ESET: haker wykradł intymne zdjęcia gwiazd - FBI już go ma - zagrożenia we wrześniu
Firma ESET specjalizująca się w ochronie komputerów przed złośliwym oprogramowaniem opracowała raport przedstawiający najczęstsze informatyczne zagrożenia ostatniego miesiąca.
Robak, którego infekcję wykrywano najczęściej to INF/Autorun. Wirusy tego rodzaju są przenoszone poprzez pliki autouruchamiania tworzące się m.in. na nośnikach pendrive. Aby się go pozbyć, warto sięgnąć po taki software jak Flash Disinfector lub umiejętnie użyty ComboFix.
Na drugim miejscu znajduje się program, który rozprzestrzenia się również przez pliki autostartu, ale także za pośrednictwem poczty elektronicznej. Win32/Conficker łączy się z ustalonymi domenami skąd pobiera dalsze instrukcje do szkodliwego działania. Na szczęście luka RPC systemów Windows została już załatana.
Na kolejnych miejscach znajdują się między innymi: Win32/Dorkbot będący backdoorem rozprzestrzenianym na wymiennych nośnikach danych, Win32/Sality usuwający klucze rejestru aplikacji zabezpiczejących, czy też Win32/Ramnit infekujący pliki .dll.
Szczegółowe dane są przedstawione na stworzonym przez firmę ESET wykresie. Jak przypominają specjaliści, dbałość o aktualizacje oprogramowania znacznie pomaga w zapewnieniu swojemu komputerowi należytej ochrony. Należy też pamiętać ustalaniu haseł składających się przynajmniej z ośmiu znaków, zawierających najlepiej losowe kombinacje liter i cyfr.
Warto też wspomnieć o jednym z głośniejszych włamań ostatniego miesiąca, którego dokonano właśnie przez odgadnięcie zbyt prostych kodów dostępu. Pewien mieszkaniec Florydy zhakował urządzenia znanych gwiazd, m.in. Scarlett Johansson, Christiny Aguilery i Mili Kunis. Dzięki temu uzyskał dostęp do takich danych jak scenariusze filmowe, korespondencja czy nagie zdjęcia, które później opublikował w internecie. Za sprawą FBI włamywacz przebywa w areszcie, jednak zamieszczone w sieci treści już nigdy nie będą tajne.
Więcej o bezpieczeństwie:
- HADOPI: 650.000 piratów dostało ostrzeżenie
- Anonymous zapowiadają atak na Nowojorską Giełdę
- Program desCRY wykrywa dziecięcą pornografię
- Zamki otwierane nie kluczem, a za pomocą gestów
- Beta Battlefield 3 zhakowana
- Kod QR rozprzestrzenia trojany
Źródło: Inf. prasowa ESET
Komentarze
18Podalbys jakies linki,bo nie wiemy czy artykul prawdziwy czy nie xd
Nie znał sposobów na unikniecie wykrycia?
Za kradzież i włamanie grozi mu 121 lat w celi...