Zastanawiacie się nad przesiadką na system Windows 11? Wzrost wydajności może być kluczowym argumentem w podjęciu decyzji – kolejne testy potwierdzają lepsze osiągi „jedenastki”.
Czekacie na Windows 11? Wprawdzie konferencja Microsoftu już jutro, ale nowy system kilka dni temu wyciekł do sieci i jest wnikliwie prześwietlany przez entuzjastów. Ciekawie wygląda porównanie wydajności Windows 11 i Windows 10.
Porównanie wydajności Windows 10 i Windows 11
Kilka dni temu pisaliśmy o wynikach wydajności nowych, hybrydowych procesorów Intel Lakefield – porównanie osiągów starego i nowego systemu zapowiadało się bardzo obiecująco.
Teraz mamy dla Was porównanie innego sprzętu. YouTuber Ben Anonymous sprawdził wydajność laptopa ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX550 z procesorem Intel Core i7-10875H, 32 GB pamięci RAM i kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 2070 SUPER Max-Q (mówimy więc o konfiguracji, która na pewno jest bliższa naszym czytelnikom).
Windows 11 nie tylko szybciej się uruchamia, ale też zapewnia wyraźnie lepsze osiągi - wydajność w GeekBench 5 wzrosła o 10% w trybie jednowątkowym i 13% w trybie wielowątkowym, a w 3DMark Time Spy o 11% jeżeli chodzi o wynik ogólny i 7%/35% jeżeli chodzi o wynik karty graficznej/procesora.
Pierwsze testy wyglądają zatem bardzo obiecująco. Warto jednak zaznaczyć, że pomiary zostały wykonane na testowej (nieoficjalnej) wersji Windows 11. Nie można wykluczyć scenariusza, że w finalnej edycji systemu mogą pojawić się istotne zmiany, które wpłyną na osiągi komputera. Pozostaje więc czekać na oficjalną premierę.
Źródło: YouTube @ Ben Anonymous
Komentarze
74Nie wiem co dodatkowego M$ ukryje pod maską.
Może niektórzy zapomnieli ale z początku W10 i ich telemetrii masa osób kręciła nosem - wyłączało się to zaraz po zainstalowaniu systemu i wielu odpychała właśnie ta polityka - dajemy ci coś za "free" ty tez nam coś dasz - nie będzie to kasa, będzie twoje profilowanie.
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/windows-11-vs-windows-10-porownanie-wydajnosci-procesora.html
A Windows - cóż, jak to Windows, po załataniu kolejnych (albo i istniejących) luk bezpieczeństwa w procesorach okaże się, że jest w sumie tak samo szybki, może nie licząc usprawnionej szybkości startu.