W ofercie jednego z chińskich sklepów pojawiła się płyta główna z podstawką FM1 pod procesory AMD Llano.
Jakiś czas temu pisaliśmy o pierwszej płycie głównej od AMD dla procesorów Llano – tego samego producenta. Konstrukcja ta była wersją inżynieryjną, która nigdy nie trafi do sprzedaży. W jednym z chińskich sklepów pojawił się jednak model płyty głównej firmy ASL, która nie jest zbyt znana na europejskim rynku. Oznacza to zatem, że produkt ten pojawi się najprawdopodobniej tylko na sklepowych półkach w Azji.
Płyta główna ASL HD3V bazuje na niebieskim laminacie formatu mATX, w którego lewym dolnym rogu umieszczono chipset Hudson-D3 (A75 FCH). Za zasilanie procesora odpowiada skromna, 5-fazowa sekcja zasilania – niestety nie chłodzona żadnym radiatorem. Koszyk obok podstawki FM1, podobnie jak w przypadku płyt głównych ASRock i ASUS pod AM3+, został podzielony na dwie części. Ma to za zadanie polepszyć obieg powietrza wokół podstawki, a dzięki temu zmniejszyć temperatury sekcji zasilania. Dla pamięci przeznaczono dwa banki pamięci DDR3, mogące obsłużyć moduły o taktowaniu do 1066 MHz. Co prawda nie wiadomo nic odnośnie ich pojemności, ale bez problemu powinny zostać wykryte pamięci 4 GB (łącznie 8 GB).
Pomimo faktu, że model ten ma format mATX, do dyspozycji przeznaczono tylko trzy złącz dla kart rozszerzeń – PCI-Express x16 i dwa PCI-Express x1. Czwarte miejsce zajęła bateria podtrzymująca ustawienia kości BIOS. Na dolnej krawędzi PCB umieszczono cztery gniazda SATA III o przepustowości 6 Gb/s.
Na dosyć ubogim tylnym panelu znalazł się:
jeden port PS/2
cztery porty USB 2.0
wyjścia zintegrowanego w procesorze układu graficznego – D-SUB, DVI i HDMI
dwa porty USB 3.0
złącze zintegrowanej karty sieciowej
wejście i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej
Więcej o procesorach AMD Llano:
- Grafika IGP w AMD Llano dobra do grania
- Pierwsza płyta główna dla AMD Llano
- AMD Bulldozer i Llano: Testy, nowe informacje
- AMD przewiduje rekordową sprzedaż Llano
Źródło: ATI-Forum.de, ZOL.com.cn
Komentarze
38"Za zasilanie procesora odpowiada skromna, 5-fazowa sekcja zasilania – niestety nie chłodzona żadnym radiatorem."
Kolejny raz pokazujesz brak konsekwencji. Raz określasz taki układ zasilania jako (4fazowy) 3+1, teraz jako (5 fazowy) 4+1.
Co takiego ciężkiego dla sekcji zasilania jest w APU na tą podstawkę?