Kropki kwantowe w działaniu
Obecnie gdy mówi się o "płaskich" telewizorach, na myśl przychodzą wyświetlacze LCD lub plazmy. Prawda jest jednak taka, że w porównaniu do nadchodzącej technologii, są one masywne i toporne. Nie dają się przecież zwijać w rulon, ani powiesić zamiast zasłon. To mają umożliwić dopiero ekrany QD.
Tajemniczy skrót oznacza Quantum Dot, czyli kropkę kwantową. Naukowcy pojęcie to badają już od lat 70-tych ubiegłego wieku, jednak dopiero z początkiem bieżącego tysiąclecia zaczęto rozważać użycie tej technologii przy produkcji wyświetlaczy.
Te emitujące światło kryształki są 100 000 razy mniejsze od grubości ludzkiego włosa. Można je łatwo nadrukować na giętkie plastikowe arkusze, dzięki czemu wyświetlacze przyszłości mogą mieć grubość kartki papieru.
Kropki kwantowe są wytwarzane z półprzewodników tańszych niż te wykorzystywane do diod LED czy elementów w telewizorach LCD. Zmiany kolorów w nowo stosowanych kryształach są wywoływane przez dopasowywanie ich rozmiarów. Są one też dużo jaśniejsze, niż moduły stosowane dotychczas i wymagają mniejszej ilości energii do zasilania.
Naukowcy współpracujący z uniwersytetem w Manchesterze, którzy badają omawianą technologię, przyznają się do współpracy z azjatyckimi firmami elektronicznymi. Dzięki temu porozumieniu pierwsze wyświetlacze QD mają pojawić się w sklepach już pod koniec 2012 roku. Jednak na super cienkie telewizory z możliwością wyginania i rolowania, klienci będą musieli poczekać nawet trzy lata.
Nie tak dawno zaczęła się era HDTV i płaskich ekranów. Teraz zbliżamy się do momentu, gdzie oczy bogatych konsumentów będą zwrócone w stronę QD TV. Niektórzy mogą uważać, że to przerost formy nad treścią, inni jednak mogą widzieć mnogość możliwości. W końcu z użyciem LCD nie da się wyświetlić zamiast zasłony nadmorskiego wschodu słońca w wysokiej jakości.
Więcej o nowych technologiach:
- Bill Gates inwestuje w technologie reaktorów jądrowych
- Nvidia 3D Vision 2 w grze Batman: Arkham City
- Tranzystory SuVolta potrzebują 80% mniej energii
- Komputer dorówna człowiekowi przy porównywaniu obrazów
Źródło: The Telegraph
Komentarze
14Mogliby oledy zrobić i 2 następne technologie zaraz po nich za nawet i 50x ceny LCD, ale nie bo po co;)
Koniec świata jest "rzeczą" umowną dla jednych koniec świata jest w momencie śmierci bardzo bliskiej osoby dla innych po powodzi i utracie całego dorobku życia.
Wspomniane kurtyny telewizyjne wejdą w życie za co najmniej 8 lat...