Który mini-PC wybrać?
Rozmiar i wyposażenie
Zotac ZBOX, ZBOX nano i ZBOX nano XS
Jeśli poszukujemy miniaturowego komputera, to oczywistym jest, że rozmiar ma dla nas znaczenie. Nie potrzeba nam w domu kolejnej wielkiej obudowy, czy notebooka. Potrzebujemy komputerka, którego rozmiary pozwolą na bezproblemowe postawienie na półce pod telewizorem i podłączenie do odbiornika telewizyjnego. Wśród mini PC firmy Zotac możemy między innymi rozróżnić:
- ZBOX - standardowe rozmiary 188 x 188 x 44mm
- ZBOX nano - 127 x 127 x 45mm
- ZBOX nano XS - 106 x 106 x 37mm
Modele widniejące na zdjęciu powyżej pozbawione są napędów dysków optycznych - za ich pomocą możemy bezproblemowo przeglądać internet i treści multimedialne za pomocą bezprzewodowego streamingu, przenośnej pamięci flash (pendrive'ów), czy wreszcie zewnętrznych dysków za pomocą złącz USB, czy eSATA. Producent posiada również w ofercie modele DVD i Blu-ray, jednak charakteryzują sie one oczywiście nieco wiekszymi rozmiarami - 280 x 187 x 38mm.
Oczywiście przed zakupem należy dokładnie określić swoje potrzeby: czy mini-PC ma być wyposażony w możliwość streamingu wideo, port HDMI, LAN do łączności przewodowej, czy też porty USB 3.0.
Podzespoły: AMD, Intel, NVidia i VIA
Dochodzimy do momentu, gdy przy wyborze musimy błysnąć wiedzą technologiczną. Jeden mini-PC drugiemu nierówny. Niektóre wyposażone są w procesory Intel Atom i zintegrowane grafiki firmy NVIDIA, inne w APU (połączenie procesora i układu graficznego) firmy AMD. Zależność jest zwykle prosta - im nowsze podzespoły, tym bardziej są technologicznie zaawansowane. Nie będziemy tu faworyzować żadnej z firm, ale (w kolejności alfabetycznej) opiszemy pokrótce, czym różnią się konkurencyjne rozwiązania:
AMD (APU)
MiniPC oparte na platformie AMD Brazos wyposażone są w energooszczędne wersje APU. Jeśli chcecie dowiedzieć sie więcej o tej platformie, zapraszamy do artykułu AMD Brazos - energooszczędne APU. Najnowszym modelem jest AMD E2-1800, którego możliwości sprawdzaliśmy w naszej recenzji. Czym różni się APU od procesora ze zintegrowanym układem graficznym? APU (nazwa ukuta przez firmę AMD), pozwala na współpracę rdzeni procesora i układu graficznego przy obliczeniach ogólnego przeznaczenia, dzięki czemu działanie programów może być szybsze. Oczywiście taka możliwość istnieje również w produktach konkurencji, ale dopiero AMD zaczęło forsować to rozwiązanie na taką skalę.
Intel (procesory ze zintegrowaną grafiką)
Procesory Intel były dawniej niezwykle popularne w netbookach i właśnie w miniaturowych komputerach osobistych. Zastosowane w nich zintegrowane grafiki charakterują się jednak niską wydajnością, dlatego też często można je spotkać w parze z układami graficznymi firmy NVIDIA. Tak jak we wszystkich przypadkach, tu również sugerujemy się wiekiem procesora - im nowszy, tym bardziej energooszczędny i wydajny.
NVidia (układy graficzne)
Wykorzystywane w mini-PC firmy Zotac energooszczędne układy graficzne NVIDIA ION charakteryzują się przyzwoitą wydajnością, jednak firma NVIDIA ostatnio nieco zaniedbała ich rozwój, skupiając się bardziej na rozwoju linii układów graficznych Tegra, które to można spotkać zarówno w tabletach jak i smartfonach.
VIA (procesor i układ graficzny)
Najmniej znanym graczem na tej liście jest VIA - firma z długimi tradycjami, która jednak została zepchnięta nieco na margines przez większych graczy, jak Intel czy AMD. Komputerki ZBOX wyposażone w procesor VIA Nano X2 U4025 i zintegrowany z płytą główną układ graficzny VIA Chrome9 HCM z pewnością zapewnią podstawą funkcjonalność, jak i płynne odtwarzanie wideo w 1080p.