Mini-PC - dla kogo?
Mini-PC to komputery dla konkretnej grupy odbiorców, którzy potrzebuję dodatkowego komputera o odpowiedniej charakterystyce. Będzie to prawdopodobnie drugi, a nawet trzeci komputer w domu (po komputerze stacjonarnym i notebooku). Musi on być zawsze pod ręką w salonie, czy też sypialni, tak, żeby wystarczyło sięgnąć po pilota i cieszyć się możliwościami komputera bez wędrówki do komputera biurkowego, czy też przenoszenia laptopa.
Oczywiście takie możliwości jak odtwarzanie filmów oferują już tanie przystawki do telewizora, jednak zastosowania mini-PC jest znacznie szersze. Otrzymujemy pełnoprawny komputer, które może pracować pod kontrolą systemu Windows czy też którejś z dystrybucji Linuxa, a więc otrzymujemy dostęp do potężnej bazy oprogramowania. Instalacja systemu z pendrive lub dysku USB jest szybka i bezproblemowa. Jest to o wiele szybsza metoda instalacji systemu niż z dysku CD/DVD, a wykonanie bootowalnego pendrive to kwestia kilku minut.
Na takim komputerku nie pogramy w wymagające gry klasy AAA, ale poza tym jego funkcjonalność jest taka sama jak notebooka niższej klasy - z dodatkową gwarancją prawidłowej obsługi treści multimedialnych, jak choćby filmów w jakości HD.
Model ZBOX można zamontować na podstawce, bądź położyć płasko
Niewielkie rozmiary gwarantują niski pobór energii. Mini PC może działać 24 godziny na dobę, a praktycznie nie odczujemy zmiany rachunków za energię. Nasze testy wykazały, że średni pobór energii przy odtwarzaniu wideo w jakości Full HD wynosi zaledwie kilkanaście watów.
Przyglądając się ofercie firmy Zotac dostrzeżemy, że modele mini-PC występują w bardzo wielu wersjach. Praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli chcemy oszczędzić nieco na zakupie, a samemu zainstalować wybrany przez siebie dysk, czy też pamięć RAM to nic nie stoi na przeszkodzie. Modele ZBOX o oznaczeniu Plus posiadają już wbudowane pamięci RAM oraz dyski. Warto przypomnieć, że modele ZBOX nano XS mają możliwość instalacji miniaturowych dysków SSD, co znacznie przyśpiesza działanie tych miniaturowych komputerków.
Te miniaturowe cuda techniki praktycznie posiadają tylko jedną wadę - zwykle nie są to konstrukcje najtańsze. Osoby, które zdecydują się na ich zakup z pewnością nie będą zawiedzione, o ile będą pamiętać o tym, do jakich zastosowań powstały komputery mini-PC.
Komentarze
10hardkernel.com/renewal_2011/products/prdt_info.php?g_code=G133999328931#
Czego chcieć więcej?
1. nie ma obudowy
2. Nie ma pilota
3. Tylko linux podejdzie.
Ale filmy full hd bez zająknięcia i to od twojego telefonu jest mniejsze