Architektura AMD trzyma się mocno
Gdy mówimy o rekordowo szybkich komputerach ostatnich dwóch lat padają nazwy IBM Blue Gene, Intel Xeon, Sparc. Nie oznacza to jednak, że AMD jest nieobecne w rankingu TOP500. Wręcz przeciwnie, 24 superkomputery w pierwszej setce tego zestawienia bazują na architekturze AMD Opteron. Możemy spodziewać się w nadchodzących latach zwiększenia wydajności superkomputerów z procesorami AMD.
Branża superkomputerowa w ciągu ostatnich kilku lat rozwijała się w bardzo szybkim tempie. Obecnie mamy 20 sklasyfikowanych superkomputerów o wydajności przekraczającej 1 petaflops. Pierwsze szlaki dla tak wydajnych maszyn przecierało AMD, którego procesory napędzają superkomputer Jaguar (pierwszy przed dwoma laty w rankingu TOP500).
Podstawa nowych superkomputerów AMD - rodzina procesorów Opteron 6200.
Choć jego wydajność nie zmieniła się znacząco w ciągu trzech lat od uruchomienia, to został on zmodyfikowany w celu obniżenia poboru prądu. W tej chwili jest to maszyna hybrydowa (Cray XK6), która wykorzystuje 16-rdzeniowe procesory AMD Opteron 6274 (Interlagos) taktowane zegarem 2,2 GHz, połączenia Cray Gemini i farmę akceleratorów Nvidia Tesla 2090 (jak widać taki tandem jest możliwy). Jest nadal najwyżej sklasyfikowaną (6 miejsce) jednostką, w której wykorzystywane są procesory AMD.
Seria superkomputerów Cray XK6 może osiągnąć wydajność nawet 50 petaflopsów. Możemy więc spodziewać się, że o AMD w kontekście rekordowej wydajności z pewnością jeszcze usłyszymy.
Hybrydowy superkomputer Cray XK6 Jaguar i Cray XE6 Cielo.
Najpopularniejszą konstrukcją z procesorami AMD Opteron 6200 na liście TOP500 są obecnie produkty Cray z serii XE6. Wyróżnia je bardzo efektowny wygląd, co zresztą jest tradycją w przypadku maszyn konstruowanych przez Craya.
Najmocniejszy europejski superkomputer z procesorami AMD, Hermit, znajduje się na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Na razie ma wydajność "jedynie" 831 teraflopsów co daje mu 24 miejsce w rankingu TOP 500. Za rok maszyna może znacząco podskoczyć w zestawieniu gdyż po rozbudowie farmy serwerów Cray XE6, jej wydajność wzrośnie do około 4-5 petaflopsów.
Wewnątrz tej maszyny znajdują się 16-rdzeniowe procesory AMD Opteron 6276 taktowane zegarem 2,3 GHz. Poniżej filmik pokazujący jak powstawał Hermit..
Aby wykorzystać w maksymalnym stopniu moc procesorów AMD Opteron 6200 w obecnych i nowych maszynach, AMD proponuje zoptymalizowaną wersję oprogramowania LS-DYNA do symulacji złożonych systemów, które zmieniają się bardzo dynamicznie.
Aplikacja stosowana jest w przemyśle samochodowym, lotniczym, kosmicznym, budowlanym, wojskowym, przetwórczym oraz w bioinżynierii do przeprowadzania złożonych i wymagających obliczeniowo symulacji, jak wypadki samochodowe i eksplozje.
AMD silnie wspiera ideę obliczeń heterogenicznych, czyli wykorzystujących jednostki obliczeniowe różnego typu. Firma przygotowuje bardzo wydajne jednostki GPGPU AMD FirePro z serii W8000. Będą one wspierane przez kompilator HMPP firmy CAPS, który wykorzystuje modele programowania OpenACC i OpenHMPP.
W najnowszej wersji otrzymał on wsparcie dla równoległego przetwarzania w ramach technologii Open CL, co pozwoli wykorzystać moc akceleratorów GPU jak i jednostek APU.
Do rozwiązań superkomputerowych AMD trafią również szybkie połączenia Connect-IB wykorzystujące pasmo FDR 56 Gbps / InfiniBand. Zaprezentowała je firma Mellanox.
Więcej o technologiach AMD:
- AMD Kaveri: 3-cia generacja APU osiągnie 1 TFLOPS mocy obliczeniowej
- AMD Trinity: desktopowe APU bez opóźnień - znamy pierwsze wyniki wydajności
- AFDS 2012: karta AMD FirePro z dwoma procesorami - nadchodzi Radeon HD 7990?
- AMD Lightning Bolt: technologia konkurencyjna dla Intel Thunderbolt - prezentacja
- AMD i ARM powołały HSA Foundation wspierającą programowo układy APU
Źródło: AMD, Cray Inc.
Komentarze
18Uprzedzając fakty - wolę nie pytać, jakich kwalifikacji wymaga ich praca, nie mówiąc już o osobach obsługujących tego molocha.
PS: Co smieszne jakoś AMD na LGA mi nie pasuje
Rownie fascynujace moze byc stanie na myjce i mycie cudzych samochodow.