucho jak kanały w stereo , czy słuchawki), A dla efektów specjalnych i dla kinomaniaków 5,1 7,1 itp z róznej maści uzdatniaczami.

                                Witaj!

                                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                Połącz konto już teraz.

                                Zaloguj przez 1Login