Drukarki i skanery

Jakość

przeczytasz w 2 min.

Epson Stylus Photo R3000

Co prawda drukarki igłowe są jeszcze w użyciu, lecz ich popularność z każdym rokiem spada, na rzecz urządzeń o wyższej jakości wydruku. Wraz z pojawieniem się drukarek fotograficznych, producenci rozpoczęli technologiczny wyścig, o uzyskanie jak najlepszej jakości wydruków. Celem była możliwość zaoferowania swoim klientom domowych wydruków zdjęć lepszych, niż w typowym fotolabie. Efekt ten uzyskano dzięki bardzo wysokiej rozdzielczości druku oraz wykorzystaniu systemów optymalizujących kolory i poprawiających głębię czerni (np. poprzez zastosowanie pojemników z trzema różnymi odcieniami czerni).

Użytkownik jakość wydruku może podnieś również poprzez zastosowanie arkuszy papierów specjalnych. Większość producentów urządzeń drukujących kieruje konkretne typy papieru do określonych grup swoich produktów. Najnowsze drukarki fotograficzne pokrywają drukowane zdjęcia powłokami ochronnymi, które gwarantują trwałość odbitek nawet do 100 lat, chroniąc je przed wyblaknięciem.


Canon Selphy CP800

W ostatnim czasie obserwujemy rozwój w dziedzinie materiałów eksploatacyjnych. I nie chodzi tutaj o  badania i testy druku trójwymiarowego, ale o materiały do drukarek codziennego użytku. Na rynku pojawiły się tusze pigmentowe odporne na działanie wody, które wyeliminowały rozmywanie się wydruku pod wpływem wilgoci. Natomiast w grupie drukarek laserowych wprowadzono pierwsze tonery drukujące na biało, umożliwiające druk na materiałach o ciemnym zabarwieniu.

Pewna grupa drukarek atramentowych oferuje możliwość wykonywania nadruków na płytach CD i DVD. Najnowsze technologie pozawalają nie tylko na nadruk podstawowego tekstu w monochromie, ale również zaawansowanych grafik w pełnym kolorze.

Podsumowanie

Wybór drukarki już dawno przestał być prosty. Na rynku mamy mnogość typów i modeli, a ceny sprzętu wahają się od około stu złotych do setek tysięcy złotych za urządzenie. Producenci wciąż opracowują nowe technologie i nieustannie ulepszają swoje produkty umożliwiając nam wydruk tani, szybki i trwały.

Obsługa najnowszych drukarek jest łatwa i intuicyjna, dołączane do nich oprogramowanie pozwala nie tylko konfigurować opcje wydruku, ale również zarządzać plikami, czy obrabiać zdjęcia. Z drukarkami możemy łączyć się bezprzewodowo za pomocą komputerów, tabletów, smartfonów lub innych mobilnych urządzeń. Drukować możemy w dwu- lub trójwymiarze, w technice trwałej lub nietrwałej, za pomocą atramentu, proszku lub tworzyw sztucznych. Na najnowszych drukarkach wydrukujemy niemal wszystko, niemal z każdego miejsca na ziemi.

Zakup drukarki, która w pełni spełni nasze potrzeby, a przy okazji nie zrujnuje domowego, czy firmowego budżetu wymaga chwili głębszego zastanowienia. Warto przemyśleć jakie wydruki będziemy robić najczęściej, gdzie i przez kogo drukarka będzie używana, oraz jakie koszty eksploatacji jesteśmy w stanie ponieść.

