Dwa razy lepiej wykorzystana moc
Oczekiwań nadszedł kres. AMD oficjalnie zaprezentowało pierwsze układy APU Trinity, które są drugą generacją architektury Fusion unifikującej jednostkę obliczeniową ogólnego przeznaczenia, znaną jako CPU, i układ graficzny GPU. Znamy już dokładne szczegóły dotyczące budowy Trinity i mamy pierwsze wyniki wydajności.
AMD wielokrotnie podkreślało, że technologia Fusion to nie tylko architektura, ale także filozofia, jaką kierują się inżynierowie podczas konstruowania procesorów. Tę myśl AMD kontynuuje w drugiej generacji APU. Trafia ona na rynek w momencie, gdy coraz większa liczba aplikacji zaczyna korzystać z dobrodziejstw GPU. Lista aplikacji, które zyskają na współpracy z APU AMD, w porównaniu z ubiegłym rokiem uległa podwojeniu.
Podczas gdy Wy, drodzy Czytelnicy czekaliście na premierę, my mogliśmy zapoznać się ze szczegółami konstrukcji już wcześniej. Niestety, w większości przypadków usta skutecznie zamknęło nam NDA i dopiero teraz, gdy opadła zasłona, możemy się podzielić z Wami informacjami na temat APU Trinity.
Choć mieliśmy okazję zapoznać się z technicznymi aspektami Trinity w Austin, to AMD postanowiło uchylić rąbka tajemnicy także podczas przedpremierowej prezentacji w Warszawie. Poprowadzili ją pracownicy AMD - Sasa Marinkovic (na zdjęciu po prawej), który wprowadził nas w szczegóły techniczne, oraz Gab Graving, który pokazał na co stać nowe APU AMD. Po prezentacji mogliśmy obejrzeć referencyjne notebooki oraz oficjalnie sfotografować się z procesorami.
APU Trinity w wersji standardowej. Zmuszeni jesteśmy potwierdzić definitywnie, że konieczna będzie nowa podstawka - FM2.
APU Trinity w wersji notebookowej i tej przeznaczonej dla notebooków klasy Ultrathin.
Zewnętrznie Trinity w niewielkim stopniu różni się od Llano. Liczba tranzystorów wzrosła o 10%, co pociągnęło za sobą 8% zwiększenie powierzchni kości. Prawdziwe zmiany zaszły pod maską, co wymusiło zmianę podstawki. Podczas konstruowania nowej generacji APU wykorzystano 5500 autorskich rozwiązań.
Wszystkie nowe technologie i elementy, które znalazły się w Trinity oznaczono żółtym kolorem.
Priorytetem dla AMD było zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Cel udało się osiągnąć - wydajność liczona na jeden W została zwiększona dwukrotnie. Wydajność architektury x86 wzrosła o 25%, wydajność GPU o 50%, a czas pracy na zasilaniu bateryjnym sięga 11 godzin.
Nasi rozmówcy zwracali bardzo dużą uwagę na ważną rolę, jaką pełni GPU w nowym układzie. Zarówno pod względem wypełnianych zadań jak i powierzchni jaką zajmuje na kości.
AMD od lat rywalizuje z Intelem, z większymi bądź mniejszymi sukcesami. Zdaniem Sasy użytkowników coraz mniej będzie interesowało to jaki procesor ma jego komputer, niż to co może dzięki niemu osiągnąć i w jak komfortowy sposób. Takie będzie kryterium wyboru sprzętu.
AMD upatruje swoją szansę w tym, że obecnie GPU ma znaczenie większe niż kiedykolwiek. To nie tylko narzędzie do gier. To wszechstronna jednostka obliczeniowa, którą można wykorzystać w aplikacjach multimedialnych, narzędziowych i przeglądarkach. A za sprawą wsparcia dla bibliotek OpenCL, a także dedykowanych technologii AMD, APU Trinity ma szansę zainteresować bardzo szeroką grupę odbiorców - zarówno użytkowników VLC Media Player lub GIMPa, jak i Adobe Photoshop czy Adobe Premiere Pro.
Dla notebooków klasy Ultrathin, w których zastosowano energooszczędne wersje Trinity o poborze prądu jedynie 17W, przygotowano specjalne oznaczenia - srebrne znaczki. Pozostała kategoria urządzeń (notebooki i desktopy) będzie oznaczana tradycyjnie czerwono-czarnymi naklejkami.
Czytelników spragnionych dokładnych szczegółów nowej architektury i technologii kierujemy do recenzji APU Trinity. W tym tekście znajdziecie również przykładowe wyniki testów wydajnościowych AMD oraz nasze testy prototypowego notebooka z układem AMD A10-4600M.
Referencyjny notebook Compal klasy Ultrathin (po lewej) wykorzystuje ultraniskonapięciowy układ AMD A10 i ma 4 GB pamięci DDR3. Ekran ma przekątną 13,3-cala. Drugi z prezentowanych notebooków to produkt przeznaczony na rynek masowy. Ma on również układ AMD A10 i 4 GB pamięci DDR3. Zastosowano w nim większy ekran o przekątnej 15,6 cala, co pozwoliło zmieścić na klawiaturze blok numeryczny.
Compal z bliska.
Na koniec kilka szczegółów dotyczących pozycjonowania APU Trinity (seria A) w segmencie notebooków i szacunkowych cen gotowych systemów, dla których są one przeznaczone (dotyczą one rynku północnoamerykańskiego).
Więcej naszych relacji z premier:
- AMD Trinity - APU nowej generacji
- Nvidia GeForce 600M + Intel Ivy Bridge = prawdziwe ultrabooki - relacja
- NVIDIA GeForce GTX 680: premiera karty graficznej - relacja z konferencji w San Francisco
- Acer Aspire S3: ultrabooki wkraczają do Polski - relacja
- Intel Developer Forum 2011 - relacja z konferencji IDF
Źródło: AMD, Inf własna.
SAPPHIRE sam w domu II: weź udział w wyjątkowej promocji:
Komentarze
28widac, ze bardzo poprawili energooszczednosc, a to wlasnie bylo duza bolaczka bulldozera, no i wydajnosc modul vs 2 rdzenie w stosunku do k10 w koncu poszla w gore ;)
http://www.anandtech.com/show/5831/amd-trinity-review-a10-4600m-a-new-hope/8