Procesory ARM w serwerach
Na początku tego miesiąca pisaliśmy o tym, że HP planuje w przyszłości stosować procesory ARM w serwerach i centrach danych. Dziś podobne informacje doszły do nas z Barcelony, a dokładniej z Centro Nacional de Supercomputación czyli Centrum Superkomputerowego w Barcelonie.
W przypadku Katalończyków mamy do czynienia z układami firmy NVIDIA, a dokładnie z czterordzeniowymi procesorami Tegra 3 oraz procesorami graficznymi wykorzystujących architekturę CUDA. Głównym celem wykorzystania procesorów ARM jest oczywiście stworzenie wydajnego i niezwykle energooszczędnego superkomputera. Wiadomo, że w chwili obecnej nie jest możliwe by barceloński system mógł mierzyć się z pierwszymi pozycjami w rankingu superkomputerów, lecz Jednak mówi się o solidnym miejscu na liście Top-500.
Twórcy systemu postawili sobie za cel osiągnięcie aż pięciokrotnie większej oszczędności energii w porównaniu do najbardziej energooszczędnych działających superkomputerów. Jednak same badania nad superkomputerami stworzonymi na bazie architektury ARM mają w przyszłości pozwolić na budowanie centrów danych cechujących się nawet trzydziestokrotnie mniejszym zużycie energii w stosunku do obecnej generacji sprzętu.
Hiszpański projekt ochrzczony został mianem Mont-Blanc, a Centrum Superkomputerowe w Barcelonie ma przeznaczone na ten cel 14 mln euro. Nie wiadomo jednak kiedy system rozpocznie pracę. Podczas kończącej się jutro konferencji SC11 (odbywającej się w Seattle) ma być zaprezentowany po raz pierwszy oficjalny projekt opisywanego tu superkomputera. Trzymamy rękę na pulsie i będziemy Was informować o wszystkich ważnych informacjach dotyczących tego projektu.
Więcej o superkomputerach:
- Superkomputer IBM wystąpił w teleturnieju
- Rankingi - Super komputer przetestowany!
- Chińskie procesory w superkomputerze Sunway - 13 miejsce w światowym rankingu
- Superkomputer IBM osiągnie 10 petaflopsów
- Cray XK6: superkomputer o wydajności 50 petaflopów
- Chińskie procesory w superkomputerze Sunway - 13 miejsce w światowym rankingu
Źródło: Engadget
Komentarze
21Ale zasilenie procesorów to tylko ułamek całego zużycia.
klimatyzacja, zasilacze, infi-bandy, ramy i inne takie to większość zużycia energii.