Foxconn zaprezentował cztery płyty - w różnych formatach - dla procesorów Intel Sandy Bridge. W odróżnieniu od wcześniejszych modeli, te wyposażono w chipset H67 pozwalający na wykorzystanie zintegrowanej w procesorze karty graficznej.
Już jakiś czas temu opisywaliśmy dwie płyty główne Foxconna, które są przeznaczone dla procesorów Sandy Bridge i zostały wyposażone w chipset P67. P67A-S to zwykła konstrukcja w ciekawych czarno-żółtych barwach, natomiast Foxconn Quantum Force P67 to konstrukcja przeznaczona dla overclockerów i entuzjastów.
Warto przeczytać: | |
Producent tym razem postawił na bardziej budżetowe konstrukcje wykorzystujące chipset H67. Dzięki temu układowi będzie możliwe wykorzystanie potencjału zintegrowanego w procesorze układu graficznego, który według Intela ma być znacznym krokiem naprzód w porównaniu do grafik poprzedniej generacji.
Pierwsza z płyt - H67A-S - to pełnowymiarowa konstrukcja formatu ATX, która została wykonana w ciekawych czerwono-żółtych barwach. Płyta pozwala na zainstalowanie do 16 GB (w postaci czterech modułów o pojemności 4 GB każdy) pamięci DDR3. Pamięć może pracować w trybie dwukanałowym z taktowaniem do 2200 MHz.
Jak widać, płyta nie będzie mogła obsłużyć 32 GB pamięci tak jak płyty MSI o których niedawno pisaliśmy. Choć dzięki chipsetowi H67 będziemy mogli polegać na zintegrowanej grafice, Foxconn pamięta, że nie zawsze będzie ona mogła sprostać wymaganiom. Dlatego na płycie znalazł się port PCI Express x16 oraz dodatkowo dwa PCI Express x1 i trzy zwykłe złącza PCI.
Pamięci masowe i napędy optyczne podłączymy za pomocą złącz SATA - płyta oferuje dwa porty SATA III 6 Gb/s oraz trzy SATA II 3 Gb/s.
Tylny panel jak zwykle w konstrukcjach z chipsetem H67 udostępnia złącza wideo - D-SUB, DVI oraz HDMI. Oprócz nich znajdziemy tam także dwa porty USB 3.0, porty USB 2.0, złącza gigabitowej karty sieciowej i 8-kanałowej karty dźwiękowej wraz z optycznym i koaksjalnym S/PDIF.
Następne z nowych płyt Foxconna to bliźniacze konstrukcje H67MP-S oraz H67M-S w formacie mikro-ATX. Tym razem ich kolorystyka jest utrzymana w niebiesko-biało-żółtych barwach. Możliwości instalacji pamięci są takie same jak w pełnowymiarowym modelu - 16 GB o taktowaniu do 2200 MHz.
Ciekawa cechą modelu H67MP-S jest możliwość zbudowania wydajnej konfiguracji składającej się z dwóch kart graficznych pracujących w technologii CrossFireX. W tym celu producent udostępnił dwa porty PCI Express x16. Oprócz nich na płycie znalazł się jeszcze dwa złącza dwa PCI Express x1. Druga z bliźniaczych płyt - H67M-S - została pozbawiona portu PCI-Express x16 na rzecz złącza PCI, które czasem może się przydać.
Pomimo mniejszego rozmiaru laminatu, niż w modelu ATX, na płytach zainstalowano jeszcze więcej gniazd SATA - cztery w wersji II o przepustowości 3 Gb/s oraz dwa w III wersji o przepustowości 6 Gb/s.
Tylny panel obu płyt mikro-ATX wygląda podobnie jak w większym bracie - H67A-S.
Oferta nie byłaby kompletna, gdyby zabrakło w niej płyty w formacie mini-ITX. Foxconn H67S to kolejna po produktach ASRock i Zotac płyta tego typu. W slotach pamięci możemy zainstalować po dwa 4 GB moduły o taktowaniu do 2000 MHz, które mogą pracować w trybie dwukanałowym. Na tak małej powierzchni jaką oferuje standard mini-ITX zwykle jest miejsce tylko na jeden slot kart rozszerzeń - w tym przypadku jest to port PCI Express x16. Liczba zainstalowanych złącz SATA także jest niewielka - mamy tylko jeden port SATA III 6 GB/2 oraz dwa porty SATA II 3 Gb/s.
Na tylnym panelu podobnie jak w poprzednich konstrukcjach znalazły sie wyjścia wideo, porty USB (tylko w standardzie 2.0), eSATA, złącza karty sieciowej i dźwiękowej.
Produkty Foxconn do sprzedaży trafią już za kilka dni, wraz z premierą platformy Intel Sandy Bridge. Ich ceny są dość atrakcyjne, a jeśli i procesory będą w przystępnych cenach, można liczyć na duży popyt na nowe produkty Intela i wspierających go producentów. Model H67MP-S wyceniono na 359 złotych, natomiast za H67S 289 złotych. Ceny pozostałych modeli nie zostały jeszcze podane.
Źródło: Inf. Prasowa, foxconn
Polecamy artykuły: | ||
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit | Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850 | TOP-10: Dyski twarde i SSD |
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!