Specyfikacja
Model: | High Power Astro PT 700 W (APT-700) |
Moc znamionowa: | 700 W |
Certyfikat 80 PLUS: | 80 PLUS Platinum |
PFC: | aktywna |
Standard: | b.d. |
Modularny system okablowania: | częściowo |
Wentylator: | 135 mm |
Wymiary: | 160 x 150 x 86 mm |
Współczynnik MTBF: | b.d. |
High Power Astro PT 700 W został zapakowany w kartonowe opakowanie, a umieszczono na nim specyfikację jednostki oraz opis zastosowanych technologii. W zestawie znajdziemy zasilacz, dodatkowe okablowanie w saszetce, kabel zasilający o długości 1,5 metra, śrubki, instrukcję obsługi (bez tłumaczenia na polski język) oraz naklejkę z logiem producenta.
Astro PT 700 W wygląda dosyć efektownie – potwierdza to m.in. zdobyta na targach Computex 2012 nagroda Design & Innovation Awards. Obudowa ma wymiary 160 x 150 x 86 mm, a polakierowaną ją na czarny kolor. Na przedniej ściance umieszczono gniazda do podłączenia modularnego okablowania, natomiast na tylnej gniazdo sieciowe, włącznik oraz system dziesięciu różnokolorowych diod LED informujący o obciążeniu jednostki (autorska technologia Eagle Eye). Trzeba przyznać, że jest to nowatorskie i całkiem przydatne rozwiązanie. Nie zabrakło również otworów wentylacyjnych w kształcie plastra miodu, które mają zmaksymalizować przepływ powietrza, a zatem także zmniejszyć temperaturę wewnątrz konstrukcji i odciążyć wentylator chłodzący wnętrze.
Pod blaszanym grillem w kształcie wielu liter H (odwołujących się do nazwy producenta) umieszczono wentylator o średnicy 135 mm z podwójnym łożyskiem kulkowym i łopatkami o strukturze piłeczki golfowej. Rozwiązanie to podobno pozwala zmniejszyć prędkość obrotową o 15%, przy zachowaniu wydajności tradycyjnego „śmigiełka”. Warto również wspomnieć, iż do około 25% obciążenia pozostaje on wyłączony, natomiast do 80% działa w trybie cichym (generując hałas na poziomie 16 dBA) – później już rozkręca się do wysokich obrotów. Ponadto po wyłączeniu komputera pozostaje on włączony przez kilkanaście sekund i nadal zajmuje się chłodzeniem jednostki.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zasilacz został wyposażony w częściowo modularne okablowanie. Do stałych wiązek zaliczamy:
- ATX 20+4-pin o długości 600 mm
- EPS 8-pin o długości 600 mm
- EPS 4+4-pin o długości 600 mm
- PCI-E 6+2-pin o długości 500 mm
natomiast do modularnych:
- PCI-E 6+2-pin o długości 500 mm
- 2x PCI-E 6+2-pin o długości 650 mm (wtyczki oddalone o 150 mm)
- 2x MOLEX + SATA o długości 750 mm (wtyczki oddalone co 150 mm)
- 2x MOLEX + SATA o długości 750 mm (wtyczki oddalone co 150 mm)
- 4x SATA o długości 900 mm (wtyczki oddalone co 150 mm)
- 4x SATA o długości 900 mm (wtyczki oddalone co 150 mm)
Dodatkowo w zestawie znajduje się adapter MOLEX na FDD o długości 150 mm.
Wszystkie wiązki mają odpowiednią długość, aby zasilić komponenty zamontowane nawet w dużej obudowie typu Full Tower. Nieco razi ich odmienność - stałe wiązki zostały zabezpieczone nylonowym oplotem, modularne są płaskie i w czarnym kolorze, a dodatkowy adapter ma luźne kable. W zasilaczu tej klasy wypadałoby zastosować okablowanie tylko jednego typu – najlepiej płaskie.
Na jednej z bocznych ścianek umieszczono tabliczkę znamionową, która przedstawia następujące dane wejściowe i wyjściowe:
Zasilacz został wyposażony w jedną linię 12 V o obciążalności 696 W – nie mamy zatem uwag odnośnie rozdysponowania mocy na poszczególne podzespoły komputera. Trzy najważniejsze linie (12 V, 5 V i 3,3 V) sterowane są cyfrowo za pomocą technologii D-VRM – rzekomo zmniejsza ona tętnienia napięć z 3-5% (w przypadku tradycyjnych jednostek) do zaledwie 0,5%. Ponadto producent chwali się zastosowaniem układu konwersji DC – DC oraz wysokiej jakości kondensatorów produkcji japońskiej (zarówno jeżeli chodzi o modele elektrolityczne, jak i polimerowe).
Sprawność modelu Astro PT 700 W została potwierdzona certyfikatem 80 PLUS Platinum i według producenta wynosi 90 – 92,8% dla 20 - 100% obciążenia. Okazuje się, iż wartości te dotyczą napięcia zasilającego 115 V i dokładnie (na podstawie pomiarów organizacji Plug Load Solutions) wynoszą 91,19% dla 20% obciążenia, 92,80% dla 50% obciążenia oraz 89,98% dla 100% obciążenia.
Wykres przedstawiający sprawność zasilacza High Power Astro PT 700 W - stosunek mocy dostarczanej do komputera (Outputs Watts) do mocy pobieranej przez zasilacz (Input Watts)
W tym przypadku zastosowano trochę więcej zabezpieczeń, a należą do nich:
- niedomiarowo-napięciowe (UVP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy napięcie na liniach spadnie poniżej określonego limitu
- nadmiarowo-napięciowe (OVP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy napięcie na liniach przekroczy limit określony przez normy ATX
- przeciążeniowe (OPP) - zabezpiecza przed przeciążeniem zasilacza, gdy całkowita pobierana moc jest wyższa niż obciążenie maksymalne
- zwarciowe (SCP) - to zabezpieczenia zapobiega uszkodzeniu zasilacza podczas awarii
- nadmiarowo-prądowe (OCP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy obciążenie na liniach przekroczy limit określony przez normy ATX
- temperaturowe (OTP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy temperatury przekroczą limit określony przez normy ATX
Dodatkowo zasilacz jest zgodny ze standardami TÜV SÜD, TUV NRTL, FC, CE, CB oraz dyrektywami UE RoHS i EuP.