AMD chwali się wydajnością procesorów Epyc Rome - Intel odpowiada lepszymi wynikami
Kto oferuje lepszą wydajność dwuprocesorowej konfiguracji dla serwerów? Po konferencji AMD, między producentami pojawił się spór, który wbrew pozorom nie jest tak łatwo rozstrzygnąć.
AMD toczy zaciętą walkę nie tylko na rynku desktopowych procesorów, ale też konstrukcji serwerowych. Podczas wystąpienia AMD Keynote na targach Computex, producent pochwalił się wydajnością dwóch układów Epyc Rome. Pytanie tylko, czy jest się czym chwalić…
Druga generacja procesorów Epyc wprowadzą poważne zmiany względem wcześniejszych modeli. Układy bazują na nowej mikroarchitekturze Zen 2 i są produkowane w niższym, 7-nanometrowym procesie technologicznym.
Jak to przekłada się na specyfikację? Nowe jednostki podwajają swoje możliwości – z 32 rdzeni/64 wątków do 64 rdzeni/128 wątków. Oprócz tego oferują 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4 RAM i kontroler z 128 liniami PCI-Express 4.0. Mimo poważnych zmian, procesory zachowują kompatybilność z obecną platformą. Premiera generacji Rome została zaplanowana na trzeci kwartał tego roku.
Lisa Su, podczas swojego wystąpienia na targach Computex, porównała wydajność dwóch połączonych układów Epyc „Rome” (128 rdzeni/256 wątków) do dwóch konkurencyjnych modeli Xeon Platinum 8280 (56 rdzeni/112 wątków). Fragment ten możecie zobaczyć na nagraniu konferencji (od około 16:00).
Test bazował na symulacji dynamiki molekularnej. Konfiguracja Intela uzyskała wynik 9,68 ns/day, natomiast konfiguracja AMD prawie dwukrotnie lepszy rezultat - 19,6 ns/day. Dominacja? No nie do końca, bo można mieć zastrzeżenia co do procedury testowej i doboru procesorów.
Kilka dni po konferencji AMD, Intel odpowiedział swoimi wynikami testów, gdzie wykazuje pominięcie optymalizacji dla swojej platformy. Producent przypomniał również, że od niedawna ma w swojej ofercie jeszcze wydajniejsze konstrukcje Xeon Platinum 9200.
Po optymalizacji platformy z procesorami Xeon Platinum 8280, jej wydajność wzrosła o 30% (do 12,65 ns/day). Mało tego, połączenie dwóch modeli Xeon Platinum 9242 (96 rdzeni/192 wątki) dało minimalnie lepszy wynik od dwóch układów Epyc Rome (19,9 ns/day), natomiast zastosowanie dwóch topowych jednostek Xeon Platinum 9282 (112 rdzeni/224 wątki) pozwoliło pokonać konkurenta aż o 23% (24,16 ns/day). Co istotne, testy przeprowadzono z aktualnymi poprawkami bezpieczeństwa.
Która platforma jest lepsza? Rozstrzygniecie sporu nie jest takie proste, bo oprócz wydajności ważne są również inne czynniki (w tym pobór mocy i cena układów, czego „czerwoni” jeszcze nie zdradzili). Trudno zatem jednoznacznie wskazać zwycięzcę tego porównania. Konieczne byłoby tutaj przeprowadzenie niezależnych testów w szerszym zakresie zastosowań oraz zestawienie ze sobą również innych elementów specyfikacji i oczywiście cen (chociaż te też mogą być różne w zależności od odbiorcy).
Źródło: AMD, Intel, Tom’s Hardware
Warto zobaczyć również:
- Intel śmieje się z AMD - nasz procesor bez problemu osiąga 5 GHz
- AMD przygotowuje nowe procesory dla tanich PC
- Naukowcy z MIT wyprodukowali procesor z nanorurek węglowych - takie układy zastąpią obecne CPU
- Nowy Ryzen Threadripper odnaleziony w bazie UserBenchmark i GeekBench [AKT.]
- AMD pozwane za procesory FX - producent zawiera ugodę z klientami na 12,1 mln dolarów
- Znamy wydajność procesora Ryzen 5 3500 - nadchodzi mocny konkurent dla Core i5-9400F
- Intel atakuje AMD: "to nasze procesory są wydajniejsze w realnym użytkowaniu i grach"
Komentarze
57Whilst I get where Intel is coming from, the reality is the AMD's test is more comparative of general performance, where as if you were buying a CPU specifically for NAMD, you might consider compiling it using Intels compiler for a performance boost.
That being said, it would be interesting to see a benchmark of NAMD using AOCC (AMD's specific compiler) as well.
Jedynym mankamentem jest proces wymiany całego serwera na amd. Jednakże sytuacja staje się coraz bardzie niekorzystna dla Intela. Wcześniej AMD był lepszy o 40% w tej samej cenie. Teraz to będzie 100%, więc Admini będą mieli ciężką decyzję do podjęcia czy dokonać switcha. Jeżeli tego nie zrobią... To cóż, slogan "Novody ever got fired for buing intel, until Ryzen" będzie jak najbardziej prawdziwy.
ale jestem ciekaw komentarza Eternala na temat wątpliwej moralnosci AMD w takiej sytuacji ;)
Uczciwe testy i intel w jednym zdaniu to cuchnie od razu na taką odległość, że wymaga maski gazowej.
Albo innymi słowy niech Intel lepiej milczy, bo to brzmi jak wykład złodzieja o uczciwości.
Wygra ten kto będzie miał więcej do zaoferowania biznesowi, nie zawsze chodzi o wydajność. Trzeba mieć gotową technologię która ma zaspokoić żądania biznesu. Nieraz nie opłaca się wymyślać nowej technologi itd, dlatego bierze się to co już działa i jest sprawdzone.
Intel Spolier?
I tak i nie. W wielu zastosowaniach to jest wyścig zbrojeń... Gra jest o biliony dolarów (np. nowe lekarstwa) i liczy się tylko to kto będzie z obliczeniami czyli danym wynalazkiem pierwszy a nie kto zaoszczędzi po drodze trochę dolarów.
żal , ale co zrobić