Kiedy dostaniemy giętkie ekrany?
Serwis oled-display.net dotarł do dokumentów, które dają nam obraz kosztów produkcji ekranów AMOLED. Dowiadujemy się z nich także o planach produkcyjnych Samsunga na najbliższe lata.
Z dokumentów wynika, że Samsung Mobile Display planuje uruchomienie nowej linii produkcyjnej ekranów AMOLED (5.5G A2 Phase 3) na pierwszy kwartał 2012 roku. Będzie ona produkowała duże ekrany dla tabletów, prawdopodobnie o przekątnych około 10 cali. Pierwsze tablety z takimi wyświetlaczami mogą pojawić się w drugiej połowie przyszłego roku.
Samsung precyzuje także ceny ekranów. Wyświetlacz Super AMOLED Plus, który znajdziemy w smartfonie Galaxy S2, kosztuje 50-55 dolarów. Dla porównania, koszt produkcji 3,7-calowego ekranu LCD to 38,5 dolara. Stosowane w tablecie Galaxy Tab 7.7 wyświetlacze kosztują 150-170 dolarów, a koszt produkcji 9,7-calowego ekranu AMOLED ma wynieść 250-290 dolarów.
Potwierdzają się również plany Samsung Mobile Display co do produkcji giętkich wyświetlaczy OLED. Jednak premiera pierwszych urządzeń z elastycznymi wyświetlaczami nie nastąpi wcześniej niż pod koniec 2012 roku. Pierwsza linia produkcyjna przystosowana to tej technologii wystartuje według uzyskanych danych dopiero w okolicach połowy 2012 roku. Uruchomienie drugiej planowane jest na drugi kwartał 2013 roku.
Zapotrzebowanie na ekrany Samsunga w najbliższych latach
W 2013 roku zobaczymy, zdaniem serwisu oled-display.net, także pierwsze przystępne cenowo telewizory OLED marki Samsung. Na razie jest za wcześnie, aby mówić jak konkurencyjne będą te produkty. Wiadomo jednak, że już w pierwszym kwartale 2012 roku ruszyć ma produkcja 55-calowych paneli OLED dla telewizorów, a kolejna linia uruchomiona zostanie rok później.
Więcej o przyszłościowych technologiach wyświetlaczy:
- QD TV - giętkie telewizory już w 2012 roku?
- Mitsubishi: gigantyczny, sferyczny ekran OLED
- Smartfon LG Optimus Sol ma ekran Ultra AMOLED
- OLED - ekrany przyszłości
- Samsung: nowy tablet ma być lepszy niż iPad 3
- Wyświetlacz QXGA dla iPada 3 – produkcja rozpoczęta
Źródło: oled-display.net
Komentarze
16- kopia iPada 3
- kopia iPhone'a 5
- kilka niesprzedających się telefonów, które nie będą kopiowały designy Apple
True Story.
Chodzi mianowicie o nazwijmy to "wypalanie" się najbardziej eksploatowanych punktów (najczęściej i najjaśniej świecących lub w odcieniach niebieskiego). W telefonie nie stanowi to większego problemu bo telefon zazwyczaj kupuje się na około 2 lata i ekran nie jest używany tak często i długo jak w telewizorach czy monitorach.
Gdyby nie ten mankament z chęcią kupiłbym sobie pierwszy monitor OLEDowy, którego cena zeszłaby poniżej 4 000 złotych ale w tej sytuacji miałbym poważne obawy. Nie chciałbym wymieniać tak drogiego monitora po 2 latach. W razie czego za rogiem jest jeszcze technologia QD może ona zostanie użyta do produkcji "dużych formatów" zanim OLEDy będą na to gotowe.