Ciekawostki

Nowy sposób na produkcję prądu. Nikt wcześniej na to nie wpadł

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii twierdzą, że udało im się opracować zupełnie nowy, hybrydowy sposób na produkcję energii. Mają nawet wstępne plany wykorzystania go poza laboratoriami.

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat, w którym ludzie zostaliby pozbawieni dostępu do energii. To wizja, która najczęściej pojawia się w filmach i serialach science fiction czy postapokaliptycznych grach RPG. Nie dziwią w związku z tym ciągłe poszukiwania nowych sposobów na jej pozyskiwanie. Koreańscy naukowcy chwalą się, że ich metoda jest zupełnie inna niż wszystkie dotychczasowe.

Hybrydowy sposób na produkcję energii

Dzięki połączeniu efektów termoelektrycznych i piezoelektrycznych, zespół naukowców pod przewodnictwem dr. Hyun-Cheol Songa i dr. Sunghoon Hura opracował hybrydowy system pozyskiwania energii. Wedle zapewnień, jego wykorzystanie zwiększa produkcję energii o ponad 50 proc. w porównaniu do innych metod.

To pierwszy raz gdy udało się stworzyć taki hybrydowy sposób do produkcji energii. Opracowane rozwiązanie łączy zalety technologii termoelektrycznych i piezoelektrycznych, a jednocześnie eliminuje ich niedociągnięcia pozwalając uzyskać pożądany efekt w środowiskach produkujących wibracje i ciepło.

Koreański Instytut Nauki i Technologii (KIST)
źródło: Koreański Instytut Nauki i Technologii (KIST)

Naukowcy są zadowoleni z efektów badań

Testy terenowe, w tym z wykorzystaniem urządzeń IoT i silników pojazdów pozwolą sprawdzić, czy opracowany system wymaga poprawek czy już teraz jest w stanie pracować w niestabilnych warunkach, w których istnieją niespójne wibracje lub impulsy cieplne.

"Badanie potwierdza, że hybrydowy system pozyskiwania energii może być niezawodnie stosowany w naszym prawdziwym życiu. Potwierdziliśmy jego skuteczność w miejscach, w których ciepło i wibracje istnieją razem, takie jak silniki samochodowe, i obecnie planujemy budowę systemu, który można zastosować w zakładach fabrycznych lub silnikach maszyn budowlanych, które są trudne do zasilania" - powiedział dr Sunghoon Hur, główny badacz Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii.

Źródło: sciencedirect, Koreański Instytut Nauki i Technologii (KIST), zdjęcie otwarcia: unsplash

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    piomiq
    15
    I na czym polega jej (energii) pozyskiwanie, bo w artykule autor nie wspomniał o tym?
    Chodzi o to, że chodzimy albo jeździmy po powierzchni i generuje się energia?

    Za to autor powtórzył dwa razy z czym jest to związane:
    "Dzięki połączeniu efektów termoelektrycznych i piezoelektrycznych, "
    "Opracowane rozwiązanie łączy zalety technologii termoelektrycznych i piezoelektrycznych"
    • avatar
      xxx.514
      5
      To ja jeszcze poproszę o wytłumaczenie o co chodzi, bo niczego się nie dowiedziałem.
      • avatar
        jacekwr
        1
        Zdaje się, że nie chodzi o produkcję energii (rozumianą jako źródło pierwotne bazujące na naturalnych hmmm... 'nośnikach' energii - kopaliny, słońce, wiatr, geotermia, różnego rodzaju pola, itd) tylko na ODZYSKIWANIU energii termicznej i mechanicznej generowanej przez silniki etc. To się nazywa rekuperacja, i poprawia obiegi termodynamiczne od daaaawien dawna. ;) Wydaje się, że chodzi tu o zwiększenie wydajności rekuperacji, co może przynieść istotne oszczędności w energetyce zawodowej i dużych maszynach roboczych. Obstawiam na zdecydowany brak opłacalności zastosowania tego typu rozwiązań przy generatorach małej/średniej mocy (np silniki spalinowe normalnych maszyn budowlanych/samochodów/generatorów). Przy większych generatorach - to trzeba by już przeliczyć. Jeśli odzysknicowa PC się opłaca, to dołożenie odzysku wibracji też może. Acz nowoczesne generatory mają tendencję do bycia zaprojektowanymi tak żeby cichymi/niewibrującymi być, więc... ;) Ciekaw jestem, jak ten odzysk wygląda w relacji do PC (pompy ciepła). Jeśli: 1. Byłby zdecydowanie wydajniejszy od PC i nie wymagał zastosowania elementów ruchomych (wentylatory) - przepływ powolny i duży obszarowo, i 2. dało się go zrobić z materiałów odpornych na korozję elektrochemiczną, to już mam na to Klienta. ;)
        • avatar
          studionti
          -2
          Przecież tu chodzi o pozbawienie państw UE konkurencyjności, zmniejszenie ogólnego dostępu do energii elektrycznej przez podniesienie ceny i ograniczenie produkcji. Nie po to lewactwo brukselskie bierze wielkie łapówki z Kataru i Rosji żeby teraz trzeba było prać mózgi lemingom i tworzyć nowe bajki klimatyczne.
          Niedawno rosyjski gaz z Nord Stream był bezemisyjny, ale po tym jak rurociąg utracił źródło dostaw do Niemiec to trzeba gazu zabronić.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login