W większości przypadków opcje z sekcji Basic powinny wystarczyć do typowego użytkowania routera i sieci domowej. Jeśli jednak brakuje nam określonej funkcjonalności to warto zajrzeć do zakładki Advanced. Tu gdzie w Basic mieliśmy mapę sieci w opcjach zaawansowanych jest już rozbudowana sekcja z zestawieniem elementów sieci.
Sekcja Network zyskała nieco więcej elementów. Prócz ustawień łącza WAN, możemy włączyć IPTV, aktywować obsługę DDNS oraz zmieniać ustawienia routingu. To miejsce dla ustawień serwera DHCP i sieci LAN – możemy określić klasę adresową sieci lokalnej, skonfigurować serwer DHCP (z możliwością rezerwacji adresów). Osoby, które chcą skorzystać z łączności WAN z wykorzystaniem IPv6 nie będą zawiedzeni – P5 obsługuje najnowszy protokół sieciowy. Ustawienia IPv6 znajdziemy w przedostatniej zakładce głównego menu.
Przy okazji konfiguracji łącza WAN i funkcjonalności routera warto pamiętać o jeszcze jednym elemencie menu. W prawym górnym rogu znajduje się przycisk Mode. Umożliwia on zmianę trybu urządzenia nie tylko jako routera ale również jako punkt dostępowy lub bezprzewodowy wzmacniacz sieci WiFi.
Zaawansowane opcje sieci bezprzewodowej oraz opcje sieci gościnnej zostały zlokalizowane w dwóch zakładkach: Wireless Settings oraz Guest Network. Funkcje sieci gościnnej pozostały niezmienne. Z kolei funkcje sieci WiFi nich w odróżnieniu od wersji podstawowej pozwalają dodatkowo m.in. na określenie rodzaju zabezpieczeń (WPA/WPA2 Personal oraz Enterprise a także WEP), szyfrowania, mocy nadawania. Producent nie zapomniał o możliwości ustawienia trybu pracy oraz kanału i jego szerokości. Dodatkowym elementem są statystyki sieci bezprzewodowej.
Czegoś zabrakło w ustawieniach sieci WiFi? Z pewnością nie ma tu dodatkowych parametrów, które niejednokrotnie są „kropką nad i” w konfiguracji sieci bezprzewodowej. Funkcje takie jak izolacja klientów sieci, aktywacja WMM czy włączenie krótkiego GI. Te elementy znajdziemy w narzędziach System Tools – System Parameters.
Wspomnieliśmy już o tym, że TP-Link pozbawił router przycisku WPS. Czy to oznacza, ze mechanizm ten na stałe zniknął z routera? Otóż nie. W dalszym ciągu można wykorzystywać szybką i prostą metodę łączności. Połączenie może być zestawione za pomocą kodu PIN lub funkcji Push Button Connect. No dobrze jest PBC ale jak go aktywować? Używając interfejsu ekranu dotykowego. Wystarczy wejść w menu i wybrać ikonę WPS. Jest tu jednak pewna niedogodność. By móc aktywować WPS w trybie PBC musimy podać hasło administratora.
Oprócz funkcji serwera DHCP router został wzbogacony o dodatkowe elementy pozwalające na lepsza współpracę sieci LAN z internetem oraz wewnątrz sieci lokalnej. Na początek zakładka NAT Forwarding, która umożliwia m.in. zdefiniowanie dostępu poprzez NAT dla określonych protokołów i usług (np. FTP, TFTP, VPN). Virtual servers i port triggering to mechanizmy odpowiedzialne za możliwość przekierowania portów dla komputerów, usług lub urządzeń w sieci LAN. W przypadku komunikacji na zewnątrz możemy również wesprzeć się mechanizmem UPnP. Jeżeli w sieci LAN wykorzystujemy rozwiązania, które powinny być dostępne bezpośrednio z internetu (np. serwery WWW lub FTP) możemy je ustawić w strefie DMZ.