Drukarka

Dodatkowych informacji na temat wyboru odpowiedniej drukarki oraz technologii druku szukajcie w naszym poradniku jak wybrać drukarkę.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    ICE1979
    7
    Najwazniejszymi technologiami sa : postarzanie produktu jak i elektroniczna blokada drukowania gdy czujnik wskaze niski poziom tuszu co oczywiscie nie jest zgodne z prawda.
    • avatar
      Konto usunięte
      1
      Ja się nie zgodzę- mam EPSON-a i sobię chwalę
      • avatar
        jeomax.co.uk
        1
        Drukarka sluzy do druku, a telefon do rozmowy.
        I od dosyc dluzszego czasu NIC absolutnie sie nie zmienilo w kwestii podstawowego wykorzystania tych urzadzen, a przykladow moznaby mnozyc. Namnozyly sie za to bajery, ktore tak sie maja do funkcji pierwotnych, jak wol do karety.

        Sprobujcie wydrukowac sobie w kolorze bialym przykladowo. Ze co.. ze nie ma sensu bo papier bialy, wiec wystarczy nic nie wydrukowac w tym miejscu i bedzie OK ? To sobie teraz kupcie papier zolty albo folie przezroczysta do nadruku kalkomanii, to zmienicie zdanie. Byla kiedys drukarka, nazywala sie Citizen Printiva na tusz w proszku, ale juz jej nie ma, patent przejela chyba firma OKI, ale tychze drukarek znowu nie ma. Mozna kupic tylko uzywane, i to jeszcze jak sie uda kupic z kartridzami.

        Telefony jak mialy kiepska jakosc sygnalu, tak ,aja. Mnoza sie tylko wytlumaczenia: ze zwieksza sie przepustowosc, ze dochodzi Internet, ze telewizja cyfrowa, ze dochodza rozmowy internetowe.. a kiloherce jak ucinali, tak dalej ucinaja. Niektore telefony wykrywaja niby drugi podobny z mozliwoscia podwyzszenia jakosci sygnalu, ale to tez niewiele, nie zawsze i nie wszedzie.

        Ech :)
        • avatar
          1
          Gdyby tak narzucić producentom 4-letni okres gwarancji, wtedy sprzęty byłyby mniej awaryjne i rzadziej lądowały na śmietniku, po prostu ekologia. Oczywiście byłyby droższe, a to nie podoba się użytkownikom, więc koło się zamyka i sprzęty muszą się psuć.
          • avatar
            Konto usunięte
            1
            Ten artykuł powinien mieć u dołu możliwość przejścia do następnej strony, a nie tak dziwnie u góry, bo pewnie niektórzy myśleli, że artykuł to tylko jedna stronka i dlatego tyle minusów.

            Z własnego i cudzego doświadczenia wiem, że sprawdza się teoria brzytwy Ockhama czyli lepiej mieć dwa proste urządzenia niż jedno skomplikowane. Urządzenia wielofunkcyjne może i są tanie i niekiedy wydajne, ale koszt użytkowania jest droższy, a jak siądzie jedna część to niestety jest duże prawdopodobieństwo, że siądzie cały sprzęt. Do tego problemem może być zakup dosyć drogiego atramentu/tonera i konieczność doładowania wszystkich kolorów, nawet gdy tylko jeden jest pusty itp. Z drukarkami raczej takich problemów się nie ma. Sam mam b&w laserowego Samsunga- cichutki, szybciutki i ogólnie bardzo tania w eksploatacji. Na studia jak znalazł :)
            • avatar
              Konto usunięte
              -1
              Najlepsze są urządzenia wielofunkcyjne EPSON. W życiu większego badziewia nie miałem. Pominę to, że przy pierwszej wymianie kardridży na nieorginalne zatkały się dysze na amen i drukarka do wywalenia bo głowica niewymienna. Ale moja wina, trzeba było użyć oryginałów. Ale fakt, że skaner nie chce skanować bo brak jest czerwonego tuszu to już przegięcie pały na maksa. Drukowanie w kolorze czarnym też odpada jak nie ma któregoś z kolorów. EPSON down wśród drukarek
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                wedlug mnie najnowszym futurem w drukarkach jest wpinanie nie tych procesorow, pamieci i firmwaru do urzadzen. pozdrawiam HP p2050 S oraz p1102 :) Kyocera to cudo. moja wlasna opinia.

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login