Czy zobaczymy go w nowym iPhone 5?
Oczekując na premierę Samsunga Galaxy SIII, karmiono nas plotkami o ekranie Full HD w tym smartfonie. Ostatecznie dostaliśmy ekran HD i nic więcej. Dzięki LG Display już niedługo nowe modele smartfonów z górnej półki mogą faktycznie otrzymać ekrany o rozdzielczości Full HD.
Dla wielu osób koncern LG jest jedynie cieniem Samsunga. Mówi się nawet, że LG czeka na posunięcie swojego koreańskiego konkurenta, a dopiero potem wypuszcza lub zapowiada podobny produkt. Być może tak to wygląda dla zewnętrznego obserwatora, ale prawda jest taka, że inżynierowie LG potrafią dotrzymać kroku, a nawet wyprzedzić konkurencję.
Panel LG wykonano w technologii AH-IPS (Advanced High Performance In-Plane Switching).
Najnowszy produkt zajmującego się produkcją wyświetlaczy LG Display to panel LCD o przekątnej 5 cali, który jest w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Przy takich wymiarach daje to gęstość upakowania pikseli 440 ppi.
Nie są to rekordowe parametry tak jak w pokazanym ponad rok temu panelu Ortus czy 6,1-calowym prototypie Toshiby, ale LG, które niejednokrotnie dostarczało ekrany producentom urządzeń mobilnych, może mieć większe szanse na komercjalizację produktu.
Poprzednik zaprezentowanego panelu, który miał w ofercie LG, oferuje rozdzielczość 1280 x 720 pikseli, co przy przekątnej 4,5 cala dawało gęstość pikseli „jedynie” 329 ppi. Zastosowano go we wprowadzonym niedawno modelu LG Optimus True HD P936.
Smartfon LG Swift 4x HD, który debiutuje na naszym rynku wyposażono również w ekran o rozdzielczości HD. Jednak w tym przypadku wyświetlacz ma przekątną 4,7 cala, co daje nieco mniejszą gęstość pikseli 312 ppi.
Produkt został zaprezentowany jako samodzielny wyświetlacz. Teraz pytanie, kiedy i do jakich smartfonów trafi? Można podejrzewać, że zainteresuje się nim na przykład Apple, a kto wie być może już pracuje nad iPhone 5, który wyposażono we wspomniany wyświetlacz. To tylko przypuszczenie, niektóre plotki sugerują znacznie mniejszy ekran w nowym iPhonie.
Osiągniecie LG potwierdza, podobnie jak technologia Sharp IGZO, że o ekranach LCD jeszcze długo będzie się mówiło.
Więcej o wyświetlaczach z bardzo dużą gęstością upakowania pikseli.:
- Intel: wyświetlacze klasy Retina w każdym urządzeniu po 2013 roku
- MicroOLED: wyświetlacz OLED 2560x2048 pikseli wielkości paznokcia
- Sharp: TV z rozdzielczością 7680 x 4320 pikseli
- Toshiba: ekran 6,1" o rozdzielczości 2560x1600
- Najmniejszy ekran 3D FullHD
Źródło: LG Display
Komentarze
8Eh, pamiętam jak kilka lat temu zachwycałem się rozdz. 320x240 na 1.9cala w moim telefoniku :)