Łazik Perseverance wylądował na Marsie - relacja z wydarzenia i pierwsze zdjęcie
Łazik NASA Perseverance w godzinach wieczornych 18 lutego 2021 roku rozpocznie operację lądowania na powierzchni Marsa w kraterze Jezero. Transmisję prowadzi NASA, ale również my będziemy mieli własną, z udziałem polskich ekspertów od technologii kosmicznych i badań Marsa.
Mars jest polskim miłośnikom eksploracji planet Układu Słonecznego bardzo bliski, wszak to nasi studenci od lat święcą sukcesy w zawodach łazików marsjańskich, a europejska edycja takich zawodów (ERC) odbywa się co roku w Polsce. Dlatego byłoby niemożliwością, żeby zabrakło naszej własnej relacji z najważniejszego dla NASA wydarzenia w tym roku.
O tym jak wyglądało lądowanie krok po kroku w praktyce i w teorii możecie przeczytać w tekście o sposobach lądowania łazikiem na Marsie. Tak dokładnie zostały wyłuszczone detale całej operacji, wyjaśnione są też aspekty innowacyjności, jaką pochwalić się może tym razem lądujący pojazd.
Centrum nasłuchowe NASA w okolicach Madrytu odegrało główną rolę przekazywaniu nam wieści z Czerwonej Planety podczas lądowania Perseverance
Gdzie i kiedy oglądać lądowanie łazika Perseverance
Ponieważ łazik już wylądował i przesłał pierwsze zdjęcie z powierzchni, pozostaje nam na spokojnie obejrzeć zapis transmisji, która rozpoczęła się około 20 w czwartkowy wieczór 18 lutego. Najważniejszy moment nastąpił po około 1,5 - 2 godzinach od startu relacji, gdy emocje w studiu jak i centrum kontroli w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (JPL) sięgneły zenitu.
Pierwsze zdjęcie przesłane kilka chwil po udanym lądowaniu
Z polskiej relacji Good luck Perseverance!, dowiecie się sporo nie tylko o samej misji Perseverance, ale też samym Marsie jego eksploracji i tym jakie budzi ona nadziej, a także czy kolonizacja Czerwonej Planety ma dziś sens. Szczegóły i informacje kto wystąpił znadziecie na stronie wydarzenia.
Relacja NASA, której fragmenty znalazły się w polskiej transmisji, koncentrowała się przede wszystkim na przekazie tego co działo się w centrum kontroli lotów, a także wypowiedziach osób bezpośrednio zaangażowanych w misję Mars 2020, której bohaterem jest łazik Perseverance, w skrócie Percy.
Przeżyjmy to jeszcze raz.
Źródło: inf. własna
Czytaj więcej na temat łazików Marsjańskich:
- Ponad 3000 dni na Marsie - do czego przywiodła nas ciekawość (Curiosity)
- Reset komputera na Marsie to wyzwanie - oto dlaczego
- Mars 2020 bez tajemnic - ciekawe fakty - misja pomyślnie rozpoczęta
Komentarze
12