Po jednodniowej prezentacji nowych układów, która miała miejsce w Berlinie, możemy przekazać nieco więcej oficjalnych informacji na temat laptopów z procesorami AMD Llano i tego, co się wokół nich będzie działo.
Najnowsze układy APU z rodziny Fusion przeznaczone są do budowy laptopów popularnych, ultramobilnych, tabletów, małych desktopów, komputerów All-in-One i innych. Mają one zapewnić wysoką wydajność CPU i GPU przy jednocześnie niskiej cenie i wysokiej energooszczędności.
Układy te łączą na jednym kawałku krzemu wielordzeniowe procesory (CPU) oraz układy graficzne, które do tej pory zwykle montowane były jako osobne akceleratory (Discrete GPU). Co więcej, AMD umieściła tam także mostek północny.
Firma AMD, łącząc trzy układy w jednej kości, stworzyła układ, który zapewnia szybkie obliczenia zarówno dla standardowych zastosowań jak i dla grafiki zgodnej z DirectX 11, akcelerację GPU przez Stream czy OpenCL.
W procesorach Intel Sandy Bridge procentowa liczba tranzystorów, jaką rozdzielono pomiędzy układy CPU i GPU to niemal 50% dla procesora i niecałe 20% dla grafiki, gdy u AMD jest to niemal równo 33% dla każdego z układów.
Co ciekawe, AMD APU mimo połączenia „dużego” układu graficznego, mostka północnego i procesora wielordzeniowego nie jest zbyt wielki. Udało się nam go sfotografować obok Phenoma II i 20 eurocentówki. ;-)
Nowe procesory zostaną udostępnione w kilku wersjach, dzięki którym każdy producent będzie mógł stworzyć platformy dostosowane do wymagań poszczególnych grup użytkowników. Na poniższym slajdzie widać jak AMD pozycjonuje swoje nowe procesory.
Na konferencji zaprezentowano nie tylko suche dane o produktach, ale przedstawiciele AMD pokusili się o bezpośrednie porównanie platform swoich (AMD Vision A8-3500M APU) i Intel (Intel Core-i3 2310M CPU) ze zintegrowaną grafiką taką jak w notebooku Asus K53E-SX058V). Porównanie miało za zadanie zaprezentować energooszczędność przy dobrej wydajności. Zysk jest znaczny, gdyż użytkownik zyskuje od kilkunastu do kilkudziesięciu procent dłuższy czas pracy na akumulatorze w zależności od obciążenia. Większe wykorzystanie zasobów sprzętowych notebooka daje procentowo dłuższy czas, gdyż przy mniejszym poborze energii otrzymujemy wyższą wydajność, dzięki temu praca z zaawansowanymi aplikacjami czy też umilanie sobie czasu grami może trwać dłużej o prawie 40%.
Zaprezentowano także porównanie włączonych systemów operacyjnych bez uruchomionych dodatkowych aplikacji czy testów.
Jak widać platforma AMD wytrzymała 11 godzin w stosunku do niemal 9 w przypadku konkurencyjnej konstrukcji.
Następnie zaprezentowano działające na tych platformach aplikacje, takie jak 3DMark06 – przy wyższym wyniku dla układu graficznego platforma także działała dłużej o ponad godzinę. Oczywiście zdjęcia animacji zostały przyspieszone, bo nikt nie wysiedziałby dłużej. ;-)
Po oficjalnej części konferencji w Berlinie dane nam było obejrzeć przykładowe notebooki przygotowane i dostarczone przez współpracujące z AMD firmy. Oprócz samych notebooków (działających) można było zobaczyć niektóre modele podłączone do telewizorów Full HD i pograć w DIRT 3 działający w rozdzielczości 1080p bez specjalnych problemów – ilość kl./s generowanych przez wbudowany w APU układ graficzny zapewniała wydajność pozwalającą na komfortową zabawę. Wywołało to sporo dyskusji wśród dziennikarzy z wielu europejskich redakcji. Oczywiście i my jesteśmy bezpośrednio zainteresowani działaniem nowych notebooków wykorzystujących nowe APU firmy AMD, dlatego postaramy się wkrótce zaprezentować testy nowych urządzeń – aktualnie czekamy na pierwsze egzemplarze.
Poniżej galeria nowych notebooków, które zaprezentowano na konferencji w Berlinie. Ze względu na słabe warunki oświetleniowe jakość zdjęć nie jest najwyższych lotów.
Więcej o AMD:
- AMD: wiemy jakie procesory Llano pojawią się w 2011 roku
- AMD: procesory Phenom II X6 dostępne tylko przez 6 miesięcy
- AMD prezentuje mobilne układy APU z serii A
- AMD: Bulldozery przyspieszą o 1 GHz
- AMD: obiecujące plany na rok 2012
Źródło: AMD, inf. własna
Komentarze
33Przymierzam się do zakupu niedrogiego, taniego notebooka w wakacje. Myślałem jedynie nad Asusem (Pentium 6100 bądź AMD P320).
takie małe cudeńko na full HD i do tego Dirt 3 ???
to intel z tym swoim HD 3000 może się zesrać
nie mają szans w grach pobić Llano
teraz tylko czekać na AMD Buldożer
Jak widać Llano nie wszędzie jest mocne, ale i tak jest bardzo dobrze :)
Co do artykułu - cytat: "AMD łącząc trzy układy w jednej kości nie uczyniło niczego nadzwyczajnego, a rozwinęło jedynie to, co zrobiła firma Intel w swoich procesorach Sandy Bridge." -załamuje konkretne! Niestety (dla autora) to AMD było prekursorem wielordzeniowych (konsumenckich) procesorów, potem rozszerzeń x86-64, oraz pierwsze wyprodukowało monolityczne APU. Więc procesor jest rozwinięciem pomysłu AMD sprzed wielu lat, dopracowywanym od przejęcia ATI. Dodatkowo procesory Intela nie mają wbudowanego mostka północnego - co stawia w jeszcze lepszym świetle AMD (pobór całego układu 35,45Watt przy właściwie CPU+GPU+NB+kontroler pamięci jest bardzo dobrym wynikiem). Na koniec: podejście AMD i Intela do APU jest zupełnie inne.
Na razie tanie DualCore Intela plus tani Mobility Radeon - przynajmniej do tej pory był b.dobrym wyjściem. Ale... idzie nowe Panowie i Panie :)
Co do samych procesorów to widać, że bardzo dobrze służy im Power Gating.
Trochę szkoda, że w ofercie na razie brak szybkiego dwurdzeniowgo układu z 320-400SP na "pokładzie" ze zmniejszonym nieco TDP (tak, wiem że TDP to sztuczny wymysł i ma on bardzo niewielkie odzwierciedlenie w rzeczywistym poborze mocy).
w 3Dmark 06 uzyskał 3553 w rozdzielczości 1024x768
a tu z tym samym procesorem 4372 - różnica prawie 25% dziwne
a Llano 5649 czyli tyle co moja stacjonarka
Athlon 64x2 2.4 MHz i Geforce 8600GT z fabrycznym OC - 5500 pkt
a te karty chodzą po 70 zł na allegro ,czyli w porównaniu do stacjonarki słabo.
Niedawno zmieniłem kartę graficzną na 8800GS i mam wynik ok 8500 pkt w 3DMark 06