Magiczne szkło z laboratoriów MIT - bezodblaskowe, odporne na zaparowanie i brud
Niesamowita faktura powierzchni
W laboratoriach MIT udało się opracować technologię wytwarzania szkła, które cechuje wysoka odporność na zaparowanie, a także brak refleksów świetlnych powstających na jego powierzchni. Szkło pozwala się także wyjątkowo łatwo czyścić. Czyżby rynek wyświetlaczy mobilnych czekała rewolucja?
Pół roku temu opisywaliśmy japońskie szkło, które eliminuje odblaski. W tamtej konstrukcji wykorzystano wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe. Sukcesem było naniesienie ich na powierzchni znacznie większej niż udawało się to wcześniej.
Inżynierowie z MIT postanowili podejść do problemu nieco inaczej, a przy okazji rozwiązać także inny problem - zaparowywanie szkła i trudności z łatwym czyszczeniem.
Opracowane przez nich szkło w procesie produkcyjnym zostało pokryte cienką warstwą specjalnego materiału, który potem został selektywnie wytrawiony za pomocą technik zaczerpniętych z przemysłu półprzewodnikowego.
W efekcie powierzchnia szkła, oglądana pod bardzo dużym powiększeniem, wygląda jak pokryta niewielkimi stożkami.
Pojedynczy stożek ma 200 nm średnicy podstawy, a jego wysokość jest pięć razy większa. Inspiracją, jak to często bywa, była natura gdzie odpowiednia faktura powierzchni jest kluczem do wielu niezwykłych własności organizmów.
Zastosowana technologia pozwoliła otrzymać szkło, którego powierzchnia praktycznie uniemożliwia powstawanie odblasków, ma własności superhydrofobowe (wyjątkowo odporna na wilgoć), a także znacznie ułatwia czyszczenie.
Choć na wieść o takim szkle przychodzą nam do głowy urządzenia mobilne, wszelkiej maści wyświetlacze i urządzenia optyczne to twórcy technologii zwracają uwagę na jeszcze jedno zastosowanie. Takie „idealne” szkło pozwoli w znacznym stopniu zwiększyć realną wydajność paneli słonecznych, które bardzo dużo tracą w wyniku zabrudzeń i odblasków.
Sukces technologii zależy w dużym stopniu od poziomu kosztów wytwarzania jaki uda się osiągnąć przy masowej produkcji. Zależnie od tego, wspomniane szkło może trafić nawet do przemysłu motoryzacyjnego, a także znaleźć zastosowanie w budownictwie.
Więcej o technologiach związanych z wyświetlaczami:
- Innovega iOptik: dwuogniskowe soczewki kontaktowe zainteresowały Pentagon
- Pixel Qi: nasz nowy ekran jest dużo lepszy niż Retina w Apple iPad 3
- Toshiba: ekran 6,1" o rozdzielczości 2560x1600
- MicroOLED: wyświetlacz OLED 2560x2048 pikseli wielkości paznokcia
- Koniec z problemem odblasków na ekranach monitorów, telewizorów i innych urządzeń
Źródło: MIT, foto: Kyoo-Chul Park oraz Hyungryul Choi
Komentarze
29Żeby zdać sobie sprawę ile może dać niezły antyrefleks wystarczy porównać plasmy panasonika te z serii S i G. Te z S mają jedną powłokę, kiepsko spełniającą swoje zadanie w jasny dzień, te z serii G powłokę wielowarstwową. Różnica ceny tych samych modeli S i G to S=G-1/3.