IBM Sequoia: najszybszy superkomputer świata o wydajności 16,32 petaflopsów
Korzysta z architektury BlueGene/Q
IBM przypuścił atak na czołowe pozycje superkomputerowej listy TOP500. W najnowszym czerwcowym rankingu pierwsze miejsce zajmuje IBM Sequoia z wynikiem 16,32 peteflopsa.To około 1,5 raza więcej niż dotychczasowy rekordzista Fujitsu K. W pierwszej trójce znalazł się jeszcze jeden nowy superkomputery IBM, który również wykorzystuje architekturę BlueGene/Q.
Niedawno poinformowaliśmy was o chińskim projekcie Tianhe 2, który ma doprowadzić do zbudowania komputera 10 razy wydajniejszego niż obecne konstrukcje. Na efekty tych prac musimy jeszcze poczekać, a rekordowy Tianhe-1A musi zadowolić się 5 miejscem w rankingu TOP500. Tymczasem komputer zbudowany w oparciu o architekturę IBM BlueGene/Q odzyskał miano najszybszego na świecie.
Pierwsza dziesiątka w rankingu Top500 w czerwcu 2012. Połowa maszyn została zbudowana przez IBM.
IBM Sequoia zainstalowany został w Lawrence Livermore National Laboratory w Stanach Zjednoczonych na zlecenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA). Ogromna wydajność superkomputera ma zostać wykorzystana przede wszystkim do testowania zjawisk zachodzących w trakcie eksplozji jądrowych.
Jak czytamy w informacji prasowej "Sequoia pozwoli na uzyskanie bardziej kompletnego obrazu działania broni, a zwłaszcza hydrodynamiki i własności materiałów poddanych ekstremalnie wysokim ciśnieniom i temperaturom". Dzięki temu eksperymenty będą na swój sposób bezpieczne dla środowiska naturalnego.
IBM Sequoia powstawał od 2009 roku. Największy upgrade sprzętowy nastąpił w ciągu ostatnich miesięcy, kiedy to wydajność wzrosła prawie 24-krotnie. Podstawowy system chłodzenia wykorzystuje wodę (dane NNSA).
Superkomputer wykorzystuje 98304 16-rdzeniowych procesorów Power BQC, które taktowane są zegarem 1,6 GHz. Każdy z ponad 1,57 miliona rdzeni IBM Sequoia ma do dyspozycji 1 GB pamięci RAM (łącznie 1,57 petabajta). Superkomputer działa pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Zapotrzebowanie na energię dla 96 szaf z elektroniką wynosi 7,9 MW.
Amerykanie w pierwszej trójce najszybszych komputerów mają jeszcze jedną maszynę. Jest to superkomputer Mira o wydajności 8,6 petaflopsa zainstalowany w Narodowym Laboratorium w Argonne. Wyposażono go również w procesory Power BQC (łącznie 786432 rdzenie).
Więcej o superkomputerach:
- Tianhe 2: chiński superkomputer znów będzie najszybszy na świecie
- Rosyjski superkomputer o wydajności 10 petaflopsów
- Pogrom na Top 500 - nowe superkomputery
- Superkomputer chłodzony wodą
- Gordon: pierwszy superkomputer z napędami SSD
Źródło: top500.org
Komentarze
66Jeżeli się nie mylę, to jest on na 5 miejscu.
Co do poboru prądu- jak na taką wydajność to nie jest źle
Tu pytanie do autora tekstu, czy mógłby mi przybliżyć w inny sposób, jaka to dokładnie suma te: 7,9 tysiąca kW ? Bo ja tego nie ogarniam ile to jest...
Ogarniam 7,9 kW - ale wydaje mi się śmiesznie mała, wiec może chodziło o 7,9 MW ? To już lepiej wygląda...
Gdyby było to 7,9MW należałoby zapisać jako 7900kW - no ale to tez nie pasuje do tekstu newsa...
Tak czy inaczej, niech mnie autor oświeci. Migrena mnie męczy i ciężko się rozkmina :/
no i geny nie potrzebuja tyle mocy.
:O wow
A do czego taka moc ? po części to trochę jak wyścig zbrojeń... i tak jak w tym artykule wykorzystują do min. testów nowych broni ... a chyba lepiej żeby testowali na komputerze niż w realu prawda.Ale jest szereg innych zastosowań gdzie taki sprzęt można wykorzystać:
"stosuje się w badaniach modeli samochodów , do badania symulacji złożonych białek czy DNA , do przetwarzania danych zebranych podczas nasłuchu Kosmosu , wygrywania z człowiekiem w szachy czy prac nad efektami specjalnymi w holywoodzkich produkcjach. Zgodnie z zasadą "do odważnych świat należy" Szwajcaria wraz z IBM zaplanowała uruchomienie komputera na tyle potężnego, by zdołał symulować pracę ludzkiego mózgu - Blue Brain to 23 teraflopy mocy obliczeniowej w czystej formie. "
fragment artykułu z pcworld
Według zestawienia superkomputerów z Wikipoedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Superkomputer
Wydajność swojego komputera możecie sobie zmierzyć np tym benchmarkiem:
http://www.mylifeasageek.com/2010/07/qwikmark-fast-easy-portable-system.html
Chyba na CUDA i dlaczego tylko o nV? OpenCL się ne nadaje? :D