Powrót człowieka na Księżyc nabiera tempa. Dla agencji NASA będzie to też okazja do przetestowania nowej technologii łączności laserowej. Dzięki niej możliwe będzie przysłanie wideo 4K na żywo z Księżyca.
Człowiek wraca na Księżyc po 50 latach
NASA pragnie powrotu człowieka na Księżyc. W tym celu opracowano program kosmiczny Artemis. Przedsięwzięcie nabrało tempa pod koniec ubiegłego roku, kiedy to przeprowadzona została bezzałogowa misja Artemis 1.
Kontynuacji doczekać mamy się już w przyszłym roku – w ramach misji Artemis 2 astronauci polecą na orbitę wokółksiężycową, a planowana na 2025 rok misja Artemis 3 zakłada lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu i faktyczny powrót człowieka tam po przeszło 50 latach.
Laserowa technologia NASA pozwoli przesyłać wideo w 4K z Księżyca na Ziemię
Wydarzenie to będzie niezwykłe – nie tylko dla światka naukowego – z wielu względów. Ciekawostką jest, że w ramach programu Artemis przetestowana zostanie również technologia komunikacji laserowej, która pozwoli na przesyłanie obrazów z Księżyca w rozdzielczości 4K na Ziemię, w czasie rzeczywistym. Dotychczas do przekazywania danych z sond kosmicznych do laboratoriów na Ziemi agencja NASA korzystała z łączności radiowej.
Zastąpienie długofalowej komunikacji radiowej krótkofalową łącznością laserową przedstawiciele amerykańskiej agencji kosmicznej porównują to do przejścia z modemowego połączenia wdzwanianego na światłowody. Nowa technologia znacząco zwiększa możliwości w zakresie ilości danych, które mogą zostać przesłane. Maksymalna prędkość transmisji danych sięgać ma 200 gigabitów na sekundę.
Laserowa komunikacja między Księżycem a Ziemią będzie możliwa dzięki naziemnym terminalom w Kalifornii i Nowym Meksyku oraz terminalowi O2O, znajdującemu się na pokładzie kapsuły Orion, która zabierze ludzi na księżycową orbitę. Wcześniej NASA wystrzeliła też kilka satelitów demonstracyjnych: LCRD (w grudniu 2021 roku) i TBIRD (w 2022 roku), a w tym roku planowane jest wystrzelenie ILLUMA-T, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Oprawa godna wydarzenia
Zaletą komunikacji księżycowej jest także oparcie się na małych i lekkich urządzeniach nadawczo-odbiorczych. W efekcie pozwalają one zaoszczędzić miejsce i energię na pokładzie statków kosmicznych. Precyzyjne sterowanie wiązką laserową ogranicza również ryzyko występowania zakłóceń.
Całość tych działań pozwala mieć nadzieję, że powrót człowieka na Księżyc po ponad 50 latach będzie miał imponującą oprawę wizualną: od ogólnej transmisji na żywo, po materiały nagrywane na powierzchni Srebrnego Globu.
Źródło: NASA, Space.com
Komentarze
2