Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii twierdzą, że udało im się opracować zupełnie nowy, hybrydowy sposób na produkcję energii. Mają nawet wstępne plany wykorzystania go poza laboratoriami.
Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat, w którym ludzie zostaliby pozbawieni dostępu do energii. To wizja, która najczęściej pojawia się w filmach i serialach science fiction czy postapokaliptycznych grach RPG. Nie dziwią w związku z tym ciągłe poszukiwania nowych sposobów na jej pozyskiwanie. Koreańscy naukowcy chwalą się, że ich metoda jest zupełnie inna niż wszystkie dotychczasowe.
Hybrydowy sposób na produkcję energii
Dzięki połączeniu efektów termoelektrycznych i piezoelektrycznych, zespół naukowców pod przewodnictwem dr. Hyun-Cheol Songa i dr. Sunghoon Hura opracował hybrydowy system pozyskiwania energii. Wedle zapewnień, jego wykorzystanie zwiększa produkcję energii o ponad 50 proc. w porównaniu do innych metod.
To pierwszy raz gdy udało się stworzyć taki hybrydowy sposób do produkcji energii. Opracowane rozwiązanie łączy zalety technologii termoelektrycznych i piezoelektrycznych, a jednocześnie eliminuje ich niedociągnięcia pozwalając uzyskać pożądany efekt w środowiskach produkujących wibracje i ciepło.
źródło: Koreański Instytut Nauki i Technologii (KIST)
Naukowcy są zadowoleni z efektów badań
Testy terenowe, w tym z wykorzystaniem urządzeń IoT i silników pojazdów pozwolą sprawdzić, czy opracowany system wymaga poprawek czy już teraz jest w stanie pracować w niestabilnych warunkach, w których istnieją niespójne wibracje lub impulsy cieplne.
"Badanie potwierdza, że hybrydowy system pozyskiwania energii może być niezawodnie stosowany w naszym prawdziwym życiu. Potwierdziliśmy jego skuteczność w miejscach, w których ciepło i wibracje istnieją razem, takie jak silniki samochodowe, i obecnie planujemy budowę systemu, który można zastosować w zakładach fabrycznych lub silnikach maszyn budowlanych, które są trudne do zasilania" - powiedział dr Sunghoon Hur, główny badacz Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii.
Źródło: sciencedirect, Koreański Instytut Nauki i Technologii (KIST), zdjęcie otwarcia: unsplash
Komentarze
9Chodzi o to, że chodzimy albo jeździmy po powierzchni i generuje się energia?
Za to autor powtórzył dwa razy z czym jest to związane:
"Dzięki połączeniu efektów termoelektrycznych i piezoelektrycznych, "
"Opracowane rozwiązanie łączy zalety technologii termoelektrycznych i piezoelektrycznych"
Niedawno rosyjski gaz z Nord Stream był bezemisyjny, ale po tym jak rurociąg utracił źródło dostaw do Niemiec to trzeba gazu zabronić.