Umowa ACTA pogrzebana?
Wiele wskazuje na to, że kontrowersyjna umowa międzynarodowa ACTA niezostanie wprowadzona w życie - tak przynajmniej wynika ze słów komisarza Unii Europejskiej ds. agendy cyfrowej - Neelie Kroes.
ACTA to międzynarodowe porozumienie handlowe, którego rzekomym celem jest zwalczanie handlu podrabianymi towarami i eliminacja pojawiającej się fali piractwa internetowego - jednak według przeciwników umowy jest znacznie inaczej, a sama ustawa zagraża wolności i swobodzie Internetu - o czym już niejednokrotnie informowaliśmy na łamach naszego serwisu.
Jeszcze w czasach licznych protestów przeciwko ACTA odbywających się w niemalże każdym państwie Europy i w okresie po podpisaniu tej umowy przez liczne państwa, mimo ogromnej fali krytyki i pojawiających cię coraz nowszych kontrowersji, i niejasności Komisja Europejska była uznawana za jednego z największych zwolenników ACTA.
Do tej pory wspomniana umowa miała w Komisji charakter priorytetowy i większość osób opowiadała się za jej przyjęciem, jednak wszystko wskazuje na to, że to już przeszłość.
Pani Neelie Kroes - komisarz Unii Europejskiej ds. agendy cyfrowej na odbywającej się Berlinie konferencji dała do zrozumienia, że komisja nie popiera już porozumienia ACTA i jest ono praktycznie martwe. Wyraz temu dają jej słowa -"Internet powinien być otwarty i wolny, ale to nie oznacza, że powinien być niczym jak dziki zachód. Ostatnio obserwowaliśmy jak tysiące ludzi chciało zaprotestować przeciwko zasadom, które postrzegali jako zagrożenie mogące ograniczyć otwartość i innowacyjność w Internecie. Mamy tutaj nowy, mocny polityczny głos. Prawdopodobnie nigdy nie ujrzymy umowy ACTA, tak jak to było z SOPA. Potrzebujemy jednak teraz rozwiązań, czyniących internet miejscem wolności i innowacyjności dopasowanej do wszystkich obywateli. Co może dać nam wolność? Po pierwsze znaczne wzmocnienie ekonomiczne. A wolność może dać zwykłym ludziom innowacyjne narzędzia."
Te słowa jednoznacznie wskazują, że Komisja wyraźnie odwróciła się od projektu ACTA, zauważając to co Kroes mówiła w swoich poprzednich wystąpieniach, czyli, że prawa autorskie nie dostarczą utrzymania artystom i nie można ich wzmagać do granic absurdu, a postawić na nowe modele biznesowe, zapewniające rozwój i nowe spojrzenie.
Świadczy o tym, że Komisja wyraźnie zauważyła negatywne skutki mogące nastąpić po wprowadzeniu ACTA i tym samym zaczęła się liczyć z głosem obywateli, którzy świadomi zagrożenia są gotowi wyjść na ulicę w obronie swoich praw i wolności.
Wszystko wskazuje więc na to, że ACTA jest praktycznie martwe i szanse na wprowadzenie umowy w życie maleją każdego dnia. Jednak dopóki nie dojdzie do formalnych rozstrzygnięć niczego nie możemy być pewni.
Więcej o ACTA:
- CISPA: kolejna groźna ustawa popierana przez Intel, Microsoft, Verizon, AT&T i Facebook
- Polska liderem w inwigilacji obywateli - ponad 1 856 000 wniosków o śledzenie
- Inwigilacja w sieci GSM rozpoczęta?
- Prawo telekomunikacyjne: inwigilacja użytkowników szybkich łączy
- ACTA: ratyfikacja umowy zawieszona. Czy Polska może jej nie przyjąć?
- ACTA: Co dalej? Wypowiedzi polityków i kolejne akcje społeczne
- SOPA i PIPA powstrzymane, nadciąga ACTA!
Źródło: europa.eu, guardian
Komentarze
42Heh a pamiętam, jak się upierał, że się nie ugnie przed nikim... Może tak samo będzie z ustawą emerytalną... Nie odpuszczajmy!!! To MY rządzimy tym krajem - obywatele, rząd ma służyć obywatelom a nie słyżyć sobie i swoim portfelom...
Idea dopasowywania do wszystkich jest denna. Ptaki mogą latać, myszy nie, więc zrezygnujmy z grawitacji! Matematyka jest za trudna? Ograniczmy wymagania maturalne! ... itd.
Ludzie powinni znać kierunek. Matura powinna być wyzwaniem, aby każdy mógł pokazać na co go stać. Grawitacja nie zniknie im usilniej będziemy tego pragnąć. Trzeba wyznaczyć kierunek, aby człowiek dokładając starań widział swój postęp i był z niego zadowolony. A internet? Moja babcia dołożyła starań i teraz już się orientuje. Trzeba zmierzyć się z problemem, nie usuwać problem, dla tych którzy nie chcą dołożyć starań.
Internet powinien być wolny, mimo że ta wolność może sprawiać jednym radość innym ból. Wolność powinna być wyzwaniem, aby każdy mógł kształtować ją na własny rachunek. Co to za wolność, gdy każdy ma ją z góry ustaloną i ograniczoną, aby pasowała do wszystkich?
cały czas próbują przepchać coś by ocenzurować internet -_-
Przecież życie jest jakie jest i nie można nazywać ślimaka rybą, nie można mówić, że posiadanie dziecka mężczyzny z mężczyzną jest normalne, kobieta nigdy nie będzie taka jak mężczyzna i narody też nie są równe bo jedni są bardziej pracowici i zorganizowani a inny to zwykłe lenie.
Unia to projekt utopijny i zakończony (można już to stwierdzić) niepowodzeniem to utopia "Szklanych domów" w wymiarze całej Europy. Do roku 2020 unia będzie historią.