Specyfikacja karty w programie GPU-Z: |
Zobacz zdjęcia karty: |
Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia: |
Drugim Radeonem 7770 firmy MSI był model z serii Power Edition. Karta o tyle ciekawa, że oprócz wyższego taktowania daje nam możliwość własnoręcznej zmiany chłodzenia. Cena: ok. 610 zł.
Zawartość pudełka:
- Karta graficzna
- Instrukcja obsługi, sterowniki
- Przejściówka DVI->D-Sub
- Przewód zasilający kartę
- Dodatkowy wentylator 90 mm
Zmiany w stosunku do modelu referencyjnego:
- Autorski układ chłodzący
- Podniesione parametry pracy z 1000/1125 na 1100/1125 MHz
Ten autorski Radeon 7770 już po wyjęciu z pudełka wyróżnia się na tle pozostałych modeli, które prezentujemy. Przede wszystkim rozbudowany układ chłodzący i większa masa własna sprawiają takie wrażenie. Długość karty jest natomiast zbliżona do innych i wynosi ok. 22 cm.
Naszą ciekawość zwróciło chłodzenie. Mówiąc szczerze, pierwszy raz spotkaliśmy się z czymś takim. :-) Standardowo MSI Radeon 7770 Power Edition wykorzystuje jeden wentylator o wielkości 90 mm. Producent wraz z kartą umieszcza w pudełku dodatkowy wentylator o takich samych gabarytach, jak ten znajdujący się na akceleratorze. Można go zainstalować na dwa sposoby: tuż nad tym, który już znajduje się na karcie lub po rozsunięciu plastikowej osłony chłodzenia – wtedy trzeba go umieścić w nowo powstałym miejscu. Na zdjęciach przedstawiamy, jak wygląda Radeon 7770 firmy MSI po dołożeniu drugiego wentylatora.
Sporych rozmiarów aluminiowy radiator został wyposażony dodatkowo w miedzianą płytkę i rurkę cieplną w miejscu styku z chipem graficznym. Na uwagę zasługuje informacja, że wszystkie cztery moduły pamięci operacyjnej są schładzane przez radiator, a nie tylko przez wentylator, jak w przypadku pozostałych autorskich Radeonów 7770, które testujemy.
Rosną oczywiście wymiary. Dwa wentylatory umieszczone jeden nad drugim sprawiają, że na płycie głównej akcelerator zajmuje już trzy sloty. W przypadku ich montażu obok siebie MSI Radeon 7770 Power Edition mierzy już 26 cm.
Niestety, biorąc pod uwagę fakt, że MSI Radeon 7770 Power Edition już z jednym wentylatorem pracuje bardzo głośno, to wraz z drugim wiatraczkiem wytwarzany hałas jeszcze bardziej wzrasta.
Spada natomiast temperatura rdzenia graficznego. Z jednym wentylatorem osiągał on w naszych testach 66 stopni; z dwoma obok siebie 62 stopnie; jeden nad drugim to już 63 stopnie.
Dostępne złącza na karcie graficznej:
- DVI
- HDMI
- Display Port
- CrossFireX
- 6-pin
Podkręcanie
Za pomocą aplikacji MSI Afterburner podkręciliśmy rdzeń z 1100 do 1160 MHz, a pamięć z 1125 do 1300 MHz.