Chińskie procesory w superkomputerze Sunway - 13 miejsce w światowym rankingu
Wiadomość o tym, że Chiny opracowały nowy superkomputer nie miała by w sobie nic ciekawego gdyby nie fakt że konstrukcja ta nie powstała na bazie procesorów Intela, AMD, Nvidii czy IBM.
Serce urządzenia stanowią własne procesory stworzone przez chińskich inżynierów. Mowa tu o superkomputerze Sunway, jak nazywają go zachodnie media.
Warto zaznaczyć że Chiny posiadają już drugi najpotężniejszy superkomputer świata Tianhe-1A. Tyle tylko, że konstrukcja ta powstałą na bazie rozwiązań Intela i Nvidii (połączenie mocy CPU i GPU). Wydajność tego urządzenia szacuje się na 4,7 PFLOPS.
W przypadku Sunway mowa o mocy obliczeniowej rzędu 1,07 PFLOPS. W zestawieniu z Tianhe-1E nie robi takiego wrażenia, lecz w tym przypadku mówimy o superkomputerze z procesorami wykonanymi przez chińczyków.
Sercem serwera są procesory ShenWei 1600, a dokładniej aż 8704 takich procesorów. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji ale dane do których dotarliśmy mówią o częstotliwości taktowania równej 0.975-1.2 GHz. Tak niskie taktowanie może świadczyć o tym że ShenWei mogą być chińską odpowiedzią na energooszczędne układy ARM.
Na Sunway składa się 8704 procesorów ShenWei, co daje 139,264 rdzeni. Do tego dochodzi 16 GB pamięci DDR3-800 do każdego procesora oraz pojemność dyskowa równa 150 TB. Jeśli te informacje się potwierdzą, Sunway będzie mógł poszczycić się trzynastym wynikiem w światowym rankingu superkomputerów
Więcej o superkomputerach:
- Rankingi - Super komputer przetestowany!
- Superkomputer IBM wystąpił w teleturnieju
- Acer: superkomputer do symulowania katastrof
- Superkomputer IBM osiągnie 10 petaflopsów
- Cray XK6: superkomputer o wydajności 50 petaflopów
- Pogrom na Top 500 - nowe superkomputery
Źródło: Daily Tech, Hot Hardware
Komentarze
30pracowali nad procesorami/architekturą VLIW, gdzie cały zachód kładł na to przysłowiową laskę i dalej parł w x86.
Kiedy x86 przestało wystarczać zachód zaczął wkraczać w VLIW, który niósł ze sobą sporo pułapek a z którymi na wschodzie już dawno sobie poradzono.
Jedynym problemem uniemożliwiającym "zmaterializowanie" się tej architekturze był wymiar technologiczny w jakim mogli na wschodzie to wykonać... 600nm gdzie na zachodzie już chyba dobrze 130nm hulało lub nawet 90nm wchodziło.
Także nie wykluczone że w końcu po 20 latach badań i trzymania w przysłowiowej szufladzie coś w końcu drgnęło...
W projektach VLIW o których wspomniałem pominięto najwęższe 64bitowe gardło i skupiano się na obliczeniach na szerszych instrukcjach.
Ogólnie gdyby mieli wtedy możliwość wypuszczenia tego w normalnym rozmiarze i nakłonienia kilku potentatów do wspierania tego to dzisiaj w domach nie było by 64bitowych architektur działających na 32bitowych OS'ach stopniowo wypieranych przez 64bit.
Pewnie już od dawna byśmy używali tego co ma zaoferować 8'ka z obsługą 128bit lub nawet uważali to za przestarzałe...
Zresztą ten offtopic to temat rzeka i można gdybać do woli a korporacje i tak zrobiły by wszystko żeby nie wydać nic i zarobić krocie... aż dziw bierze że w końcu 32bit powoli wypieramy z domowych pieleszy.