Polacy apelują o przejrzystość w ZAiKS-ie - miesiąc akcji „Nie płacę za pałace”
Pod apelem o podjęcie działań w celu weryfikacji zasad funkcjonowania ZAiKS podpisało się już ponad 13 tysięcy Polaków.
Miesiąc temu wystartowała społeczna akcja przeciwko Związkowi Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) – „Nie płacę za pałace”. Powody były co najmniej dwa: pojawienie się pomysłu opodatkowania smartfonów i tabletów oraz brak przejrzystości systemu funkcjonowania tego stowarzyszenia.
Stworzona została petycja skierowana do polityków, będąca apelem o podjęcie działań w celu weryfikacji zasad funkcjonowania ZAiKS i wdrożenia zmian porządkujących system działalności tej organizacji. Organizatorzy pochwalili się, że w ciągu pierwszych 24 godzin trwania akcji pod petycją tą podpisało się już ponad 4,5 tysiąca Polaków. Obecnie liczba ta wynosi już niemal 13,5 tysiąca.
„Zaangażowanie ludzi w akcję przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Wymiernym efektem są tysiące podpisów pod petycją, ale też setki wiadomości na naszej skrzynce mailowej. Otrzymujemy od ludzi słowa uznania, ale co cieszy jeszcze bardziej: propozycje wsparcia – np. przez rozdawanie petycji, czy rozwieszanie plakatów itd.” – tłumaczy Michał Kanownik z ZIPSEE, koordynator kampanii.
Oprócz niejasnych zasad funkcjonowania organizacji ZAiKS, na czym najbardziej tracą sami artyści, powodem rozpoczęcia akcji „Nie płacę za pałace” jest też pomysł rozszerzenia „czystych nośników” objętych opłatą o smartfony i tablety. W wyniku tego działania ceny tych urządzeń najpewniej by wzrosły. Nieco więcej na ten temat przeczytacie w naszych ubiegłorocznych artykułach:
- ZAiKS chce opodatkować smartfony i tablety
- ZAiKS nadal chce opodatkować smartfony i tablety - i mówi dlaczego
- ZAiKS zapewnia, że smartfony nie zdrożeją - fakty mówią inaczej
- ZAiKS nie będzie dyskutował, smartfony są jak magnetowidy
Jednym z najgłośniejszych protestów przeciwko polityce organizacji był bez wątpienia ten Marcina Węgrzynowskiego – fryzjera, który „ogolił ZAiKS”, odmawiając płacenia tantiem za słuchanie radia w swoim zakładzie. Został on zresztą twarzą akcji „Nie płacę za pałace”. Teraz dołączyli się do niego reprezentanci Parlamentu Studentów oraz fryzjerzy z Ogólnopolskiej Komisji Fryzjersko-Kosmetycznej Rzemiosła Polskiego. Do akcji zaangażowanych zostało 40 tys. należących do Rzemiosła salonów.
Jeśli zgadzacie się z organizatorami akcji i chcecie złożyć swój podpis pod petycją, zapraszamy na oficjalną stronę „Nie płacę za pałace”.
Źródło: ZIPSEE, nieplacezapalace
Komentarze
14Zrobili sie bogaci dzi3ekujac wplywa z reklam i TV,i to im powinno wystarczyc, bo my kupuja niewazne jaki towar, musimy im bezsposrednio placic...
www.make.my/aukcje
Mega okazje, licytacje za grosze :D :D