Potrzebuje znacznie mniej prądu niż produkt Apple
Pixel Qi, producent wyświetlaczy, które mogą pracować zarówno jako zwykły panel LCD, jak i ekran odbijający światło, rzuca rękawicę Apple. Inżynierowie tej firmy twierdzą, że firma jest w stanie wyprodukować panel tak samo dobry, a nawet lepszy niż Retina, która zainstalowana jest w nowym iPadzie (znanym jako iPad 3).
Technologia wyświetlaczy stosowana przez Pixel Qi pozwala na zminimalizowanie poboru prądu przez urządzenie podczas pracy w pełnym świetle. Wynika to ze specyficznego trybu pracy, który zamiast silnego podświetlenia ekranu LCD wykorzystuje jego charakterystyczną dla paneli Pixel Qi cechę - odbijanie światła, podobnie jak kartka papieru. Pixel Qi chwali się także większą energooszczędnością w tradycyjnym trybie wyświetlania, co widać na diagramie poniżej.
Panel Pixel Qi starej generacji, o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, trafił do zaprezentowanego na MWC 2012 w Barcelonie tabletu ZTE Light 2.
Produkty Pixel Qi na razie jednak nie zawojowały rynku - dostępne są jedynie w kilkunastu urządzeniach. Firma jednak nie ustaje w dążeniach do stworzenia jeszcze lepszych paneli LCD przepuszczająco-odbijających światło.
Ostatnią deklarację można potraktować jako wyzwanie dla Apple. Pixel Qi zwraca uwagę na ich zdaniem rozczarowujący pobór prądu przez nowy ekran nowego iPada i informuje, że jest w stanie wyprodukować ekran Pixel Qi o takiej samej rozdzielczości - 2048 x 1536 pikseli - ale znacznie bardziej energooszczędny.
Zapotrzebowanie na moc ekranów LCD stosowanych w tabletach Apple oraz paneli Pixel Qi. Dysproporcje tym większe, im większa rozdzielczość wyświetlacza.
Ekran ma cechować także lepsza jakość obrazu, czyli kontrast, odwzorowanie kolorów, kąty widzenia. W trybie zminimalizowanego poboru prądu, proponowany panel Pixel Qi ma być 100 razy bardziej energooszczędny niż ekran zastosowany w nowym iPadzie.
Więcej o technologiach wyświetlaczy:
- Innovega iOptik: dwuogniskowe soczewki kontaktowe zainteresowały Pentagon
- LG Electronic Paper Display: rusza masowa produkcja elastycznego e-papieru
- GeChic On-Lap: mobilny wyświetlacz LCD dla smartfonów i tabletów
- MicroOLED: wyświetlacz OLED 2560x2048 pikseli wielkości paznokcia
- Toshiba: ekran 6,1" o rozdzielczości 2560x1600
Źródło: PixelQi
Komentarze
12Tryb bez podświetlenia dobrze działa w zasadzie tylko przy pełnym świetle słonecznym, w pomieszczeniach (nawet dobrze oświetlonych) ekran daje straszne odblaski.
W produkcji też tego nigdzie nie ma - sprzedawali tylko ekrany 10.1" do samodzielnego montażu w którymś modelu netboka. I tyle. A chwalili się, że potrafią zrobić 42" telewizor FullHD o poborze mocy 10W - śmiech na sali...
Pożyjemy zobaczymy jakby ktoś mi 20 lat temu powiedział że będę miał telefon z 4 rdzeniowym procesorem /cieniutki TV powieszony na ścianie itp itd to bym go wyśmiał i powiedział mu że dział z książkami SF jest gdzie indziej teraz mnie to nie dziwi więc resztę sam sobie dopowiedz