Superkomputer Emerald: 114 teraflopsów mocy dzięki układom NVIDIA Tesla M2090
Najszybszy komputer w Wielkiej Brytanii
Uniwersytet Oksfordzki w Wielkiej Brytanii kojarzony jest z prestiżem, a jego pracownicy mają dostęp do najszybszych komputerów w Europie. Do trzech superkomputerów, bazujących na jednostkach CPU, dołączyła kolejna, która swoją moc czerpie dzięki zastosowaniu procesorów graficznych NVIDIA.
Superkomputer Emerald został zainstalowany w laboratorium STFC Rutherford Appleton. Wyposażono go w 84 węzły, które łącznie dysponują 372 procesorami graficznymi NVIDIA Tesla M2090 (190 tysięcy graficznych rdzeni). Całkowita moc obliczeniowa wynosi 114,4 teraflopsa (szczytowo 257 teraflopsów). W rankingu TOP500 daje to jedynie 159 pozycję, ale wśród komputerów z układami GPGPU jest to już 20 miejsce.
Procesor graficzny Nvidia Tesla M2090
Maszyna wykorzystywana będzie przez naukowców oraz inżynierów do badań z dziedziny astrofizyki, bioinformatyki, chemii, inżynierii, genomiki, nauk przyrodniczych, nanotechnologii czy fizyki. Koszt stworzenia superkomputera wyniósł 3,7 miliona funtów (około 19 milionów złotych).
Wraz z uruchomieniem nowego superkomputera, NVIDIA przyznała Oksfordowi tytuł Centrum Doskonałości CUDA. Otrzymują go instytucje, które przyczyniają się do rozwoju technologii wykorzystujących przetwarzanie równoległe. Jakie korzyści daje ten tytuł?
Uniwersytet otrzyma z tego tytułu dodatkowy sprzęt i dotacje, które wykorzystane zostaną przez naukowców zajmujących się:
- astrofizyką - tworzenie aplikacji do wykrywania w czasie rzeczywistym pulsarów, przeznaczonej do zastosowania w planowanym projekcie Square Kilometre Array, zakładającym stworzenie najpotężniejszego radioteleskopu na Ziemi bioinformatyką - przy analizie i statycznym modelowaniu danych otrzymanych z sekwencjonowania pełnych genomów
- chemią - do symulacji dynamiki molekularnej głównych mechanizmów nanotechnologii DNA
Laboratorium STFC może pochwalić się jeszcze trzeba innymi maszynami zbudowanymi przez IBM, które zajmują wysokie pozycje w rankingu TOP500. Pierwsza z nich Blue Wander jako główne źródło mocy wykorzystuje procesory Intel Xeon (moc obliczeniowa 159 teraflopsów daje jej 114 miejsce na świecie). Pozostałe dwie bazują na architekturze IBM BlueGene/Q i zajmują czołowe miejsca w rankingu. DIRAC (20 miejsce) oraz BlueJoule (13 miejsce) mają wydajność przekraczającą odpowiednio 1 i 1,2 petaflopsa.
Więcej o superkomputerach:
- AMD: mamy 24 superkomputery w pierwszej setce rankingu TOP500
- IBM SuperMUC: najszybszy superkomputer w Europie chłodzony ciepłą wodą
- IBM Sequoia: najszybszy superkomputer świata o wydajności 16,32 petaflopsów
- Tianhe 2: chiński superkomputer znów będzie najszybszy na świecie
- Rosyjski superkomputer o wydajności 10 petaflopsów
Źródło: NVIDIA, STFC
Komentarze
52ByeBye nVidia
To co teraz stworzyło sie w oparciu o komponenty nV to jest null zero ,zadne osiągniecie ... po prostu nvidii udało sie zbudować układy które mogą być wykorzystane do obliczeń ... no ale żadnej to rewolucji nie robi ... ten superkomputer jest z 20 raz wolniejszy od IBM Sequoia opartym o procesory Intela i tylko 2x szybszy od polskiego superkomputera Galera z 2008 roku.
Gdzie tu ta rewelacja ?
IBM Sequoia od moje kompa jest 72500 razy szybszy więc niby ten superkomputer oparty o Emerald jest tylko ok 480 razy szybszy .Moj ma 1/4 TFLOPS.2x 6x 2 (HT) Xeon E5645 2.4 GHZ@3.6 GHZ on 1.2 V :)